ŠkôlkariŠkôlkari

Deti musia byť pripútané aj v autobusoch

 Zuzana Špačková   07.06.2016   0

Tie otázniky v očiach rodičov, keď ich deti nastupujú do autobusov a idú do školy prírody alebo na výlet, možno hovoria za všetko. Prídu v poriadku? Pocestujú pripútaní? Koľko ide vlastne detí a učiteliek?

Ten vnútorný boj, ktorý mnohí rodičia zvádzajú. Či urobiť dieťaťu radosť, dať ho na výlet so svojimi kamarátmi, nech má nové zážitky alebo si ho radšej nechať doma pod kontrolou bez nástrah na cestách.

Tak ako je to vlastne s bezpečnosťou v autobusoch objednávaných materskou školou?

Ingimage

 

Zákony nepustia

Deti musia byť pripútané. V Nariadení vlády č. 241/2014 Z. z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií sa to píše jasne.

„Prepravovaná osoba je povinná pri sedení vo vozidle používať bezpečnostný systém, ktorý je k dispozícii. Dieťa s telesnou výškou menšou ako 150 cm pri preprave vo vozidle vybavenom bezpečnostným systémom musí byť upínané zabudovaným alebo nezabudovaným detským zadržiavacím zariadením podľa § 3 ods. 2, ktoré je vhodné pre telesnú konštitúciu dieťaťa,“...

Čiže, ak sú v autobuse bezpečnostné pásy, učiteľky musia deti pripútať.

Vodič vozidla alebo sprievodca skupiny je povinný informovať prepravované osoby o potrebe používania bezpečnostných pásov vozidla počas prepravy v premávke na pozemných komunikáciách.

Jedno sedadlo, jedno dieťa

Podľa § 45, zákon č. 8/2009 Z.z. Zákon o cestnej premávke vo vozidle používanom na prepravu do škôl, vo vnútroštátnej nepravidelnej doprave a v medzinárodnej doprave nesmie byť počet prepravovaných osôb väčší, ako je počet miest na sedenie uvedený v osvedčení o evidencii.

Vodič nesmie dovoliť, aby sa prekročil povolený počet prepravovaných osôb, a podľa svojich možností nesmie pripustiť ani porušenie povinností ustanovených týmto osobám. Takže to znamená, že učitelia nemôžu dávať sedieť napríklad 3 deti na 2 sedadlá, hoci sa tam fyzicky zmestia. Zákon jednoducho nepustí.

Vodič sa musí týmto zákonom o cestnej premávke riadiť. Ak nechce riskovať pokutu, do autobusu pustí len toľko osôb, koľko mu dovoľujú technické parametre autobusu uvedené v osvedčení o evidencii vozidla. A dieťa je tiež už osoba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised