ŠkôlkariŠkôlkari

Keď kvôli škôlke plačú... mamy

 kika/redakcia   29.08.2019   0

Ako sa blíži prvý škôlkarsky deň našich detí, niektorých rodičov znenazdajky prepadne jemné napätie, zvláštne chvenie v žalúdku...

 

Naše strachy

Psychológovia tvrdia, že rodičia, ktorí mali sami ako deti dobrú skúsenosť so škôlkou, to isté predpokladajú aj u svojich ratolestí.

Takto pozitívne naladení rodičia riešia skôr organizačné otázky, napríklad, aké veci bude dieťa potrebovať do škôlky, ako ho obliecť, s kým pôjde dieťa do škôlky ráno, kto ho vyzdvihne poobede, a tak ďalej. Bavíme sa však o menšine medzi rodičmi.

Oveľa väčšia časť rodičov je pod dojmom rôznych obáv a strachov o dieťa: Je dieťa na škôlku pripravené? Ako bude znášať odlúčenie? Privykne si? Nemali by sme počkať ešte aspoň rok? Budú sa o neho dobre starať?

Rodičia bývajú plní pochybností, a je pomerne bežné, že sa mučia obavami napriek tomu, že im deti dávajú najavo, ako sa do škôlky tešia a nevedia sa už dočkať.

Nástup do škôlky. Na čo sa pripraviť? Po prvý raz do škôlky (celý článok)»»»

 

Dieťa neplače, plače mama...

Je úplne normálne, že miesto dieťatka si prvý škôlkarsky deň odplače... mama. Zatiaľ čo dieťa je v absolútnej pohode. Priznáva to aj maminka, ktorá v našom fóre spustila diskusiu o zvládaní prvého škôlkarskeho dňa:

„U nás s tým budem mať problém asi len ja, Emka sa do škôlky veľmi teší, teší sa aj na spinkanie, teší sa na deti, teší sa na všetko... To ja som tá, čo ju rozplače každá blbosť...“

Podvedomá pupočná šnúra skrátka nepustí, poznajú to azda všetky mamy. Jedna z nich hovorí o svojej skúsenosti:

 

„Keď som malú nechala prvýkrát v škôlke samu, a aj to len na hodinu, tak som ju celú prerevala v najbližšom parku.“

A druhá mama opisuje - okrem zažívacích ťažkostí zo stresov, ktoré mala celý týždeň - kto z nich si na škôlku privykol skôr:

 

„Prvý mesiac som ho dávala doobeda, ale myslím si, že keby som ho dala hneď na celý deň, tak by to zvládol, potrebovala som sa asi ja adaptovať...“

 

Adaptácia: najprv mama

Aby mohlo vstúpiť do novej životnej etapy dieťa, musí sa s tým najprv vyrovnať jeho mama (alebo možno otec, ak je ten „citlivejší“ v rodine, ktorý plače doma pri telenovelách). Inak môžeme od nášho "veľkého" škôlkara očakávať, že vycíti naše obavy a neistoty a okrem svojich detských strachov bude mať na krku aj tie naše. A to asi nechceme.

Čo odporúčajú mamy z nášho fóra?

Návody "ako to prežiť", vyberáme od tých, ktoré si už touto fázou prešli. Tu sú  tipy od mám z diskusie na tému Prvý deň v škôlke:

- Vyplakať sa je povolené, aspoň vyplavíte zo seba stres. Ale dieťa vás pri tom nesmie vidieť. Ak máte pocit, že to bude pre obe strany príliš emotívne, zorganizujte si vodenie dieťatka do školy tatinkom.

- Hlavne dopredu nemyslite na všetky tragédie, ktoré teoreticky pripadajú do úvahy. Skúste očakávať, že všetko bude v pohode. Prečo by práve vaše dieťa nemalo dostať super učiteľky?

 

- Rozmýšľať pozitívne: koľko dieťa v škôlke získa a koľko voľného (alebo pracovného) času získa rodič.

- Dieťatko je treba čo najlepšie pripraviť. Rozprávať mu, ako to v škôlke bude, čítať si knižky so škôlkarskou tematikou, chodiť veľa medzi cudzie deti, a pokiaľ je možnosť, je dobré nechávať ho aspoň na hodinku aj s inými ľuďmi (babky, tetky, kamošky). Pomôže zvykať ho nejakú dobu pred nástupom na škôlkarsky režim jedenia a spinkania.

- Nerobiť z toho vedu: ide sa do škôlky, budeš tam mať nové papučky, neskôr aj pyžamko... Hlavne žiadne veľké emócie.

 

 

Prečítajte si celú diskusiu: Prvý deň v škôlke»»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP

Mikulášska súťaž o balíčky:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised