Belgické škôlky – žiadne prezuvky ani tepláčiky

Zuzana Špačková 1

Vedeli ste, že v Belgicku sa ročne vyrobí 220 000 ton čokolády? Alebo, že známa rozprávka Šmolkovia a aj obľúbené „French Fries“ (čiže hranolčeky) pochádzajú z Belgicka? Alebo vedeli ste, že sa v Belgicku hovorí troma jazykmi – holandsky, francúzsky, nemecky? Vedeli? Možno aj áno.

Ale vedeli ste, že v belgických škôlkach sa detičky neprezliekajú a ani neprezúvajú? Nie? Tak možno sa dozviete ešte viac o predprimárnom systéme v Belgicku.

Tehotenstvo

Počas celého tehotenstva a materstva zákon poskytuje ochranu pre ženy. Existuje zákaz považovať ženu za nadbytočnú, keď informuje zamestnávateľa o svojom tehotenstve, až do jedného mesiaca po ukončení materskej dovolenky. V zákone je zakotvený aj zákaz nebezpečnej práce (je uvedený presný zoznam prác), čo znamená napríklad, že tehotné ženy nesmú byť prinútené pracovať v noci (22,00 – 06,00).

V krajine, podľa oblasti, platia osobitné pravidlá. Belgičania majú vlastnú valónsku (ONE) a flámsku (Kind & Gezin) štátom financovanú organizáciu, ktorá zabezpečuje napríklad návštevy pôrodných asistentiek v šestonedelí, pomoc pri dojčení či očkovanie bezplatne.

Materská dovolenka

Platená materská dovolenka v Belgicku trvá 15 týždňov. Počas prvých 30 dní má nárok na 82 %, neskôr na 75 % z platu. Matka musí prestať pracovať najneskôr týždeň pred termínom pôrodu. Príspevok dostávajú aj nezamestnané matky, a to v plnej výške dávky v nezamestnanosti, na ktorú by mali nárok. Pri narodení dieťaťa sa vypláca príspevok vo výške 350 eur, ďalších 70 eur vypláca obec, v ktorej mama býva. Otec má po narodení dieťaťa nárok na 10 dní platenej dovolenky.

Jasle

Maminy bežne nastupujú do práce po 3 až 6 mesiacoch materskej a deti dávajú do jaslí, ktoré sú oficiálne pre deti od 3 mesiacov a maximálne do 3 rokov. Jasle nie sú priam najlacnejšou záležitosťou. Súkromné jasle aj opatrovníčka (accueillantes) stojí od 500 euro/mesiac. Existujú však aj také jasle, v ktorých sa počíta poplatok podľa príjmu. Keďže je obmedzený počet zariadení pre bábätká, žiadosť o prijatí dieťaťa do jaslí si žena podáva hneď, ako jej lekár potvrdí tehotnosť.

Predškolská výchova

Vo frankofónnom Belgicku existuje viacero školských vzdelávacích systémov. Všetky typy vzdelávania patria pod Francúzsku komunitu, ktorá riadi vlastný oficiálny systém a zároveň uznáva a čiastočne financuje ďalšie systémy – regionálny, komunálny a voľný, týkajúci sa cirkevných škôl (väčšinou katolíckych), ale aj alternatívneho školstva.

Pokiaľ tieto systémy majú byť Komunitou uznané za platné, musia striktne rešpektovať určité kritériá a plniť stanovené úlohy. To ale nebráni tomu, aby každý systém mal vymedzenú organizačnú právomoc potrebnú pre vnútornú správu a tiež pre vypracovanie študijných plánov v súlade s vlastnou filozofiou.

Predškolská výchova je povinná, bezplatná a koedukačná (spoločná školská výchova chlapcov a dievčat), určená pre deti od 2,5 do 6 rokov, výnimočne do 7 rokov. Účasť detí v belgickom predprimárnom vzdelávaní je vyššia ako 99,5 %.

Škôlky

Materské školy (écoles maternelles) sú pripájané k základným školám, aj administratívne, aj priestormi. Hoci sa škôlky veľmi líšia kvalitou, čistotou aj prístupom k deťom podľa regiónu – flámsky, valónsky a región mesta Brusel, prvým vyučovacím jazykom je povinne francúzština.

Najlepšiu povesť majú, čo sa týka hygieny a stravy, flámske škôlky. V Bruseli, ako v sídle Európskej komisie, sú škôlky veľmi národnostne mixované. Dokonca sa tu nachádzajú „európske škôlky“ – čisto pre zamestnancov Komisie.

Nie až tak zadarmo

Hoci sa píše, že škôlky sú zadarmo, tak úplne zadarmo nie sú. Platí sa organizovaná „družina“, teda ranné a poobedné stráženie detí vychovávateľkou. Poplatky sa však líšia škola od školy, ale vychádza to v priemere asi 75 centov za hodinu.

Ďalej sa, samozrejme, platí za obedy. Ak sa v škôlke varí, tak teplé jedlo – obed na deň stojí približne 2,5 € (polievka, hlavné jedlo, dezert, nápoj), za desiatu si škôlka pýta 70 centov. Možnosť teplých obedov však ponúka len minimálne množstvo škôlok, preto si väčšina škôlkarov nosí obed (studený) z domu.

Na pitie si škôlkari nosia svoju fľašku s pitím. Kto nemá nič z domu, pije vodu z vodovodu z označeného pohárika svojou značkou. Je možné objednať si napríklad džús, kakao alebo mlieko. Ale v tom prípade bude mať dieťa na pitie každý deň to isté.

Ďalší poplatok sa platí za postieľku, resp. za pranie obliečok. Ale opäť, len v málo škôlkach dostanú deti oddychovať v postieľkach. Buď sa zložia v nejakom oddychovom kútiku, alebo je celkom bežné, že detičky zaspia na stoličkách na chodbe.

V triede do 20 detí

Od roku 1989 vedie kvalifikovaný učiteľ predškolskej výchovy (dobre ohodnotený) jednu triedu. V triede je do 20 detí. Okrem hlavnej učiteľky je v triede aj pomocná sila, ktorá sa stará o „plienkové“ deti.

Trieda – miestnosť je rozdelená na niekoľko sektorov, podľa zamestnaní. Koberec je len minimálne. V škôlke je „erárna“ skrinka s čistými, náhradnými vecami, ktoré si môže ktokoľvek požičať. Potom to rodičia doma operú a opäť čisté vrátia do škôlky.

Každé dieťa má svoju značku a tú potom nájde všade miesto mena – na vešiaku, na pohári, na žiackej knižke, na každom výkrese a výtvore.

Režim počas dňa

Školský týždeň sa skladá z piatich dopoludňajších (8,30 – 12,00 ) a zo štyroch popoludňajších (13,30 – 15,00) vyučovacích blokov, končí sa o 15,30. V stredu popoludní je voľno. Nie je problém brať dieťa na obed domov, teda zvoliť si poldenný pobyt v škôlke.

Režim dňa je rozdelený, plne organizovaný. Majú tematické týždne, orientované na hravé učenie, pri ktorom sa veľmi veľa učia. Ak deti niečo tvoria alebo vyrábajú, ich práce sú vystavené vždy pred triedou, každý týždeň ich obmieňajú. Na konci školského roku všetky výkresy a výtvory dostávajú rodičia v jednom obale.

Neprezliekajú sa

Deti od októbra do februára nechodia von, aj keď majú pri škôlke záhradu s preliezačkami. V niektorých škôlkach na preliezačky, aj keď sú plne funkčné, zásadne deti nesmú vyliezať. Na prechádzky do okolia sa nechodí vôbec.

Deti sa neprezliekajú, takže žiadne tepláčiky alebo sukničky odložené v skrinke. V čom prídu deti do škôlky, v tom sú celý deň. A ktoré deti spia, tak spia stále v tom istom oblečení. Deti sa ani neprezúvajú. Celý deň sú obuté v topánkach, v ktorých prišli ráno do škôlky.

Jedenkrát do týždňa majú deti telocvik. Neprezliekajú sa, len si prezúvajú cvičky. Vo vyšších ročníkoch (predškoláci) je povinné plávanie, celodenný výlet a aj niečo ako škola v prírode. Proste týždeň mimo domova plný výletov a celodenných túr.

Berú aj so sopľami

Choroby detí, teplota, sople, chrípka, nie sú problém. Žiaden ranný filter. Učitelia zoberú do triedy všetky deti, dokonca im po inštruovaní rodičmi podávajú aj lieky. Dlhodobejšie (viac ako 3 dni) vymeškanie dochádzky pre chorobu nemôže ospravedlniť rodič. Musí to byť potvrdené lekárov na oficiálnom tlačive.

Strážiarne detí

Odpoveďou na nedostatok škôlok alebo ich nevyhovujúce „otváracie hodiny“ sa pokúšajú byť detské skupiny vo firmách alebo družiny na niektorých základných školách. Elegantným riešením sú tzv. garderie, „strážiarne“. Bežné sú v Bruseli a ďalších mestách s početnou medzinárodnou úradníckou a diplomatickou komunitou, teda zamestnancami s veľmi dlhou pracovnou dobou.

Garderie sú platené, väčšinou sa poplatok odvíja od výšky príjmu rodiny, a fungujú až do 18,30 alebo 19,00. Garderie nemá status vzdelávacej inštitúcie. To znamená, že s deťmi nemusí byť kvalifikovaná učiteľka, ale iba asistentka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár