ŠkôlkariŠkôlkari

4 otázky, ktoré riešite pri zápise do škôlky

 kika/redakcia   02.02.2018   0

Je škôlka povinná alebo nie? Musí mi škôlka zobrať dieťa na predškolskú prípravu? Môžu mi odmietnuť zobrať dieťa do škôlky, lebo som na materskej dovolenke s mladším? A ako postupovať, keď mi dieťa do škôlky nevezmú?

Shutterstock

 

Na tieto otázky prinášame odpovede priamo z ministerstva školstva.

1. Je povinná predškolská príprava?

Musí rodič zapísať do škôlky dieťa, ktoré má rok pred školskou dochádzkou?

Rodičia, ktorí budú prihlasovať svoje deti do materskej školy v roku 2020, idú ešte podľa „starých“ pravidiel, pre nich sa nič nemení.

Povinná škôlka sa bude dotýkať detí, ktoré dosiahnu 5 rokov do 31. augusta 2021 a povinnú školskú dochádzku v základnej škole začnú plniť od školského roku 2022/2023. Na povinné predprimárne vzdelávanie nastúpia najneskôr 2. septembra 2021.

2. Je škôlka zo zákona povinná prijať 5-ročné dieťa na predškolskú prípravu?

(deti 5 a viacročné, ktoré majú rok pred školskou dochádzkou a tiež deti, ktoré majú odklad školskej dochádzky?)

„Takéto deti – ktoré  dovŕšili piaty rok veku, deti s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a deti s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky, sa prijímajú do MŠ prednostne.“

3. Aké informácie môže škôlka vyžadovať v prihláške?

Je škôlka oprávnená žiadať od rodiča, ktorý podáva prihlášku do škôlky, informácie o ďalších súrodencoch (vek, či navštevuje zariadenie, atď)?

(Pozn.: táto otázka zaujíma najmä matky, ktoré sú na materskej dovolenke s mladším dieťaťom a chcú umiestniť staršie dieťa do škôlky. Často sa stretávajú s odmietnutím prihlášky, dieťa do škôlky nevezmú, pretože matka je doma).

„Školy sú oprávnené získavať a spracovávať  len  osobné údaje uvedené v §11 ods. 6 školského zákona. Informácie o súrodencoch medzi ne nepatria.“

 

4. Nezobrali mi dieťa do škôlky, čo ďalej

Ako postupovať v prípade, že škôlka odmietne prijať dieťa? Je možné podať odvolanie adresované škôlke alebo zriaďovateľovi?

„Žiaden právny predpis neustanovuje, aké náležitosti takéto rozhodnutie musí obsahovať, ani ako sa postupuje v prípade nespokojnosti zákonných zástupcov s rozhodnutím riaditeľa materskej školy, najmä v prípade, ak rozhodol o neprijatí dieťaťa do materskej školy.

I napriek tomu má každý zákonný zástupca možnosť požiadať riaditeľku materskej školy zriadenej obcou o prehodnotenie jej rozhodnutia o neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v materskej škole. Nejde ale o proces odvolania sa proti rozhodnutiu, ako ho poznáme v prípadoch, kedy sa postupuje podľa všeobecného predpisu o správnom konaní, ale o proces prehodnotenia situácie spojenej s prijímaním detí do materskej školy, napr.  v súvislosti s dodatočne uvoľneným miestom.“ 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised