Kedy dať dieťa do škôlky?

Eva Pavlíková 28

Kedy je vhodné dať dieťatko do škôlky? Kedy je na to zrelé? A ak si nezvyká? Kedy ste dali deti do škôlky Vy?

S Mgr. Evou Polákovou, detskou psychologičkou, a mamou troch detí sa rozprávame o škôlke.

Ingimage

 

Pripravený na škôlku

Kedy je podľa Vás a podľa odborníkov, najlepší vek, kedy dať dieťa do škôlky? Je to individuálne?

Z hľadiska vývinovej psychológie je medzi batoľaťom a dieťaťom predškolského veku výrazný rozdiel.

Batoľa (do 3 rokov veku života) môže byť umiestnené v jasliach. Toto zariadenie je však „zariadením pre dospelých“ a deti by si ho samé nikdy nevymysleli. Kdežto materská škola – škôlka – je „zariadenie pre deti“ a deti by si ho vymysleli, aj keby v dnešnej podobe neexistovali. Proste ich potrebujú.

Predškolské dieťa prekračuje hranice svojho najbližšieho rodinného kruhu a potrebuje si začať utvárať vzťah k druhým deťom, k svojim vrstovníkom.

Obyčajne sa odporúča vek 3 rokov, nakoľko v tomto období končí aj rodičovský príspevok a rodičovská dovolenka. Podľa môjho názoru je v 3 rokoch ešte skoro, v 4 rokoch je to možné a v 5 rokoch je to pre dieťa nevyhnutné.

Je moje dieťa zrelé na škôlku?

Ako majú rodičia zistiť, že to ich dieťa je už zrelé, aby navštevovalo nejaké kolektívne predškolské zariadenie? 

Obyčajne sa rodičia nezamýšľajú nad zrelosťou dieťaťa do škôlky. Dieťa prirodzene dospeje do vývinového štádia, kedy je ochotné spolupracovať, chce vyzerať ako iní, chce robiť, čo robia iní a hlavne – vie rozprávať, a to z dieťaťa robí najviac samostatnú osobnosť.

Tu niekde začínajú aj potreby dieťaťa stretať sa s rovesníkmi, tráviť v spoločnej hre viac času, túžba spoznať aj iné formy hry či činností ako tie, ktoré mu ponúka rodina. Ak má dieťa tieto tendencie, môžeme povedať, že je zrelé na pobyt v škôlke.

Ako pripraviť dieťa do škôlky? Po prvý raz do škôlky (celý článok)»»»

 

Vyberáme škôlku

Ako si vybrať tú správnu škôlku – štátnu, súkromnú, jazykovú… blízko domu?

Výber škôlky je veľmi dôležitý a samotní rodičia si musia zvážiť požiadavky, ktoré chcú, aby nimi vybratá škôlka spĺňala.

Mnohokrát si rodičia vyberajú najbližšiu škôlku. Určite organizácia vodenia dieťaťa do škôlky a vyberania z nej je dôležitým kritériom, nemalo by byť však jediným.

Pre niekoho je dôležité množstvo ponúkaných krúžkov pre deti, či už je to v podobe výuky cudzieho jazyka, hudobné krúžky, tanečné, dramatické. Takisto častým kritériom je veľkosť škôlky, počet tried a počet detí v triedach.

Ale najdôležitejším kritériom by sa mal stať prístup učiteliek k deťom. Preto je dobré si vziať aj svoje dieťa na „pomoc“ pri výbere škôlky. Nakoniec vybratá škôlka musí vaše dieťa priťahovať, musí ho osloviť svojou atmosférou, tým, ako sa v nej správali a cítili deti, ktoré túto škôlku už navštevujú.

Problémy s adaptáciou

Čo robiť, keď si dieťa nevie zvyknúť? Snažiť sa ho presvedčiť, čakať pár dní, kým si zvykne alebo radšej nejaký čas počkať? 

Nie je dobré, ak má dieťa pocit, že je do škôlky odkladané. Pobyt v škôlke by sme nemali preháňať. Samozrejme, nie vždy to je možné. Veľmi by som sa prihovárala, aby predovšetkým najmladšie deti mohli spávať či oddychovať po obede doma či u starých rodičov.

Pokiaľ nechce chodiť dieťa do škôlky, je nutné sa zaujímať o to, akými činnosťami sa behom dňa zamestnávalo. Treba pomôcť aj dieťaťu, aj učiteľkám pri hľadaní aktivít, ktoré vaše dieťa obľubuje a ktoré ho upútajú.

Moja vlastná skúsenosť: najmladšia dcéra plakávala v škôlke po dobu, kým jej učiteľka neponúkla možnosť modelovať si z plastelíny. Vyše týždňa si denne modelovala, hoci aj sama, ale plače zreteľne ubudli.

Je dobré nevzdať škôlku po prvých neúspechoch. Je to predsa len príliš veľa zmien a požiadaviek na malého človiečika. Doprajte mu čas, aby ich dokázal zvládnuť. A plač je len jeho obrannou reakciou, ktorou okrem iného v tejto chvíli vám chce povedať, že vás má rád.

Ak však raz už dieťa dáte do škôlky a ono najmä pri rannom lúčení usedavo plače, nevzdajte to hneď po prvých dňoch. Vydržte.

Aby dieťa v škôlke neplakalo

Treba dieťa nútiť do škôlky – kde je hranica?

Čo je jasný signál, že treba prestať dieťa nútiť chodiť do škôlky? Kedy je jasné, že by bolo vhodné, aby bolo dieťa ešte doma s matkou, starou mamou prípadne s opatrovateľkou?

Ako reagovať, keď má dieťa tendenciu utiecť zo škôlky, plače… Učiteľky vtedy hovoria, že to rodičia nemajú prežívať, že dieťa si zvykne, že je to normálne…

Rodič musí prežívať, čo jeho dieťa cíti, čo ho trápi a čo teší. Treba však veľa komunikovať so skúsenými učiteľkami, ktoré najlepšie vedia odhadnúť, nakoľko ranný plač dieťa len inscenuje, aby ovplyvnilo rozhodnutie rodičov, nechať ho v škôlke a po odchode rodiča sa dostane relatívne do pohody, alebo ide skutočne o celodenný plač dieťaťa, ktorý však tiež môže trvať niekoľko dní i týždňov.

Pokiaľ by sa vyskytli akékoľvek prejavy spojené s rannou nevoľnosťou či vracaním, nočné nepokojné sny až nočné desy, dieťa by začalo mať problémy s rozprávaním či zajakaním – porozmýšľajte o iných možnostiach prípadne sa poraďte s odborníkom.

Sú deti, ktoré potrebujú len dlhší čas, aby ich nervová sústava dozrela do štádia, kedy dieťa sa dokáže odpútavať od tých najbližších osôb.

iStock

 

Je vhodné dávať dieťa do škôlky v určitom ročnom období?

Resp. kedy je to nevhodné?

Obyčajne deti nastupujú v septembri. Toto obdobie je spojené s nástupom väčšiny detí a v tomto čase sa vyskytujú aj najväčšie adaptačne problémy. Veľakrát sa stáva, že dieťa hoci je pomerne dobre pripravené na škôlku, podľahne správaniu rovesníkom a rozplače sa na základe plaču iných detí.

My sme dcéru pripravovali na túto situáciu tým, že sme jej rozprávali o tom, že niektoré deti nevedia, ako je v škôlke fajn, a preto plačú. Ona potom chcela pomôcť učiteľkám presvedčiť deti, aby neplakali a pri odchode z domu si opakovala, ako ona povie iným deťom, aby neplakali.

Dieťa, ktoré nastúpi do škôlky v tomto období, má však aj väčšiu možnosť sa začleniť do utvárajúceho sa detského kolektívu, ako dieťa, ktoré nastúpi počas školského roka.

Jediný jasne nevhodný nástup dieťaťa do škôlky je v mesiacoch apríl, máj, jún. Dieťa má len veľmi krátku možnosť sa zadaptovať a začleniť do detského kolektívu, nakoľko počas letných prázdnin v škôlkach funguje „zberná trieda“ teda pre všetky deti jedna trieda, keďže väčšina detí je na prázdninách. V tomto prípade je omnoho vhodnejšie hľadať dočasnú pomoc u starých rodičov, príp. opatrovateľky.

Pozitíva škôlky

V čom je pre dieťa pozitívne, keď začne navštevovať škôlku? Má to aj nejaké negatíva? Je napríklad dobré, keď dieťa vôbec nechodí do škôlky?

Škôlku považujem za vynikajúci doplnok a obohatenie rodinnej výchovy. Dieťa má šancu užiť si úžasných vecí, ktoré sú doma horšie dostupné, naučí sa mnohým zručnostiam, ktoré my – rodiča len s ťažkosťami by sme ich dokázali naučiť.

Silnou stránkou škôlky sú vedomosti a skúsenosti v tom, ako viesť deti, aby si osvojili účelné návyky(hygiena, obliekanie, udržovanie poriadku…) a účelné zručnosti (zaobchádzanie s ceruzkou, farbičkami a inými pomôckami k tvorivej práci).

V materskej škole je tiež výborná príležitosť k rozvíjaniu vzťahu k druhým deťom. Je to predovšetkým schopnosť spolupráce – najprv v hre, neskôr aj v spoločnej práci. Tiež formovanie takých vlastností ako je družnosť, solidarita, obetavosť, tolerancia, súcit. Stavajú sa tu základy na vytváranie takých vzťahov, akým je priateľstvo.

Thinkstock

 

Aká je Vaša skúsenosť?

Kedy ste dali svoje deti do škôlky? Aká je Vaša skúsenosť?

Mám tri deti. Dvoch starších som dala súčasne do škôlky keď mali 4 a 5 rokov. Keďže obom zle vychádzajú roky, škôlky si užili ešte dostatok. Do toho veku sme však vyhľadávali možnosti stretávania sa s deťmi v ich veku, takže neboli ochudobnené o žiadne rovesnícke kontakty. A nakoľko syn bol alergik, snažili sme sa oddialiť dochádzku do škôlky a súčasne možnosť ľahšieho nakazenia s bežnými infektami.

Najmladšia dcéra išla do škôlky ako trojročná, nemala zdravotné problémy a denne sa stretávala v materskom centre s rovesníkmi a končila mi rodičovská dovolenka s rodičovským príspevkom, takže sme boli nútení túto situáciu riešiť. Napriek len malým začiatočným problémom, chodila domov hneď po obede a poobedňajší spánok trávila pri mne. Až keď mala 4 roky, užívala si škôlku podľa jej predstáv, mala z nej radosť a vychutnávala si ju plnými dúškami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (39 hlasov, priemerne: 3,95 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobry den idem si k vam po radu mam trojrocneho synceka,zacali sme ho davat do skolky,ale vobec to nezvladol,prvy den bol v pohode,dokonca sa tesil,a ostatne dni celee preplakal,vobec nic nejedol ani nepil,dokonca aj doma nam odmieta jest a dokonca aj ked sme prisli domov stale mrnkal ze nechce ist do skolky,prestal sa hrat,prestal mat zaujem o rozpravky a dokonca sa prestal aj smiat,akoby nemal vobec radost zo zivota,uplne sa zmenil,vsetky noci po prvom dni v skolke preplakal a stale sa s placom budil,ze nechce do skolky.Vo stvrtok nam dokonca dostal vysoke horuchy a aj ho zacalo prehanat,samozrejme aj napriek tomu ze nebol cez vykend v skolke stale preplace noc .Akonahle pocuje ze riesime skolku zas zacne plakat a vykrikovat ze nechcee ist do skolky.Doktorka povedala ze mame pockat tyzden,dva a potom skusit znova,ale co ak sa to nezmeni a bude sa to opakovat.Nedelna noc uz bola v pohode ani neplakal a ani sa nestrhaval,cez den sa zacal konecne aj usmievat a hrat s hrackami.Za aaky cas to mame skusit znova a ak sa to bude opakovat ako ho pripravyt aby sme to nezazivali opet.Chcem aby chodil do skolky,nakolko nemame ani starych rodicov a ani nijaku rodinu ktora by ho postrazila,kym budeme v praci,ale nechceem aby to nna nom zanechalo neake znaky alebo aby neako psychicky utrpel.Poradte mi co mamee robiť a ako postupovat.Dakujem

  2. Mozete mi prosim poradit moja dcera chodi do skolky je strednacka,v novembri bude mat 5rokov.Na buduci rok ich triedu budu rozdelovat asi polovica pojde do velkackej a druha polovica bude opakovat strednacku podla mesiaca narodenia.Dcera je sikovna a ja by som bola radsej aby isla do velkackej mam na to pravo?mate niekdo skusenost?

  3. Moj syncek v decembri mal 2 roky. V januári som dala do skolky, kde uz poznal skoro kazdeho, totiz aj pred tým hrali viackrát na ihrisku. Prvy den rano ma poslal prec, aby som odysla. No ale ked som isla pre neho po 3 hodinkach uz ma cakal a plakal. Druhy den cele 3 hodiny cakal pri dverach. A potom nasledovne 3 dni plakal len vtedy ked som odisla, a na dvor som uz nepocula, ze place a prestal plakat. Lenze dostal hnacku a posledne 2 dni neje. Myslite, že je to nejaka infekcia, alebo je to preto, lebo je ešte nezrele na skolku? Moj syncek velmi dobre prispievalo uz od narodenia: rýchlo sa naucil hodit, rozpravat, jest sam, prosit na toaletu, Cestovali me vela s nim, ma rad spoločenstvo a ľudí. Myslela som, že ak dám do škôlky do 11 hod (ani obed tam nema), tak mu bude lepsie: moze hrat s detmi, vyhra sa a potom nebude taky hyperaktivny doma. Ale teraz uz mám pohybnosti, či nie je to prilis skoro pre neho. Uz vopred dakujem za dobru radu!

  4. Ahojte,naš maly ma 2roky4mesiace,školku sme zvolili hlavne koly reči,aby sa mu v kolektive rozbehla,teraz použiva zaklad par slov podla neurologa je všetko v poriadku len potrebuje čas a kolektiv,inak by som školku ešte odložila. Prvy deň bol do 12tej,pekne sa hral,napapal,podla učitelky na jeho vek vyborny začiatok,druhy den som bola s nim na 2hodky,bol rad pekne sa hral,skolka povolila adaptačne navševy čo je super,žiadne drasticke oddelenie na 8hod. Myslim že pomalyčky si zvykne na cely system bez stresov,preto adaptačny pobyt schvalujem,deti maju radi deti a kolektiv ale aj pocit že je to len na doplnenie dna ,

  5. nasa skusenost: ked sme nemali deti, mali sme pre ne naplanovany homeschooling po koniec prveho stupna big green

     

    ked sme mali prvorodene, chceli sme ho dat najskor od 4-5rokov na 3 dni-5h denne do skolocky, nakoniec islo do skolky ako 3,5rocne, predtym od roka sme chodili do materskeho centra (ked nemal este 3 roky prestahovali sme sa do AT a ked sme spoznali miestnu skolku rozhodli sme sa a velku rolu zohral jazykovy aspekt, aby dieta nemalo problemy v skole), chodilo na 3-4h.denne, do triedy s max. 18detmi, realne ich bolo okolo 14 a 2 ucitelky boli na ne, druhorodenec od 2 rokov plakal, ze chce ostat aj on v skolke, nastupil ako 2,5r. (tu standardny termin nastupu), do rodinnej triedy k svojmu surodencovi, obaja chodili na 3-4h., obedovali sme uz doma spolu

     

    podla mna je na rodicovi aby spoznal svoje dieta, ci je zrele a nasli si svoj system a cas zaskolkovania…. na zaklade potrieb dietata i celej rodiny

     

    priznam sa ked mi suseda povedala, ze ide davat svoje 1,5r.dieta do jasli pricom je doma, povazovala som to najskor za nespravne, lenze ona dala dieta do jasli tak, ze tam bola s nim, ked si zvyklo na prostredie a ludi, na 10 min. isla prec, neskor na 30, na hodinku… proces trval tusim mesiac-dva, potom dieta chodievalo na 2 hodiny, neskor na ked malo asi 2roky chodilo tusim na 4h., to uz ale jeho mama musela nastupit do prace, ale pren to nebol problem, ani pre nu, zakladne choroby uz mali za sebou, to si ich stihla s nim odskakat este ona kym nerobila, spatne sa mi zda na ich podmienky, tento model idealny, ziadne nasilne odlucenie na 8 a viac h. (dodnes robi na ciastocny uvazok a ked su spolu s detmi doma,davam im zo seba maximum), ziadne prve choroby v nervozite kto bude s dietatom a ci nepridem o pracu, malo to svoju logiku

    1. mamusa, čo sa týka homeschoolingu, nám sa tiež vždy páčil, ale nazačali sme s ním, až tretie dyslektické dieťa nás „donútilo“ začať a teraz si to nevieme vynachváliť, ako skvelý systém to je. preto sme aj ďalšie mladšie deti začali vzdelávať doma. ak by si potrebovala pomoc s hs. posuniem ti kontakt, ktorý ti pomôže. b.

  6. Jasle a škôlka sú v podstate denné sirotince. Deťom je najlepšie s mamou a súrodencami. Problém nastáva pri jedináčikoch, ale aj to sa dá vyriešiť napr materskými centrami alebo stretávaním sa mamičiek na ihrisku alebo v parku. Šok som však zažil z tvrdenia, že v škôlke naučia dieťa hygienickým návykom. To akože deti prichádzajú do škôlky bez nich?! Pripúšťam, že existujú deti, ktoré potrebujú kolektív ako pľúca vzduch, ale to sú skôr výnimky. Ako som povedal, deťom je najlepšie s mamou a súrodencami.

  7. dobry den chcela by som sa spitat na skolku pre mojho syna teraz v 9 mesiaci bude mat 4 roky chcela by som ho dat tu v cechach do skolky my sme zo slovenska ale neviem ci je to mozne kedze nemam trvaly ani prechodny pobyt a este by som chcela vediet ako je to tu v cechach zo sukromnmy skolkamy Sad vopred dakujem za odpoved Big Grins

    1. so sukromnymi skolkami je to v cechach urcite rovnako ako na SK. Kto si zaplati, má tam urcite od vas nikto nebude chciet trvaly pobyt. Treba sa poobhliadnut po okoli, vygooglit si, ziskat referencie od inych mamim, ktore tam deti davaju, ci su spokojne.
      Cenove hladiny budu asi tiez rozne, na Sk je to priemerne okolo 3OO eur a viac plus strava atd…

  8. obidve deti sme davali do skolky od dvoch rokov. myslim, ze im to prospieva. nepostrehla som, ze by mali z toho akukolvek traumu. skor urcite naopak…

  9. Dobrý deň ja by som chcela poradiť od kolkých rokoch sa dáva jú deti dopredškolskéj,ked moja dcérka sa narodila 19.9.2008 a teraz v septembri bude mať 5 rokov.Ďakujem za odpoved Špureková

  10. Ja osobne nesuhlasim s nazorom, ze male dieta pri matke doma nema „podnety“, rezim a hru. Predpokladam, ze kazda matka, ked dieta vstane, da mu ranajky, aj desiatu a obed a olovrant, dokonca dieta aj umyje a da ho spat Big Grins A nemusi s dietatom sediet pri stavebnici a ucit ho farby, to sa da aj inak. Je to naozaj individualne, ale osobne si myslim, ze hygienicke navyky ci stravovanie sa daju bez problemov zvladnut aj doma. Deti potrebuju kolektiv, ale je otazne, na ako dlho denne a na co konkretne. Osobne si myslim, ze kolektiv detom v takom malom veku dokaze celkom dobre sprostredkovat aj detske ihrisko ci materske centrum. Pretoze akekolvek kolektivne zariadenie pre male predskolske deti (jasle a skolka) v tych zakladnych funkciach potrebnych pre bezny zivot podla mna supluju zivot v rodine (stolovanie, denny rezim, hygiena, spanok, hra atd.). Na to, aby som dieta naucila farby alebo pozdravit sa predsa nemusim mat pedagogicke vzdelanie. Su veci, ktore skolene pani ucitelky samozrejme ovladaju ovela lepsie, ale nemyslim si, ze tieto znalosti su pre dieta vo veku do 2 – 2,5 roka dolezite.

    Moja dcerka mala v juni 2 roky a mozem tu s kludnym svedomim povedat, ze doma nielen cita knizky, stavia puzzle, tancuje, recituje, hra sa s plastelinou, kresli, vari so mnou, pomaha mi v niektorych cinnostiach, pozna farby uz niekolko mesiacov, vie spravne drzat ceruzku, umyva si ruky, vie si odlozit hracky…

    Ma kamaratov, nie je odtrhnuta od sveta a kolektivu zwinker S detmi sa vsak vie hrat obvykle len ked su starsie ako ona, ked su mladsie alebo v jej veku, nie je to take jednoduche. Nerozumie im, pretoze vacsina z nich nevie rozpravat, prip. rozpravaju ovela menej ako ona a viest s nimi rozhovor je nemozne. Dcera mala v 13 mesiacoch takmer 100-slovnu slovnu zasobu, v roku a pol hovorila viacslovne vety, dva mesiace na to suvetia. Uz par tyzdnov je u nas obdobie „Preco?“…

  11. Môj názor tiež patrí k tým-že veeeľmi ale naozaj veeeľmi záleží od prostredia do ktorého dieťa ide..a od učiteliek. My sme dali malého do škôlky ked mal 3,5 roka..na škôlku si zvykol celkom ok, občas sa stalo že ráno trucoval..ale inak v norme. Problém je v tom, že jemu sa ako tak v škôlke páči-ale ja som veľmi nespokojná. Menila by som ihned, ale bohužial-škôlky sú v dnešnej dobe preplnené a keby som aj chcela maleho presunúť-škôlky si to vraj nerobia-(bolo mi povedané od jednej pani riad. mš) Môj pocit z tejto škôlky?-Najmenšie deti vychovávajú učitelky-staré-spolu so starým režimom-dovolia si deti biť-dokonca po hlave!-to sa stalo aj môjmu dieťaťu.-Ušlo sa mu len preto že sa hral s dievčatkom na repku… Keď som sa informovala cez internetovú stránku škôlky-pod aku zubnú lekárku patria a či majú psychologa-hoci som sa predstavila menom-dostala som dosť netaktnú odpoved typu-milá pani..xxx..nepoznám vás, nevidím dôvod odpvedat vam na vaše otazky….a tak..som veľmi spokojná..:-( Inak-milá redakcia-uvažovali ste niekedy nad tým-spraviť taký prieskum škôlok? Aby každá mamička vedela na základe skúseností iných maminiek-čo ju v tej škôlke čaká? Ja som také niečo hľadala na nete..ale bohužial som nenašla nič.

  12. Moj nazor je, ze velmi zalezi od uciteliek ktore v skolke pracuju.

    Su ucitelky a UCITELKY. Myslim ze je to postavene na ludoch.

    Mame skusenost so montessori skolkou v CR, tam bola dcera spokojna a chodila velmi rada (do dnes na skolku sponina). Ked sme sa prestahovali na Slovensko, chodi do klasickej skolky a nechce chodit. Syn ma 3 roky a tiez skoro kadze rano place.

    Som presvedcena o tom, ze ak by bol v skolke iny pristup (menej deti v triede, individualnejsi pristup, ucitelky ktore tato praca bavi…), tak by zo skolky mali radost.

    Viem ze to ide. Ak je ucitelka „dobry clovek s velkym srdcom a v skolke je priatelske prostredie“ tak dieta chodi do skolky rado.

  13. Naša mala má 2 roky a nejaké 3 mesiace. Kedže odmala je veľmi živá a učenlivá, dali sme ju teraz od septembra do škôlky. Viacmenej nám to aj odporúčali, v škôlke to iba potvrdili… Lenže po pár dňoch sa jej už v škôlke nepáči, má rada deti, rada kreslí, rozpráva, každý jej háda 4 roky, ale jej sa tam prosto nepáči. Som zmetený keď ráno plače, že nechce ísť do škôlky. Snažíme sa vydržať ako všetci radia – však je to normálne.

    Ale keď mi 2 ročné dieťa večer počas hrania sa hovorí že „zajtra by nechcela už ísť“ a „tatík poď so mnou, budeme spolu tam“ a pritom sa rozplače tak neviem neviem… 2 ročné deti bežne žijú pre ten deň, tešia sa a nemyslia na zajtrajší…

    Sme zmetený a hnevá ma to, a nejak neviem dôverovať žiadným radám keď ju tak vidím… Ale zatiaľ sa snžíme vydržať, snáď ju to fakt prejde čoskoro, ona je taký samostaný človiečik, dosť rozumovo vyspelá na svoj vek, takže školka by jej len prospela…

     

    …vďaka za každú radu.

  14. Zijeme v zahranici a zaujimalo by ma, aky je vas nazor na skolku „na polovicny uvazok“. Je tu moznost dat syna do skolky normalne na kazdy den, alebo len 3x do tyzdna, alebo len 2x do tyzdna. Syna by som chcela dat do skolky, ked bude mat 3 roky, ale zaroven velmi chcem, aby nezabudol slovencinu. Rozmyslala som nad variantou dat ho 3x do tyzdna do skolky, ja ist robit tiez na polovicny uvazok, a tie zvysne 2 dni v tyzdni byt s nim, aby sme predsa len boli viac spolu a hovorili po slovensky. Lenze neviem, ci 3x do tyzdna skor nevyvola chaos, ci mu to skor naopak nenarusi skolkarsky rezim – tam bude mat iny rezim, ako doma. Manzel je cudzinec, od neho sa maly jazyk nauci, sanca je len odomna, pribuznych tu nemame a na SK chodime max. raz do roka.

  15. Suhlasim uplne s Tanou. Moj syn bude mat 2 roky a od 1 roka navstevuje jaslicky. Je uzasne spolocensky, tesi sa tam, adaptacia bola rychla. Ma odtial vyborne navyky, cca od 15 mesiacov jedava sam, chodi si umyvat rucicky. Je velmi rad v pritomnosti deti. Ma dokonca svoju „frajerku“ s ktorou kazdy den tancuje a skacu hopi hopi… Podla pani psychologicky by tam mal asi trpiet, ale vsetko hovori o opaku. 🙂

  16. Nesuhlasim ani s pani psychologickou, ani s nikym, kto odporuca dat dieta do skolky v podstate az po ukonceni „dotovania statu rodicom“. Niekedy mam viac pocit, ze matkam je doma dobre a je to ta vyhovorka, preco dieta nedat do predskolskeho zariadenia. Samozrejme, ze existuju deti, ktore si vyzaduju mimoraidnu starostlivost a je pre nich lepsie ostat s matkou doma, v ziadnom pripade vsak podla mna nie je takych deti vacsina, ale skor mensina.

    V skolke resp. detskych jasliach sa dietatu venuje specialne skoleny personal, dieta ma vyplneny cely cas, ma presny rezim od jedenia ranajok alebo desiaty, cez umyvanie ruk, vyucovania, kreativnej cinnosti, rozvijania pohybovych aktivit az po spanie a akceptovanie kolektivu. Neviem si predtsavit , ze primerna matka, ktora je s dietatom niekolko rokov doma venuje dietatu naozaj tolko pozornosti a organizuje mu takyto presny program ako maju v skolke. Neviem si predstavit, ze matka kazdy den rano, da dietatu najest, potom s nim spieva alebo sa uci nove basnicky, potom ma specialnu hodinu kreslenia, malovania alebo strihania noznicami, potom zase uci basnicky, potom zohreje obed, umyje dieta, ulozi do postele, ked dieta vstane ma specialne pripravenu izbu na rozvoj pohybovych aktivit, kde s nim matka stravi dalsiu hodinu, potom sa s nim uci pomocou stavebnice farby a na zaver ho necha s ostanymi detmi sa hrat . Matky, ktore poznam vasinu casu varia, upratuju, alebo sedia na ihrisku.Pritomnost matky nezarucuje, ze dieta dostane to naj.

    1. Mám štvorročného chlapčeka, plne súhlasím s pani psychologičkou. Zatiaľ do škôlky nechodí, lebo nechce – ale bude (do troch rokov bol so mnou, teraz je s mojou mamou). Každému dieťaťu je doma s mamou najlepšie do troch rokov, (aj tým deťom o ktorých si to ich mamy nemyslia) odvolávať sa na odborný prístup a režim – nerozumiem, prepáč – dieťa potrebuje v prvom rade svoju mamu, ktorá mu tiež vytvorí denný režim, obklopí ho láskou a motivuje v poznávaní…. – iné je ak si to žena nemôže dovoliť z finančných dôvodov! Šupnúť dieťa od dvoch rokov alebo roka aj pol do zariadenia, pričom žena nie je nútená pracovať považujem za nesprávne. Juliana

  17. Ahojte mamičky,

    chcem Vám napísať o neuveriteľne dobrej MŠ aj ZŠ na Záporožskej ulici v Bratislave a zároveň sa poďakovať všetkým učiteľom, ktorí sa tu venujú našim deťom. Je to štátna škôlka, dotovaná štátom SR a Bulharskou rep. na základe dohôd. Okrem slovenčiny sa tu Vaše dieťa naučí plynule druhý jazyk, bulharský. Mamičky, nebojte sa, nie je to na škodu, na ZŠ sa automaticky deti učia aj anglický jazyk. Všetko zvládajú neuveriteľne ľahko. Deti sú tu v malom počte, cca 10 v triede. Škôlka je jednotriedna, ale skvelá. Platí sa len zápisné a strava. Na ZŠ sa dá za primeranú cenu dokúpiť aj desiata a olovrant, takže Vám ráno „odpadávajú tieto starosti.“Tento rok sa zmenil min. počet detí, aby mohla škôlka a škola existovať na min. 16. Bola by veľká škoda, aby sa zrušila niekoľkoročná tradícia.Odporúčam pozrieť aj http://www.bsou.sk.Den otvorenych dveri uz bol, ale zapis je do konca marca 2008. Len málokto vie o tejto škôlke a škole, oplatí sa tam ísť pozrieť.Učiteľov a ich prístup si hneď obľúbite. Vrele odporúčam všetkým rodičom, nebudete ľutovať! Zo škôlky môžu deti pokračovať na ZŚ automaticky a potom automaticky na gymnáziu.Žiaden monitor ako pokusni králici. Maturuje sa aj zo slovenčiny. Možnosť ďalej študovať aj v zahraničí vďaka vynikajúcej jazykovaj kombinácii, na ktorejkoľvek VŠ. Rodičia, nebojte sa škôlky a školy len preto, že má v názve bulharská. Vaše deti tu budú chodiť s neuveriteľnou motiváciou. Získajú tu vedomosti a vzťah k učeniu ako nikde inde!!!

  18. Moja dcéra bude mať v decembri 3 roky a tak sa ju chystám dať do škôlky.Už dlho ju na to pripravujem. Mám však veľké obavy,či to zvládne. Je samotár,hoci má dve staršie sestry. Doma je veľmi živá,ale kedˇ sme vonku a niekto sa k nej prihovorí spustí hrozný plač. Dokonca sa bojí i detí. Občas chodím do materského centra.Tam sa sama hrá a pozerá na druhé deti,len sa k nej nesmie nikto priblížiť,vtedy sa rozplače a najradšej by išla domov.Inak je veľmi šikovná,hovorí pekne a čisto.Veľa vecí vie,len sa strašne bojí. Myslela som si,že kedˇnie je doma sama bude viac odvážna. Teraz ma napadlo,naposledy na ihrisku sa jej asi 4.ročné dievčatko opýtalo ako sa volá.Zvesila hlavu a spustila hrozný plač. Vonku sa hrá najradšej sama,ale na očiach jej vidím s akým záujmom pozerá na druhé deti. Neviem čo si mám o tom myslieť.

  19. nas syn chodi do skolky od 1roka zivota..je tam stastny medzi inymi detmi a my dvaja zatial pracujeme..takze pohoda..pa.pa

  20. Dobrý deň, môj syn má dva roky a 4 mesiace a v septembri nastúpil do škôlky. Tešil sa na deti a na to, ako sa bude s kamarátmi hrať. Nadšenie však opadlo vo chvíli, ako sa dvere na triede otvorili a naskytol sa nám pohľad na uslzené údolie. Plakali snád všetky deti bez výnimky. Pani učiteľka mi ho takmer vytrhla z ruky a zabuchla dvere. Okamžite som počula, ako spustil srdevúci krik. Tento okamih podla mna rozhodol. Síce som si to potom vyjasnila s učiteľkou, že si taký postup neželám a odvtedy tam s ním ráno aspon minútku dve zostanem, ale strašne plače, v noci sa nám budí s krikom a nechce do škôlky chodiť. Ja som chcela už nastúpiť do práce, ale teraz váham, či ho nemám zo škôlky vybrať a ostať s ním ešte doma. Mám však obavy, že si tento zážitok zapamätá a zopakovalo by sa to aj o niekoľko mesiacov. Má význam ísť k destkému psychológovi? Neuvidí jeho reakciu na škôlku, tak neviem, či bude vedieť adekvátne posúdiť situáciu.

  21. Chcela by som poradiť. Moja sestra ma trojročného syna tento rok už bude mať štyri roky. Ako trojročný nastúpil do škôlky. Nebýva často v škôlke, lebo je každú chvíľu chori, ale to nieje ten problém. Totižto chalanisko jak začal chodiť do škôlky

    začal sa pokakávať. Nechcel chodiť v škôlke na záchod radšej to pustil do gatí. Teraz už do škôlky zatiaľ nechodí, ale aj tak sa pokakáva do gatí či už sú na návšteve,alebo doma. Prosím skúste mi poradiť nechcem aby sa mu neskôr v škôlke smiali a aby mala sestra problém aj neskôr v škole. Vopred Ďakujem

  22. Ja mám problém z mojou 4 1/2 ročnou dcérou .Ked mala 3 roky dala som ju do školky a aj som sa čudovala ked mi nechcela chodit domov dakedy tam bol aj plač. Chodila mi 2 mesiace a potom sa mi začala pomočovat tak a teraz som doma na materskej tak som ju nedala do školky ale chcela by som ju tam aby bola viac medzi rovesníkmi ale obávam sa toho že by sa zas začala pomočovať. V decembri dovrši 5 rokov .Ja neviem ale zdá sa mi že ona sa v školke nudila .Stále sedela vedla pani učitelky a pozerala na deti ako cvičia ,kreslia a pod. ,a potom mi doma všetko podrobne porozprávala.Ona mala 2roky ked mi poznala skoro celú abecedu lebo ju to strašne bavilo. Mali sme také puzle a ona ich dookola chytala a pítala sa aké je to písmeno .neiem čo mam robit. Či ju dat do školky alebo nie. Dakujem za radu

  23. Môžete mi prosím poradiť,ako to je s rodičovským príspevkom a adaptácia dieťaťa.Pani riaditeľka v našej škôlke mi povedala,že keď dám moje dieťa do škôlky na 2 až 3 hod. tak mi rodič.príspevok nevezmú.Informovala som sa na Sociálnej poisť. a ich odpoveď bola ,že vezmú aj za tie 2 hod. Neviem ako mám riešiť svoju situáciu nakoľko synček mal koncom mája len dva roky, nechcem ho dávať do škôlky už od septembra ale máj na budúci rok mi neodporúčajú nakoľko by chodil len dva mesiace s rovnako starými detičkami.Ďakujem.

  24. Keďže tento problém riešim v ambulancii často, pripíšem pár viet. Vskutku, zrelosť pre vstup do MŠ je individuálna. Mnohé deti majú v troch rokoch mentálny vek 4 roky, bohatú slovnú zásobu a do škôlky chodiť nechcú. Viete prečo? Lebo sa medzi „malákmi“ nudia. Stačí ich preložiť medzi štvorročné deti, čo zodpovedá ich zrelosti a schopnostiam a je po probléme. Sú deti, ktoré dozrievajú pomalšie, sú na úrovni napr. mierneho podpriemeru, u tých treba počkať, kým ich mentálny vek nedosiahne aspoň tri roky. Ak má teda rodič akúkoľvek pochybnosť, je najlepšie zájsť k detskému psychológovi, ktorý dieťa vyšetrí a stanoví úroveň jeho zrelosti. Samozrejme, že ten bežný proces privykania a odpútavania, ktorý trvá pár týždňov (opäť individuálne), si musí každé dieťa prežiť.Je to obdobie preň i pre rodičov ťažké a treba urobiť všetko pre to, aby sme ho dieťaťau uľahčili.

    Na otázku, či existujú deti, ktoré si na škôlku nezvyknú nikdy, odpovedám áno, ale nie je ich veľa. Obyčajne k nim patria mimoriadne nadané deti, ktoré aktivity, ktoré sa vykonávajú v MŠ intelektuálne nenapĺňajú. Tieto deti chodia radi až do školy. Pobyt v MŠ si jednoducho odtrpia a tešia sa na každú chorobu, víkend či prázdniny… lebo doma majú svoje náročné hry a hračky.

  25. Je to veľmi individuálne. Naša staršia dcéra o škôlke vedela len z počutia, ale aj tak sa jej nevedela dočkať. Nastúpila v septembri ako takmer trojročná. Od prvého dňa až do štvrtej poobede,bez adaptácie. Plakala len v sobotu ráno a tiež keď mala zo škôlky odísť. Cítila som sa hrozne, ako krkavčia matka…

    S mladšou dcérou som bola doma niečo cez rok. Potom prišiel manžel o prácu, tak zostal na rodičovskej dovolenke a zamestnala som sa ja. Dcérka škôlku spoznávala, keď sme tam chodievali po jej sestru. Nemohli sme ju dostať z triedy. Mala vtedy rok a pol. Neverila som, že môžem mať dve takéto deti. Bola som si istá, že tá mladšia bude plakávať. Veď väčšina detí má spočiatku problém s adaptáciou. A ešte som ju ešte dojčila, keď išla do škôlky, mala 2 roky a 3 mesiace. Ale kdeže! Už o šiestej ráno prvá vysmiata vstávala, že ide do škôlky.

    Samozrejme, že veľa záleží na učiteľkách v škôlke, naše boli super, ale veľa záleží aj na deťoch. Hranica troch-štyroch rokov neplatí pre všetky.

Pridaj komentár