ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
ŠkôlkariŠkôlkari

Môžu v škôlke odmietnuť neočkované dieťa?

 Mária Kopčíková   24.04.2017   0

Z diskusného fóra:

„Riaditeľka škôlky mi oznámila, že neočkované dieťa neprijme a detská lekárka mi povedala to isté. Mne sa nezdá, že by existovalo nariadenie, o ktorom hovoria - ak ho niekto pozná, prosím napíšte.“

Shutterstock

 

Komentáre, ktoré sa po touto otázkou objavili, ukazujú na neznalosť legislatívy. Hovorili asi toto:

„Lekárske potvrdenie spočíva iba v napísaní od lekárky, že dieťa je spôsobilé zo zdravotného hľadiska do kolektívu, očkovanie nikto nerieši a riaditeľka nemá právo sa pýtať.“

„Pokiaľ lekárka napíše, že je dieťa neočkované, tak je to porušenie lekárskeho tajomstva.“

Dokonca aj niektoré portály pre rodičov a školy uvádzajú nie celkom správne informácie: „Na prihláške do škôlky nie je povinné uvádzať údaj o očkovaní. Lekár len potvrdí, či je dieťa zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve. Niektoré škôlky ale už na prihlášku predtlačia pre lekára aj otázku o očkovaní.“

Prijímanie neočkovaného dieťaťa do materskej školy

O téme prijímanie neočkovaných detí do predškolských zariadení za u nás zatiaľ príliš nehovorí.  Aj tí, čo hovoria, sa v názoroch niekedy úplne rozchádzajú. 

Vedeli ste? Kto má prednosť pri prijatí do škôlky?

Ako pripúšťajú samotní odborníci z radov lekárov i právnikov, k tejto téme treba pripraviť obšírnu diskusiu, ktorá by zvážila prínosy i riziká prípadného zákazu prijímanie neočkovaných detí.

V tejto chvíli však žiadnu takúto legislatívu na Slovensku nemáme.

Ako to teda je s prijatím neočkovaného dieťaťa do škôlky? Čo môže a nemôže riaditeľka škôlky, čo môže a nemôže pediater?

Shutterstock

 

Informácie k legislatíve poskytuje Úrad verejného zdravotníctva, ktorý informuje, že povinnosti prevádzkovateľa materskej školy sú uvedené v § 24 zák. č. 355/2007 Z. z..

V zmysle tohto zákona „v predškolskom zariadení môže byť umiestnené len dieťa, ktoré je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve, neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie.“

V odseku 7 citovaného paragrafu je uvedené, že potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti má okrem iného obsahovať aj údaj o povinnom očkovaní a vydáva ho ošetrujúci lekár dieťaťa.

Jednou z podmienok prijatia dieťaťa do škôlky je teda aj predloženie potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti s uvedeným údajom o očkovaní, resp. neočkovaní dieťaťa. Údaj o neočkovaní dieťaťa nie je dôvodom pre neprijatie dieťaťa do zariadenia, je však dôležitý v prípade výskytu prenosného ochorenia v detskom kolektíve pre epidemiologické šetrenie. 

K téme si prečítajte: rozhodujeme sa očkovať, či neočkovať. Čo však prinesie budúcnosť.

Kontrolné orgány ÚVZ SR môžu prevádzkovateľovi predškolského zariadenia udeliť aj sankcie v prípade, že dokumentácia dieťaťa nie je kompletná, t.j. neobsahuje všetky požadované údaje, vrátane údajov o očkovaní, resp. neočkovaní dieťaťa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised