Čo je to ranný filter v škôlke

Zuzana Špačková 0

V prípade predškolských zariadení je potrebné zo zákona vykonávať takzvaný „ranný filter“, vďaka ktorému by mala zodpovedná osoba (zväčša pedagóg) v zmysle ochrany zdravia zamedziť, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa.

A nie je to niečo, čo platí špeciálne len v čase globálnej pandémie.  Povinnosť vykonávania „ranného filtra“ v materských školách je stanovená zákona z r. 2007 

 

Ranný filter, alebo ako sa preveruje, či je dieťa zdravé

Samotný filter je veľmi jednoduchý, neinvazívny a prebieha komunikatívnou formou, je to vlastne kontrola zdravotného stavu dieťaťa. 

Ranný filter vykonávajú pedagogickí pracovníci každé ráno pri prijímaní dieťaťa do zariadenia. Všíma si na ňom niekoľko  prejavy zhoršeného zdravotného stave, akými sú zvýšená teplota, červené oči, výtok z očí a nosa, kašeľ alebo zmeny na pokožke a vlasoch. 

Celý vstupný filter sa vykonáva bez dotyku dieťaťa a vždy za prítomnosti rodiča alebo osoby, ktorá dieťa do zariadenia priviedla. 

Škôlky si zaviedli ranný filter aj písomnou formou. Rodičia sa svojím podpisom zaručujú, že dieťa po dlhodobejšom ochorení je zdravé, zapíšu dôvod vymeškania a časové rozpätie (dátumy), počas ktorého bolo dieťa mimo škôlky.

Povinnosť vykonávania „ranného filtra“ v materských školách je stanovená v § 24 ods. 9 písm. a/, b/ zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár