Prečo v škôlke hneď ochorejú?

Manuela Kočišová 3

S tým, že dieťa bude občas choré, keď začne chodiť do škôlky, treba rátať. Kým to nepresiahne isté medze, je to v poriadku, detský organizmus si tak buduje imunitu. Samozrejme, treba dodržiavať isté pravidlá a pomáhať dieťaťu aj jeho telíčku.

chorobnosť po zaradení do kolektívu
Ingimage

 

Kolektív dá imunite zabrať

„Ak hovoríme o najmladších, teda troj- a štvorročných deťoch, tie sú často choré už pár dní po nástupe do škôlky, ale je to prirodzené, budujú si imunitu.

Vyššia chorobnosť medzi staršími deťmi sa začne, keď sa zhorší počasie, teplé dni vystriedajú chladnejšie a daždivejšie,“ opisuje prax učiteľka z materskej školy Marianna Struhárová.

Prečítajte si aj: Treba ísť k lekárovi, keď má škôlkar soplík?

Čo všetko vplýva na imunitu

Za detské choroby môže viacero faktorov, nielen blízkosť iných detí alebo chladnejšie počasie.

„Aj psychika a stres urobia svoje. Dieťa prichádza z domáceho prostredia do kolektívu neznámych detí – detí s rôznymi návykmi, z rôzneho sociálneho prostredia, rôzneho zdravotného stavu…

Či dieťa nastúpilo do škôlky alebo do školy, zo dňa na deň sa musí vyrovnať s novým životom, byť samostatnejšie, vedieť sa samo obliecť, najesť či uložiť na spánok. To všetko na imunitu vplýva,“ hovorí pediatrička MUDr. Bibiana Harinková.

„Je rozumné, ak rodičia pripravia dieťa na nástup do kolektívu čo najlepšie. Ja okrem iných vecí považujem v tejto súvislosti za dôležité aj to, aby si dieťa vedelo vyfúkať nos. To je kameň úrazu detí v materských škôlkach. Ak si dieťa nevie poriadne fúkať nos, hlieny mu začnú zatekať, objaví sa kašeľ a to už je začiatok ochorenia,“ upozorňuje MUDr. B. Harinková.

Škôlkari v ohrození

Možno budete prekvapení, ale v škôlkach sa toho na podporu detskej imunity a ochrany zdravia robí veľa. Určite viac než v škole.

„Kým s počasím okrem vhodného oblečenia nič neurobíme, je veľa iných opatrení, ktorými zabraňujeme šíreniu infekcií.

Prečítajte si aj: Sopľavý do škôlky, no a čo???

Opatrenia v boji proti chorobnosti v škôlkach

“Niekoľkokrát v priebehu dňa sa upratuje a dezinfikujú sa podlahy. Postieľky sú rozmiestnené podľa predpísaných rozstupov, aby deti neboli príliš blízko pri sebe. Posteľná bielizeň aj uteráčiky sa pravidelne menia a každé dieťa používa výhradne svoje pyžamo, svoj uterák, svoj hrebeň.

Dohliadame na pravidelné umývanie rúk detí, na dostatočný príjem tekutín, strava je vyvážená a pestrá a podľa najnovších pravidiel je jej súčasťou aj denne čerstvé ovocie a zelenina. Nie všetkým deťom to chutí, ale snažíme sa, aby zjedli aspoň niečo.

To všetko sú opatrenia na podporu imunity a zníženie chorobnosti. K tomu treba prirátať pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu a primerané oblečenie. Deti by sa nemali prehrievať, no to sa niektorým rodičom ťažko vysvetľuje,“ konštatuje M. Struhárová.

Vhodné opatrenia na posilnenie imunity

Medzi základné spôsoby prevencie ochorení a budovania funkčného imunitného systému patrí správna životospráva – dostatočný pitný režim, strava bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu, s obmedzením tukov, korenín a cukrov.

iStock

“Dôležitou súčasťou je aj primeraná pohybová aktivita, dostatok spánku, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu bez ohľadu na počasie, prospešný je aj pobyt pri mori.”

Na jeseň môžeme podporiť detskú imunitu vhodnými výživovými doplnkami, ako sú probiotiká, prebiotiká, prípravky z echinacey, prípravky z hlivy ustricovej (beta glukán), z minerálov najmä zinok a selén a vitamíny A a C, 

Nemenej dôležitá je hygiena a pravidelné otužovanie dieťaťa, či už striedavými sprchami, saunou, ale najmä primeraným oblečením. No a akosi pričasto sa zabúda na to, že okrem fyzickej aktivity je dôležitá aj psychická pohoda dieťaťa,“ vymenúva faktory, ktoré posilňujú imunitu, detská lekárka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Naša malá pravidelne bývala necelý týždeň v škôlke a ďalšie dva doma. Už sme boli akože totál na nervy lebo ani práca ani nič a ona stáli kašeľ a smoklila. Potom sme lustrovali čo všetko na posilennie imunity robiť a začali sme pekne poriadne – letná až chladnejšia sprcha, prechádzka každý deň aspoň hodina z akaždého počasia, zeleninové polievky a smoothie s pomarančom každý deň a tiež tenoros pastilky na nakopnutie imunity a funguje to u nej. Zatiaľ sme škôlku za posledné tri mesiace nevynechali

  2. Ano aj mne sa potvrdilo, ze mi 3 rocna v skolke ochorie, pretoze prechladne. ucitelka stale tvrdi, ze ako tam maju teplto, tricko a pancusky stacia. Lenze stala tie pootvarane okna. A stalo sa mi, tiez ked nebolo az tak pekne pocasie a fukalo, ze jej na tricko s dl rukavom obliekli len kozak, bez mikinu, ktoru mala na skrinke prevesenu, ze akoze obliect si to prosim. Hned osoplavela. Tak som sa ucitelke prvy raz v zivote stazovala, ze im prechladla a preco nemala tu miikinu. Po navrate do skolky, som na listocek na skrinku napisala odkaz, ze ak pojdu von nech jej oblcenu mikinu aj vetrovku. Hned sa urazili, ze co im to tam pisem, ze ved oni vedia. nemyslela som to vsak v zlom, kedze maju vela deti a niekedy povedia, ze zabudli. Odvtedy su ofucane uz druhy tyzden.

  3. Predminuly rok dcera nastupila do skolky v martine na ladovni. Vzdy ked sli deti von,chodila som okolo do prace. Aj napriek tomu,ze bolo vonku doobeda 11 stupnov,tak mlade ucitelky tam deti poriadne neobliekali. Nikdy jej nedali pancusky. Vzdy som ju rano poprosila, aby jej ich obliekla. A vzdy d usmevom,ze samozrejme. A nikdy jej ich nedala. Dokonca deti neprezliekali ani z tenkych teplackov ktore nemali do novembroveho mokreho pocasia. Ale do triedy. Nabrali male deti,ktore bolo treba aj prebalovat. Ale mladym ucitelkam sa to hnusilo,tak prebalovala upratovacka. Takze aj toto su niekedy dovody,preco su deti stale chore. Najdolezitejsie bolo,aby mal kazdy zaplateny dobrovolny dar na mikulasa. S tym sa ucitelky zaoberali,pokial preberali deti do skolky. A deti v triede boli same pri otvorenom okne rano.

Pridaj komentár