ŠkôlkariŠkôlkari

Pozerám sa na svet Raketkovými očami

 redakcia   18.12.2014   0

Mariana Urbanová, riaditeľka súkromnej MŠ Raketka

Škôlka Raketka oslavuje desať rokov. Za ten čas v nej zažilo šťastné obdobie plné lásky niekoľko stoviek detí. Starali sa o ne ľudia, ktorí nikdy nechodili do práce. Raketku považujú za svoj druhý domov a deti škôlke to pociťujú rovnako.

Mariana Urbanová - riaditeľka Raketky, je sama mamou dvoch dospievajúcich synov. Je presvedčená, že túto prácu môžete robiť iba vtedy, keď deti milujete. Porozprávali sme sa s ňou o škôlke, deťoch aj plánoch do budúcnosti.

Sídlo škôlky v Národnom tenisovom centre je náhoda, alebo vopred premyslený plán?

Umiestnenie v Národnom tenisovom centre je strategické. Na tenis sa špecializujeme od začiatku. Doteraz učíme deti hrať tento populárny šport. Máme k dispozícii skúsených trénerov. Často je pre detičky veľmi inšpirujúce, keď vidia trénovať Dominiku Cibulkovú alebo Dominika Hrbatého. Naši tréneri sú absolventami  FTVŠ, špecializácia tenis a  pôsobia u nás od založenia Raketky. 

Deti z Raketky s Dominikom Hrbatým
Deti z Raketky s Dominikou Cibulkovou

Názov Raketka je teda odvodený od tenisovej špecializácie škôlky?

Áno presne tak (úsmev). Snažíme sa podchytiť mladé talenty a ostatné je už na rodičoch a ich trpezlivosti pri vedení vlastných detí k tomuto športu. Sme unikátna tenisová škôlka a hoci nemusia zo všetkých detí vyrásť tenisové hviezdy, získajú návyky na každodenný zdravý pohyb, majú lepšiu imunitu a väčšiu chuť do jedla (smiech).

Akou formou vyučujete anglický jazyk?

Anglický jazyk deti u nás spoznávajú prostredníctvom metódy Hocus & Lotus, pričom tento naratívny formát umožňuje pomocou gestikulácie a mimiky zachytiť význam a zmysel slov a fráz  pri aktívnej činnosti. Tiež sa držíme zásady, že k osvojeniu jazyka je potrebný emočný vzťah s osobou, s ktorou komunikujeme. Sme originálna  škôlka v Bratislave s magickými učiteľmi  v procese získavania certifikátu tohto formátu.

Angličtina metódou Hocus&Lotus

Čo okrem tenisu a angličtiny môžu deti u Vás zažiť?

Tenis a anglický jazyk vnímame ako samozrejmosť. Máme v programe zaradené cvičenia s lektorkou tanečného štúdia, ktoré pomáhajú deťom udržiavať pohybovú bravúrnosť. Hravou cestou rozvíjame priestorové a logické myslenie u detí, prostredníctvom vzdelávacej pomôcky LEGO Dacta.

Podnikáme s deťmi rôzne výlety, máme školské besiedky, divadelné predstavenia, oslavujeme narodeniny detičiek aj rôzne sviatky. V rámci školy hudby pomáhame deťom vnímať rytmus, tóny, spev a aj hru na zobcovú flautu.

Vianočná besiedka

Rodičia sa veľmi zaujímajú o stravu v škôlkach. Aký jedálniček má Raketka?

Snažíme sa deťom poskytnúť čo najkvalitnejšiu zeleninu a ovocie v bio kvalite, pretože chutia lepšie. Niektoré deti trpia rôznymi alergiami a my sa im snažíme prispôsobiť jedálniček tak, aby mali vyváženú a chutnú stravu. Spolupracujeme aj s občianskym združením Bezlepky, takže vieme pomôcť aj deťom trpiacim celiakiou. 

Na webe uvádzate, že ste jediná škôlka s celiatickou stravou v Bratislave.

Uvedomujeme si, že je len jedna účinná liečba Celiakie a to prísna celoživotná bezlepková diéta. Tá však nemusí byť obmedzujúca. Rodičom našich celiatických škôlkárov radi uľahčíme život aspoň tým, že ich zbavíme povinnosti pripravovať denne vlastnú stravu deťom.

Máte skúsenosti s predškolskou výchovou?

Spolupracujeme s 1. súkromným gymnáziom na Bajkalskej ulici v Bratislave. Venujeme sa príprave predškolákov, ktorý môžu v prípade záujmu rodičov plynule prejsť do 1. ročníka na toto gymnázium. 

Doba je uponáhľadná. Akí sú dnešní rodičia?

S rodičmi veľmi úzko spolupracujeme, je to aj v záujme ich dieťaťa. Snažíme sa im v prípade záujmu pomôcť s výchovou. Často usporadúvame kurzy a semináre o efektívnom rodičovstve s Mgr. Vagačovou. Témy sú naozaj veľmi zaujímavé a často si ich prídu vypočuť aj rodičia, ktorí nemajú dieťa v našej škôlke. 

Detičky s rodičmi

O čom je efektívne rodičovstvo?

Byť rodičom nie je jednoduché. Často sa stane, že svojmu dieťaťu nerozumieme, alebo si jeho potreby a požiadavky vysvetľujeme inak. Efektívne rodičovstvo predstavuje ucelený systém praktických prístupov a techník k riešeniu každodenných výchovných situácií. Zároveň ponúka pozitívnu filozofiu výchovy. Bezpodmienečná láska a povzbudzovanie zo strany rodičov sú tými najsilnejšími nástrojmi a zároveň aj výzvami pre každého rodiča, ktorý sa rozhodne ísť touto cestou.

Je práca v škôlke ako každá iná?

Ja svoju prácu vnímam ako obrovský dar. Prítomnosť detičiek a láska, ktorú celému tímu Raketky dávajú sa inak nazvať nedá. V našej škôlke vládne rodinná atmosféra. My aj detičky sa tešíme z každého spoločne stráveného dňa.

„Som mama dvoch dospievajúcich synov a spolu s nimi je Raketka už 10 rokov mojou druhou rodinou.“

V posledných rokoch vzniklo veľa súkromných škôlok. Je ťažké udržať sa v takej konkurencii na trhu?

Raketka vznikla v roku 2004. Priznávam, že boli aj ťažké obdobia. Pri riadení škôlky musíte skĺbiť manažérske aj personálne zručnosti a niekedy je dôležité byť aj dobrým psychológom v jednom (úsmev).

Najdôležitejšie však je, aby ste deti milovali. Inak túto prácu robiť nemôžete. Keď sú deti milované, spokojné a šťastné, rodičia to vidia. Pozitívne referencie sa šíria rýchlo. Preto sme stále tu a darí sa nám.

Viac informácií nájdete na www.raketka.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised