Ako ten čas beží! Len včera sme vyberali nové papučky (ružové) a pyžamká (s baletkami) a už je takmer mesiac povinnej predškolskej dochádzky za nami.
shutterstock Pre mňa obrovská zmena, pretože kým doteraz sme tam odprevádzali len jedno dieťa, odrazu máme doma dvoch škôlkarov.
Každé ráno začína v miernom zhone: lebo ruksak, lebo druhá (zásadne nezvestná) ponožka, lebo v pondelok treba priniesť spomínané čisté pyžamo, ktoré od nedele večera ešte poriadne neuschlo… Je toho dosť. Ale nevadí.
Nástup do škôlky a socializovanie deti si fakt užívam a zdá sa, že v tom nie som sama. Máte v sebe aj vy po prázdninách toľko životného elánu?
Späť do pracovného tempa Ak máte to šťastie, či naopak, tú smolu, že pracujete z domu, určite to poznáte. To ticho, ktoré sa o štvrť na deväť rozhostí v obývačke. To je totiž miesto, odkiaľ zvyčajne my mamy pracujeme. Posielame do sveta svoje výtvory, fotografie, grafické úpravy, tabuľky a neviem čo ešte.
Kým doteraz sme ďatlili do notebooku po nociach, o druhej ráno kontrolovali mailovú poštu a zaspávali nad home officom, od septembra sú z nás plnohodnotní pracujúci zamestnanci. Čestne sa priznávam, ešte rok nočných nad počítačom a môj lifestyle by sa priblížil netopierovi z babkinej povaly.
Pracovať popri deťoch je extrémne náročné, ale robiť po nociach je nad pochop bežného človeka. Nečakajte nočné príplatky od zamestnávateľa, ani to, že by snáď muž/deti/svokra prejavili pochopenia pre váš zombie stav.
Mamičky, ktoré sa v takejto situácii, nachádzate, vydržte! Škôlka je za dverami a odmena v podobe štandardného pracovného času stojí za to.
shutterstock Ten poriadok Neskutočné sledovať tú zmenu. Ba skôr stav vašej domácnosti, kde akoby sa zastavil čas. Domácnosť vyzerá o deviatej rovnako ako o desiatej. Aj na obed je rovnaká a žiadna zmena neprichádza ani o druhej.
Skrátka, čo si kde položíte, to tam nájdete. Ak si po odchode detí trochu zamakáte a upracete, tak ten poriadok doma mať budete. Až do príchodu detí zo školy a škôlky. Ale aj poldeň čistoty sa ráta.
Chápem, že mamičky, ktoré pracujú mimo doma, si to užívajú menej, ale aj tak je to krásne. O koľko menej sirupovej vody na zemi, zababraných tričiek v koši na bielizeň a kociek z lega pod gaučom odteraz uvidíte. Raz sa chystám dať si deň voľna v práci, vyložiť nohy a len tak pozerať okolo seba a užívať si ten poriadok.
Ticho hovorí za všetko Hovorí sa, že jedným z najstresujúcejších elementov dnešnej doby je vraj hluk. Spôsobuje nadmernú psychickú záťaž, návaly stresu a extrémne rýchle vyčerpanie. Hluk oberá o kreativitu, spokojnosť, vyrovnanosť a prináša bolesti hlavy.
Povedala by som dokonca, že na materskej tak trochu spôsobuje hlúpnutie (u mňa rozhodne) a dezorientáciu.
Decibely detského kriku by dokázali prehlušiť akýkoľvek stroj vo firme, príklopovú vŕtačku aj prerábku vo vedľajšom byte. Inak, toto sa mi stalo. Noví susedia tri týždne prerábali, búrali priečky a montovali a ja som ako jediná v bytovke nič nepočula. Lebo deti.
Ticho je jednou z vecí, ktorých si ako matka pracujúca z domu užívam nad rámec bežnej normy. Občas ma teda vyruší pípanie, práčky, sušičky, umývačky, zvonček či malý sused na chodbe, ktorý ešte do škôlky nechodí, avšak ja tieto elementy púšťam jedným uchom dnu, druhým von.
Viem, že po chvíli sa vlna ticha obnoví. Tým si pri deťoch nikdy byť istí nemôžete.
shutterstock Zábavky dospelých Nie, nemyslím markizácke seriály pre ženské publikum. Skôr taký ten comeback do sveta dospelých, kam síce ženy na materskej majú vstup povolený, ale že by sme sa tam cítili príliš dobre, to sa nedá povedať.
Napríklad kávička v kaviarni namiesto detského kútika. Ono, teoreticky môžete ísť na kávu aj s dieťaťom.
Ale pohľady čašníkov, keď vaše dieťa rozleje kapučíno, rozhodne sa odložiť plienku či spustí rev v momente, keď pri vedľajšom stole prebieha romantická scéna, možno dokonca žiadosť o ruku…Moja mladšia dcéra raz hlučnými žiadosťami o tyčinky rušila rozchod teenagerského páru.
Jednoducho zájsť si na kávu, obed do reštaurácie, nákup oblečenia či lekárske vyšetrenie bez sprievodu malých kolegov je príjemné a občas aj zdravé. S kamoškami, mužom či sama.
A zase sa cítim ako dospelá žena. S tým rozdielom, že keksíky ku kávičke balím do kabelky. Lebo deti ich vážne milujú.
Loading...