ŠkôlkariŠkôlkari

Dieťaťu v škôlke nevybrali kliešťa, dostalo boreliózu

 Mária Kopčíková   22.07.2016   2

Mojim známym pokazila celé leto borelióza. Ich dieťatku v škôlke nevybrali kliešťa.

Shutterstock

 

„Zo škôlky nám volali, že malý má kliešťa. My sme nemohli prísť hneď a keď sme prišli, v škôlke nám učiteľka povedala, že ona kliešťa vybrať nemôže, že to musíme riešiť sami. Vyriešili sme, ale malý dostal boreliózu.“

Učiteľka nesmie vybrať kliešťa?

Pozastavila som sa, aj začudovala. Keď si predstavím, že by sa to stalo mne, napr. s deťmi (cudzími) na tábore, zrejme by som sa snažila niečo s tou prisatou potvorou robiť.

Napriek tomu, že sama doma vlastným deťom kliešte nevyberám, pretože nemám istotu, vždy to robí môj muž, v takomto prípade by som sa snažila zrejme niečo konať a nenechala by som dieťa s prisatým kliešťom niekoľko hodín ....

Čo je to tá borelióza? Viac čítajte tu >> >>

Kto v lete nemal kliešťa? Takých ľudí je asi málo a s deťmi treba byť veľmi opatrní. S vlastnými, i stými, čo máme na starosti v akejkoľvek situácii. Zaujímalo ma teda, či existuje nejaké oficiálne usmernenie, ako by v takomto prípade mali učiteľky, či iní opatrovatelia detí postupovať.

Oslovila som preto viacero škôlok s prosbou o vyjadrenie (mnohé z nich žiaľ nereagovali).

Gabriela Strýčková, riaditeľka škôlky v bratislavskej Dúbravke hovorí: „Nemáme usmernenie, ale v školskom poriadku máme zakotvené, že so zmenami zdravotného stavu pedagóg okamžite informuje zákonného zástupcu.“

Zdroj: istockphoto.com

 

Podobne sa k téme vyjadrila i Marcela Kramplová z bratislavskej Bubliškôlky:

„Učiteľky kliešťa vybrať nesmú. Vedia však, že s akýmkoľvek zdravotným problémom na báze úrazu či napr. aj kliešťa, by okamžite s dieťatkom navštívili lekára, aby bol problém odborne ošetrený. Rodič okrem informácie dostane potom tiež lekársku správu.“

Riaditeľka škôlky na Ožvoldíkovej ulici v Bratislave, Mgr. Lucia Hromádková dopĺňa:

"Podľa školského poriadku MŠ - pri zmene zdravotného stavu dieťaťa počas dňa v MŠ ihneď informujeme zákonného zástupcu dieťaťa telefonicky. Po dohode s ním navštívime lekára alebo si rodič prevezme dieťa a zabezpečí ošetrenie. Do času príchodu by som aspoň dezinfikovala miesto, kde sa kliešť nachádza."

Učiteľ nie je zdravotnícky pracovník

Na vyjadrenie sme sa spýtali i Úradu verejného zdravotníctva. Odpovedala Mgr. Martina Merková.

Existuje nejaké Vaše usmernenie pre pedagogických (či nepedagogických) pracovníkov škôl a škôlok, ako treba postupovať v prípade, že dieťaťu počas pobytu v škôlke či škole nájdu kliešťa?

Samostatné usmernenie na konkrétny postup v prípade nájdenia kliešťa u dieťaťa neexistuje.

Problematika je legislatívne ošetrená vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR č. 527/2007  Z. z.  o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, kde v zmysle § 10 „Náležitosti prevádzkového poriadku“ musí prevádzkový poriadok zariadenia mať uvedený spôsob postupu, ak sa u dieťaťa predškolského veku prejavia príznaky ochorenia.

Prevádzkový poriadok podlieha schváleniu orgánom verejného zdravotníctva v zmysle § 13 ods. 4 písm. b zák. č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Smie ho vybrať pracovník škôlky/školy? Musí volať zákonného zástupcu?

Kliešťom pracovník škôlky/školy nesmie manipulovať, nakoľko nejde o zdravotníckeho pracovníka a neodborným postupom by mohol dieťaťu uškodiť. Kliešte sú prenášačmi závažných ochorení, akými sú kliešťová encefalitída, alebo lymská borelióza a preto odstraňovanie kliešťa u dieťaťa patrí do rúk zdravotníckeho pracovníka. 

Treba dieťa odviesť na ošetrenie k lekárovi?

V prípade výskytu takéhoto typu ochorenia je potrebné spojiť sa so zákonným zástupcom dieťaťa, ktorý by mal odviesť dieťa k jeho ošetrujúcemu lekárovi.

Takže tak, milí rodičia. Informujte sa vo vašej škôlke, čo hovorí o podobných situáciách prevádzkový poriadok a zorientovať sa v tom, čo v danej škôlke môžete očakávať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku
bcq napísané 08.10.2015 11:15

Veď jasne odpovedali, že učiteľ to nemôže urobiť ale to že rodičia sa nemôžu dostaviť je Ok. Pre rodičov bol kliešť nepodstatný dovtedy kým dieťa nedostalo boreliózu. Keby to vedeli tak čo by to riešili inak? Učiteľke je málo aj 20 detí a rodičom je veľa aj to jedno vlastné.

Stela napísané 10.09.2015 11:34

Na toto nemam slov. Ved to je nepodanie prvej pomoci.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
bcq napísané 08.10.2015 11:15

Veď jasne odpovedali, že učiteľ to nemôže urobiť ale to že rodičia sa nemôžu dostaviť je Ok. Pre rodičov bol kliešť nepodstatný dovtedy kým dieťa nedostalo boreliózu. Keby to vedeli tak čo by to riešili inak? Učiteľke je málo aj 20 detí a rodičom je veľa aj to jedno vlastné.

Stela napísané 10.09.2015 11:34

Na toto nemam slov. Ved to je nepodanie prvej pomoci.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised