Montessori výchova: prečo nenútime deti, aby požičiavali hračky

Anna Veselá 5

Byť spravodlivým sudcom medzi deťmi je nemožná misia. I keď prídete s riešením, ktoré by vám závidel aj sám kráľ Šalamún, takmer vždy bude jedna strana nespokojná.

Môžeme byť pri konflikte, ale sme si naozaj istí, že máme prehľad, čo mu predchádzalo, hoci len pred pol hodinou? Vieme s istotou povedať, čo sa stalo a kto prvý zobral hračku…? Práve požičiavanie, či nepožičiavanie býva častým zdrojom detských hádok a veľkej frustrácie.

Shutterstock

V Montessori na to idú inak, ako je u nás možno zvykom.

Vieme vlastne, čo po deťoch chceme, keď ich nabádame, aby sa podelili o svoje hračky? A niekedy nielen podobrotky, ale pozlotky – nie je pekný kamarát, dohovárame mu, vyhrážame sa, nech ihneď dá to autíčko.

Fungujú tak aj dospelí?

Predstavte si, že na niečom pracujete na svojom počítači, ale zrazu musíte prestať s tým, čo robíte uprostred myšlienky a dať svoj počítač kamarátke, lebo teraz je ona na rade a deliť sa je pekné.

Alebo varíte večeru a v jednej chvíli musíte dať svoj najlepší hrniec kamarátke, lebo ho chce ona a je na rade. Alebo keby si si nemohla obliecť svoje obľúbené šaty, lebo ich musíš požičať.

No ozaj. Nie je to frustrujúce?

A pritom, ruku na srdce, takto predsa náš dospelý svet nefunguje.

V Montessori takto „požičiavanie“ hračiek nepraktizujú. Áno, deti sa delia o všetko, čo sa nachádza v priestoroch škôlky, ale nikdy sa nestane, že za nimi niekto príde s požiadavkou, aby sa prestali hrať s tým, čo majú v ruke, pretože sa s tým chce hrať niekto iný.

Jeden z hlavných dôvodov, prečo nebazírujú na delení sa s hračkami, je to, že za oveľa dôležitejšie pokladajú koncentráciu dieťaťa na to, čo práve robí, preto ju neprerušujú, kým je dieťa sústredené na svoju hru.

Shutterstock

Ďalší, nemenej dôležitý dôvod, je čakanie, trpezlivosť, ako dôležitá životná schopnosť.

Trpezlivosť ako cnosť

V Montessori škôlkach majú za to, že ak si dieťa musí počkať na hračku, ktorú má teraz v rukách jeho kamarát, je to dobrý príklad toho, ako si osvojiť trpezlivosť, naučiť sa, že moje potreby nemusia byť hneď a zaraz uspokojené, nemôžem kvôli tomu, že ja niečo chcem, zobrať to inému, keď to nie je voľné, k dispozícii.

Ak vidia, že veci, s ktorými sa chcú hrať, či pracovať, je znova na polici, znamená to, že si ho môžu zobrať. Ak dodržiavajú toto jednoduché pravidlo, nemajú potrebu pýtať sa, kedy prídu na rad.

Pokiaľ je to nejaký nový materiál, o ktorý je zrazu v škôlke veľký záujem a deti sa ledva vedia dočkať, kedy sa uvoľní, učitelia mu povedia, aby išiel za osobou, ktorá ho používa a požiadal ju, aby mu oznámila, keď s ňou skončí prácu, že na ňu čaká v poradí. Bez toho, aby si nárokovalo na to, nech to dotyčné dieťa svoju hru „urýchli.“

Prečítajte si aj: 9 tipov, ako učiť deti deliť sa (o hračky)

Tieto pravidlá sa dajú osvojiť aj doma.

Dieťaťu, ktoré nedostane hneď hračku, ktorú chce, môžete pomôcť nájsť zatiaľ niečo iné, čo bude robiť. A tiež mu môžete dať najavo, že rozumiete jeho frustrácii, napríklad tým, že mu poviete: „Je ťažké čakať. Ráno som sa chcela osprchovať, ale musela som počkať, kým sa osprchuje ocino.“

Týmto deti učíme, je čakanie je normálna súčasť života a čím skôr si ju osvojíme, tým lepšie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ahojte, vždy keď si pozeram vysledky loto alebo keno 10, tak moj syn (10 r.) vykrikuje, že aj on chce hrať hru loto alebo keno 10. Čo by ste robili? dovolili by ste mu to? Vzdy mu poviem nech mi otvorí webstranku pandatip bodka com a číta čísla, no jemu to nestačí. On ich chce TIPOVAT! je to rozumne ho do toho zapajať či nie? Dakujem vam za rady.

    1. Tiez by som bol opatrnejsi, kazde dieta je ine (niektore to bez problemov pochopi a nenavykne si, u ineho moze podvedome vzniknut problem ktory sa prejavi po rokoch), no naco zbytocne riskovat , vyzera to ako neskodna vec ale po rokoch mozu vzniknut dosledky, a teda zle hospodarenie s peniazmi atd..

Pridaj komentár