ŠkôlkariŠkôlkari

Aby dieťa v škôlke neplakalo...

 Eva Pekariková   17.08.2017   27

Niektoré deti sa do škôlky tešia, iným je to jedno, ale sú aj také, ktoré cestou do školy či škôlky plačú. A niektoré dokonca hystericky vystrájajú a jačia. 

Nejeden rodič sa na pár metroch riadne zapotí, prežije rôzne pocity od hanby, že nezvláda svoje dieťa, až po výčitky svedomia, lebo dieťa núti ísť niekam, kam ono nechce.

 

Prečo deti plačú?

Plač je prvý zvuk, ktorým dieťa po narodení nadväzuje s okolím komunikáciu. Plačom dieťa vyjadruje svoj stav, svoje potreby. Mamička sa pomerne rýchlo po narodení dieťatka dokáže zorientovať v rôznych druhoch plaču a podľa toho naň aj reaguje.

Inak plače dieťa, keď je hladné, inak, keď je unavené, inak, keď je choré, inak, keď vyžaduje pozornosť.

Ako dieťatko rastie a začína si uvedomovať svet okolo seba, aj jeho komunikačné zručnosti sa rozširujú a plač sa presúva na úroveň vyjadrenia nespokojnosti, strachu, bolesti - vo všeobecnosti plačom deti vyjadrujú niečo negatívne, čo je ťažké vyjadriť bežnými slovami.

Podvedomá reakcia priemerného dospelého na plač je dieťa utíšiť a snažiť sa odstrániť príčinu plaču. 

Nechcem ísť do škôlky!

Dieťa je silno viazané na rodičov, resp. na osoby, ktoré mu prejavujú mimoriadnu starostlivosť a náklonnosť. Nutnosť odpútať sa na istý čas od rodičov v dieťati vzbudzuje pocit ohrozenia, neistoty.

Škôlka je pre dieťa novým prostredím s cudzími ľuďmi, v detskom ponímaní času takmer bez časového ohraničenia. Dieťa môže mať pocit, že ak raz vojde do škôlky, už nikdy neuvidí svoju mamku, svojho ocka. Možno sa už nikdy nevráti domov a nebude sa môcť zahrať so svojimi hračkami.

Dôvodom na plač je často aj strach z neznáma - neviem, čo ma tam čaká, aká bude učiteľka, akí budú spolužiaci, či všetko dobre zvládnem. Jediné riešenie, ako sa tejto katastrofe vyhnúť, je neísť do škôlky. A do škôlky nepôjdem vtedy, ak budem dostatočne silno plakať (vyjadrovať svoje obavy), prípadne aj revať a aktívne sa brániť.

Pozitívna motivácia a povinnosti

Každý človek v živote má nejaké povinnosti. Dospelí chodia do práce, aby zarobili peniaze, z ktorých potom rodina žije. Veľké deti chodia do školy, aby sa naučili, ako peniaze zarábať.

Menšie deti chodia do školy, aby sa najprv naučili čítať a písať a najmenšie deti chodia do škôlky, aby sa pripravili na školu. Len maličké bábätká zostávajú s mamkou, lebo tie ešte nevedia hovoriť a cudzí ľudia by im nerozumeli. Až keď mamka naučí bábätko rozprávať a bábätko narastie, aj ono potom začne chodiť do škôlky.

Mamka sa vráti do práce a bude sa tešiť, keď sa po škôlke, škole a práci stretne celá rodina doma. Napokon, do tejto škôlky kedysi chodil aj ocko a presne táto pani učiteľka ho učila zaviazať šnúrky na topánkach. A keby mamka mohla, tiež by sa rada vrátila do škôlky, lenže teraz je už na také maličké stoličky a postieľky priveľká, už by sa do škôlky nezmestila. A tie hračky aké sú tam parádne! Veď také doma nemáme!

 

 

Dieťa potrebuje istotu

"Ja pre teba prídem hneď, keď skončím v práci." Dieťa čas vníma trocha inak než dospelí a takáto veta mu neposkytuje takmer žiadnu istotu, lebo si nevie dosť dobre predstaviť, kedy sa práca skončí. T

rochu lepšie znie uistenie: "Prídem pre teba, keď sa vyspíš. Dovtedy sa trochu zahráš, pôjdeš na prechádzku von s kamarátmi a s pani učiteľkou a potom si všetci trocha oddýchnete postieľkach."

Ak dieťa neholduje popoludňajšiemu spánku, asi by bolo vhodné formulovať vetu v duchu "keď sa všetky deti vyspia". Pomáha pribaliť do škôlky aj nejakú osobnú vec - ja som to riešila maličkým voňavým bylinkovým vankúšikom v tvare srdiečka. "Keď budeš s týmto vankúšikom spinkať, bude sa ti o mne snívať a ja budem s tebou." Taký vankúšik sme potom využívali aj po predĺžených víkendoch, keď sa deťom veľmi do škôlky ísť nechcelo:

"Máš tam predsa vankúšik, ktorý skrýva sladké sníčky len pre teba."

 

"V škôlke ti bude dobre" musí znieť pravdivo!

Matky všeobecne veľmi ťažko znášajú situácie, keď dieťa plače a ony nemôžu nijako plač utíšiť. Nejedna z nás ráno odchádzala zo škôlky so slzami v očiach a výčitkami svedomia.

Ak utešujeme dieťa, že v škôlke mu bude dobre, musíme tomu samy veriť. Tiež som prešla situáciami, keď syn celú cestu do škôlky verklíkoval, ako nechce ísť do škôlky, lebo so mnou mu je lepšie.

Len čo si však prezul papučky, už utekal do triedy a ani si nespomenul, že sa mu tam nechcelo ísť.

Starostlivosť rodičov je nenahraditeľná, no každé dieťa potrebuje aj rovesníkov a iné hry, ktoré rodičia aj napriek snahám nevedia vždy zabezpečiť. S rodičmi dieťa pozná svet z jednej strany, v spoločnosti kamarátov a učiteliek zas z inej.

Nástupom dieťaťa do škôlky nastáva zmena v živote dieťaťa, ale i v živote rodičov. Škôlka je pre dieťa ďalším krokom na ceste k samostatnosti a rodičia si tiež musia začať zvykať, že dieťa začne prejavovať svoju závislosť/nezávislosť inak.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Martina napísané 09.02.2015 14:19

Dobrý den Moj synek má 3,5 roka a pláčem každého ráno o už více akorát 5 měsíc v .Rozprava mel mu ze školky je dobře hraju s a maluju a mi musíme do Prace za rabat korunky .Malý ze nechce ist boli sm u doktora ten nnám kázal rozprava. Já mám pocit že učitelka nejde dobre na moji syna. Neviem ako to zjistit.

Aďa napísané 16.10.2008 11:07

Cry Ahojte všetky mamičky i pani učiteľky.Ja mám 3 ročného synčeka,ktorý zanič na svete nechce chodiť do škôlky,..že on sa tam nudí..,každodenný plač ma donútil,že som ho zo škôlky odhlásila..zmenil sa po psychickej stránke nechce nikam chodiť,ani len do obchodu,..o škôlke ani počuť. Zakaždým keď niekam ideme si myslí, že ide do škôlky. neviem čo stým, vie mi niekto poradiť? Cry ďakujem..

kvetusik napísané 10.10.2008 23:00

Ahoj,

 

aj ja som dala deti teraz od septembra do skolky, obe naraz. Syn bude mat 5 mala 3. V nasej skolke bol adaptacny proces rozdeleny na tri tyzdne. Prvy den sme s detmi mohli zostat do desiatej,tie nasledujuce chodili iba do desiatej, potom som po nich prisla. Mala sa vzdy velmi tesila a maly plakal, lebo chcel ist s detickami von na ihrisko a ja som ho brala domov. Nechodia totiz obaja do jednej triedy, takze syn je v triede, kde vacsina ziakov su uz stary skolkari. Druhy tyzden byvali v skolke kym sa naobedovali a az od tretieho tyzdna zostavali na cely den. Da sa povedat, ze sme to celkom dobre zvladli, kym som zanasala malu ja, pritrafila sa aj nejaka ta slzicka, ked zacal deti nosit manzel,slzy u malej prestali, ale zase zacal trucovat maly. No ako tu spominala pani ucitelka zo skolky, nikdy to nemalo dlhe trvanie. Mne osobne sa tento postup aky v skolke zaviedli pozdaval. Horsie to asi bude teraz, lebo deti boli chore a tak sme stravili dva tyzden doma. Ale dufam, ze to uspesne zvladneme.

smile Este som si spomenula, ze vzdy, ked po deti pridem, tak ma pani ucitelky oboznamia s tym, ako sa moje deti chovali, ci sa najedli a co sa za ten den udialo, este skor, ako by som sa stihla na to spytat sama. Takze ja som zatial spokojna a myslim, ze moje deti tiez. A o to vlastne ide. zwinker

Rikuška napísané 30.09.2008 11:50

Ahojte všetky mamičky,

 

mám 3-ročného chlapčeka ktorý teraz začal chodiť do škôlky.Veľmi ťažko si zvyká. navštevuje ju už asi mesiac.Ranné plakanie je samozejmosťou.Lenže najviac ma trápi že sa s ním deti nechcú hrať. koľkokrát ho vidím na dvore ako sa hrá sám a v škôlke tiež. Nevie mi niekto poradiť?

Zoja napísané 05.10.2008 13:53

Ahoj smile

 

Niektoré deti si zvykajú rýchlejšie, niektoré pomalšie. Daj mu čas. Moja dcérka sa takmer dva roky v škôlke hrávala sama. Skús sa s ním porozprávať, či ho niečo netrápi. Možno len potrebuje získať pocit bezpečia. Niektoré deti (hlavne vyrastajúce v spoločnosti dospelých) si ťažšie zvykajú na detskú spoločnosť, ale zvyknú si smile

 

Ak by to trvalo podľa dlho, tak sa skús porozprávať s učiteľkami. Je dosť možné, že v triede nemá problém so začlenením do kolektívu, len vonku je radšej sám.

Evča napísané 19.09.2008 11:14

Ja neviem, kde žije Petra, ale v našej mestskej materskej škole je konzultácia s rodičmi samozrejmosťou - robia sa dni otvorených dverí, ked mamičky s deťmi môžu prísť do triedy k škôlkarom a zapojiť deti (neškôlkarov) do hry, do učenia.

 

Ja osobne nevidím problém, že ak má rodič záujem, učiteľka s ním nebude komunikovať - to si neviem predstaviť.

 

Všetko je v ľudoch - kto seje vietor, bude búrku žať.

Zoja napísané 19.09.2008 22:40

Neviem ani ja kde žije, ale ak s niečím nie je spokojná, neviem prečo to nerieši priamo na mieste. Ku mne do triedy chodí každé ráno maminka na polhodinku spolu so synčekom (dnes dokonca aj s polročnou dcérkou) a ani pol slovom som jej nenaznačila, že tam nemá čo robiť hoci vnútorný poriadok zakazuje pohyb cudzích osôb po budove. Beriem to tak, že chce mať aj ona srdce na mieste, že je malý spokojný a že to nebude trvať večne. Preto ma trošku ten jej komentár nahneval, lebo sa vyjadruje tak, ako keby to tak, ako to ona opisuje, bolo všade.

Petra napísané 20.09.2008 09:06

vidim, ze skvele pani ucitelky reaguju! Velmi si vazim pracu vsetkych predskolskych pedagogov! Sama som predskolsky pedagog a ucila som na viacerych statnych i sukromnych skolkach. A aj momentalne s predskolakmi a skolakmi pracujem (ale na inej baze).

 

Aj som vlastne vsadila na statnu skolku - kde boli tiez skvele pani ucitelky a doverujem im asi viac ako vysoko fluktuujucim ucitelom na sukromnych skolach! Ale system statnej skolky nepusti! Aj pani Zoja umoznuje mamicke byt so syncekom v triede, lebo citi, ze toto konkretne dieta to takto potrebuje - ale de facto tak vlastne porusuje vnutorny poriadok skoly (ako sama pise). Takze aj my pedagogovia citime, ze nie vsetko je tak, ako by to mohlo byt.

 

Prosim, neberte moje komentare ako ze chcem niekoho nahnevat. To vobec nie! Je to do diskusie. Sukromne skolky ponukaju ako bonus prave taketo samozrejmosti - a nechaju si za to riadne zaplatit.

 

Mne sa naozaj nechce sa niekoho doprosovat, ci mozem sediet aspon niekde vo vestibule za dverami, kym si moje dieta zvykne na nove prostredie. To by malo byt automaticky ponuknute rodicom, ktorych deti v skolke zacinaju. Je uzasne, ak individualne panie ucitelky aj voci takymto striktnym predpisom taketo nieco umoznuju.

 

Mne sa naozaj nechce doprosovat, aby mi umoznili aspon v adaptacnej faze ponechat moje dve deti surodencov (aspon rano pri rannych hrach) spolu v jednej skupine (ale opat rigidne pravidlo delit deti podla veku nepusti).

 

Taketo "laskavosti" by sa mali stat "automatickymi ponukami" na kazdej skole, ktora ma v nazve materska (teda mamu na urcity cas zastupujuca)!

Zoja napísané 23.09.2008 21:22

V našej škôlke sa deti podľa vekových skupín nedelia práve kvôli lepšej adaptácii. Snažíme ich do tried zadeliť tak, aby boli súrodenci spolu v triede a ak aj nie v triede, tak aspoň na jednej chodbe. Majú v triede kamarátov, s ktorými sa od malička hrávajú. Toto sú veci, ktoré si u nás každý jeden rodič konzultuje hneď pri prihlásení dieťaťa do MŠ a potom sa všetky tieto fakty zohľadňujú pri zadeľovaní detí do jednotlivých tried.

A ďalšia vec, na ktorú som chcela poukázať, je to, že ja nie som prívržencom toho, aby rodič chodil s dieťaťom pol roka do škôlky. Zhoršuje a zbytočne to predlžuje adaptačný proces, pretože to dieťatko si aj tak raz bude musieť zvyknúť byť tam bez maminy a robí to šarapatu aj medzi inými deťmi, ktoré by tam maminu chceli mať a nemôžu. Taktiež to narúša našu prácu, pretože materská škola je výchovno - vzdelávací inštitút a s deťmi sa tam plnia rôzne úlohy od rána ako prídu do škôlky. Aj keď sa rodičom zdá, že sa deti len hrajú, musím ich poopraviť. Každá jedna hra je naplánovaná s konkrétnym plnením úlohy. Teda aspoň u nás smile Máme v našom meste škôlku, kde chodia s detičkami do tried aj niektoré maminky a deti plačú doteraz a to ešte stále nie sú v škôlke na celý deň. U nás sú deti v pohode a plače len ten, ktorý tam má maminku. Keď maminka odchádza, tak jej z okna zakývame, pošleme pusku, vyčarí veliký úsmev, aby maminke nebolo smutno a za 5 minút sa hrá s ostatnými deťmi a po slzičkách ani stopy. Z môjho pohľadu je prítomnosť maminky úplne zbytočná, ale sme tam pre rodičov a ich prianie je pre nás rozkazom smile Aj keď máme na niektoré veci iný názor smile Prajem všetkým maminkám, aby boli s výberom škôlky a učiteliek pre svoje ratolesti spokojné smile

Petra napísané 12.09.2008 19:50

Ano, system je postaveny na hlavu - chyba citlivost voci krehkym detskym dusickam!

 

Mile skolky:

- prijatiu noveho dietatka do institucionalnej starostlivosti musi bezpodmienecne predchadzat:

- osobna konzultacia rodicov s pedagogmi

- umoznit rodicom s dietatkom aspon jednu spolocnu navstevu zariadenia, spolocne sa zoznamit s prostredim, s pani ucitelkami (je to taka malickost)

- v idealnom ludsky orientovanom zariadeni zriadit zvykaciu skupinku pre rodicov s detmi (na hodinku - dve tyzdenne)

 

Takto zbytocne placu deti i rodicia. Rodic si to odplace, ale citliva detska dusicka trpi a casto aj utrpi.

Zoja napísané 14.09.2008 16:12

Mrzí ma, že pani Petra má so škôlkou zrejme zlé skúsenosti. Chcela by som poprosiť, aby sa predchádzalo zovšeobecňovaniu či už zariadení, alebo aj učiteliek. Tak ako aj na úrade sa nájdu ženy, ktoré sú ochotné a milé, tak isto je to aj v škôlkach. Nehovorím, že sú tam strigy, ale aj rodičia dajú často na prvý dojem, ktorý môže byť mylný. Z praxe viem, že najväčší strach majú zo škôlky deti, ktoré môžu s maminkami manipulovať. A to ani nespomínam deti, ktoré sú vychovávané vetou "Veď počkaj, pôjdeš do škôlky, tam ťa naučia poriadku!!!". Pri tejto vete ma až v boku pichne keď si predstavím, čo potom bude dieťa prežívať, keď bude nastupovať do škôlky. Má to zafixované ako niečo, čo je za trest. Ďalšia vec, z ktorej majú deti podvedomý strach, je autorita. Každá učiteľka (aj tá, ktorá je milá a zlatá) musí byť voči deťom autoritatívna, pretože musí deti učiť hraniciam odtiaľ - potiaľ, čo v niektorých rodinách často chýba. Položme si ruku na srdce, či sme všetky zásadové za každých okolností. Určite nie a v škôlke sa tomu snažíme predchádzať. Ak sa niečo robiť nesmie, tak sa to nesmie ani v pondelok, ani v sobotu, ani cez Vianoce. Jednoducho nie. A toto je niečo, čo vadí novým deťom, kým si nezvyknú na to, že v škôlke sú pravidlá a tie sa dodržiavajú. Ubezpečujem všetky mamičky, že za celý ten čas, čo robím s deťmi, ani jedno po odchode mamičky z triedy neplakalo srdcervúco viac ako 10 minút. Niektoré si zvykajú rýchlejšie, niektoré pomalšie, ale zvyknú si všetky. Ak nebudete dieťa škôlkou strašiť a ak nedovolíte so sebou manipulovať (prídi dnes pre mňa na obed, alebo dnes do škôlky nepoďme) tak si dieťa zvykne rýchlo a ani vy sa nebudete musieť trápiť zwinker Prajem veľa pevných nervov všetkým mamičkám a deťom to, aby sa im v škôlke páčilo Razz

Zoja napísané 14.09.2008 17:03

Ešte ma napadli dve veci. Bolo by dobré, keby ste deti od malička zvykali na to, že niekde zostanú bez vás, ale vždy sa pre ne vrátite. Začnite rodinou (napríklad starými rodičmi) a môže to pokračovať hraním u susedy s kamarátom. Na hodinku, na dve. Napríklad kým si nakúpite. Len aby si dieťa zvyklo na to, že sa nemusí báť, že ho niekam odložíte a už si pre neho neprídete. A druhá vec. NIKDY deťom neklamte! Deti sú vyspelejšie ako sa vám zdá a verte mi, že si pamätajú čo im poviete. Napríklad ak poviete, že sa napapá a vy prídete, tak vás bude čakať hneď po desiate a ak sa vás nedočká, nastane koniec sveta Neutral Ja som svoju dcérku od malička viedla k tomu, že klamanie nie je správne, lebo potom človek stráca dôveru. Prednedávnom sa mi stala taká vec, že mi dcérka s plačom povedala: "Mami, ty si ma oklamala". Verte mi, že som sa cítila, ako keby som dostala zaucho. Opýtala som sa, že kedy. A ona mi povedala: "Keď som bola malá, tak si mi povedala, že náš kocúrik tu bude s nami ešte aj keď sa budem vydávať a on umrel". Keď som jej to povedala, mala asi dva roky a ja som na to medzičasom zabudla. Ona však nie a pamätala si na to aj po piatich rokoch. Snažila som sa jej vysvetliť, že toto sú veci, ktoré asi nedokáže ovplyvniť nikto, lebo kocúrik ochorel a preto umrel. Verte mi, nebolo mi všetko jedno, keď mi to povedala s takou výčitkou a so slzami v očiach. Bol to hrozný pocit. Takéto niečo neprajem nikomu a preto sa snažte vyhnúť sa tomu. Nie každé dieťa vám sklamanie vo vás povie takto na rovinu a vy si v jeho 15 - tich rokoch darmo budete klásť otázku "prečo sa to stalo, že mi moje dieťa neverí?"

Petra napísané 15.09.2008 08:19

Váš komentár

urcite trvam na tom, ze toto, co som napisala, by malo patrit k uplnym samozrejmostiam v kazdej skolke pred prijatim noveho dietatka! Osobny pohovor rodicov nielen s ucitelkou, ale i oboma ucitelkami na triede, predstavenie uciteteliek i prostredia skolky samotnemu dietatu a pomalicke postupne zvykanie na odlucenie.

 

Akosi sme si v nasej krajine na tento sok system zvykli a snazime sa rodicov (i samotnych nas pedagogov) presvedcit o tom, ze dieta si to len odplace a bude dobre. Niektore si zvykne a zial niektore dieta utrpi (vsetci pozname prejavy institucionalizmu typu ohryzanie nechtov az do krvi, pocikavanie, nechutenstvo, vracanie).

 

 

Pre citlive deti je to obrovsky sok. Rezim v statnym materskych skolach je rovnaky ako to bolo za socializmu (zial), pri velkych poctoch malych deti na triedu sa tazko ucitelom individualne pristupuje k individualnym specifikam jednotlivych deti.

 

Porovnala by som to s tvrdym frontalnym rezimom v statnych porodniciach, kde vam dietatko jednoducho v pohode neprilozia na prsnik hned po porode, odoberu ho matke a donesu po niekolkych hodinach a podobne nie velmi citlive zalezitosti.

 

A este jedna poznamka. Statne materske skolky sa straaaasne boja rodicov. Boja sa ich az tak, ze pred nimi zamykaju (az ma clovek pocit, ze je jeho dieta prijate na uzamknute psychiatricke oddelenie a nie do skoly, ktore sa hrdi nazvom materska!. Uz pomalicky zaciname chapat, ze je nutne sprevadzat deti do 6 rokov do nemocnice - ale este sme nepochopili, ze je nutne deti do 6 rokov sprevadzat aj do institucie s menom materska skola!

Zoja napísané 17.09.2008 21:41

Nebudem to komentovať pretože máte svoju pravdu a iné argumenty neprijímate. Pracujem v štátnej škôlke, rodičom sú dvere otvorené kedykoľvek a snažíme sa im vychádzať v ústrety ako sa dá. Nemám pocit, že by som sa bála ja ich, alebo oni nás Cool Pekný dník smile

Syvia napísané 08.09.2008 16:29

Ach jo, je mi smutno pri citani toho, ako deti placu pri odchode do skolky. Cely tento system, ze dieta je do 2 (3) rokov doma s mamou a potom bac, zo dna na den na cely den do skolky, je postaveny na hlavu. Skoda, ze u nas nema viac mamiciek moznost pracovat z domu a skoda, ze aj tie, co tuto moznost maju (alebo su napr. na materskej s mladsim dietatom), to nevyuzivaju a radsej daju dieta do skolky s odovodnenim, ze je to prenho dobre, ze potrebuje kolektiv. Ja si myslim, ze dieta potrebuje v prvom rade mamu a az potom kolektiv. A spolocnost rovesnikov sa da zabezpecit aj formou kruzkov, ktorych je teraz dost na vyber. Ale je mi jasne, ze vacsina mamiciek proste musi odist po 3 rokoch do prace. Ako pisem... system je postaveny na hlavu.

gabika napísané 08.09.2008 12:18

Evka, pekne napisane. Ja som dnes dala mojho certika 1.x do skolky a tiez to bolo s placom. Asi sa este chvilku potrapi, ale urcite bude dobre.

dadka napísané 08.09.2008 12:03

Moja dvojrocna dcerka isla dnes prvy krat po prazdninach do skolky. Zmenili sa im pani ucitelky a tak som sa bala, co bude, lebo do skolky sa tesila a utekala a opakovala mena byvalych uciteliek. Nastastie neplakala, zostala s detickami a uvidime co bude zajtra.

Myslim, ze deticky si velmi rychlo zvyknu na nove situacie, ale samozrejme placu, lebo chcu zostat s nami a vedia "ako nas dostat". Treba im vysvetlit novu situaciu a urcite postupne pochopia a zvyknu si.

Terry27 napísané 08.09.2008 10:00

Ahojte!Tento článok ma veľmi potešil.Aj ja mám malého škôlkara.Má len 2,5 rôčika.Je to môj malý anjelikTiež plakáva každé ráno.Ale dnes to bolo o to horšie,že už keď vstal,tak hovoril,že do škôlky ísť nechce.Chce zostať so mnou.A v škôlke ma prosil,aby som ho tam nedávala.Išlo mi srdiečko roztrhnúť.Ale to sme my milujúce mamičky.Viem,že ho to po čase prejde,že sa zahrá a pozabudne,ale.....Ten pocit keď ho tam musíte nechať a potom keď odchádzate a počujete ho ešte plakať,ten pocit je strašný.Ale verím,že časom si každé dieťa zvykne.Aj keď to potrvá.Musíme byť trpezlivé.No nemám pravdu????Prajem krásne prežité dni.Detičkám v škôlke a maminkám tiež...

Rianka napísané 08.09.2008 08:18

Dnes sme sli po vikende zas do skolky a moj drobcek celou cestou opakoval,ze dnes nie,ze az zajtra pojde do skolky,ze dnes chce byt so mnou doma..Bolo aj par slziciek,aj kym som ju v satni neprezliekla,ale ked prekrocila prah sklennych dveri a ocitla sa v triede,prestala som pre nu existovat,hned sa vrhla na hracky a uz sa ani neotocila.. Cool Aj ucitelka v triede mi potvrdila,ze uz v piatok neplakala,len trosku rano a potom tesne po zobudeni..Takze som rada,ze to dobre dopadlo a snad uz nebudu problemy..A Susanna, my sme chodili pol roka na take stretnutia v skolke buducich skolkarov a to je uplne nieco ine,ked je tam aj mamicka a dieta ju kedykolvek zazrie,ked potrebuje..Vzdy je to ine..A s kazdym dietatkom je to ine..

Susanna napísané 07.09.2008 23:17

Váš komentár

A vsetkym slzickam sa da vyhnut, alebo aspom obmedzit citlivych zaucanim v skolke. Ale na to autorka asi zabudla.......

Iveta napísané 06.09.2008 16:05

Chcela by som sa pridať k vašim zážitkom. Učím v materskej škole už viac ako 25 rokov. Keď som pred 8 rokmi niesla do škôlky svojho druhého syna, ktorý sa spočiatku nevedel dočkať nástupu, bola som celá spotená, syn reval až sa hory ozývali a ja, už skúsená učiteľka, som vonku plakala. Paradox? To sme proste my, mamy, ktoré reagujeme občas prehnane na detské obavy a pritom sa viac bojíme my. Verte mi, že nás majú deti veľmi dobre prečítané a vedia lepšie, ako nás majú omotané okolo tých svojich drobných prstíkov. Súhlasím s príspevkom Rianky, že pred ockom si malý drobček nebude dokazovať svoju moc nad rodičom. Aj môj vtedy malý synček to pred ockom nerobil. Dnes je z neho veľký chlap, ale ja každý september prežívam túto "bolesť" s každým dieťatkom, ktoré sa cíti bez mamy stratené - ale mnohé iba pár minút po zatvorení dverí. Verte, že počiatočný strach z neznáma zvládnu. Držím palce a vydržte. Nevzdajte to, lebo to bude horšie.

Tereza napísané 05.09.2008 23:31

Ahojte vseci,

tak ja som tie skusala s mojou 3,5 rocnou dcerkou nastupit do skolky. Ale dnes som to vzdala a zostala doma, aspon zatial. Som totiz doma na materskej s druhou dcerkou a uz som sa na to ranne zufalstvo /jej aj moje/ nemohla divat. Kazdu noc sa budila a vykrikovala na mna, nech neodchdzam, plakala a evidentne sa niecoho / alebo niekoho/ v skolke zlakla.. tak som to vzdala, aspon na teraz.. pomlaly ju budem na to privykat, aby sa so mnou doma nenudila a mozno v novembri to skusime znovu.. len neviem co budem robit ak sa to bude opakovat, lebo si myslim , ze ak este raz v tomto cuvnem, uz ju tam nedostanem???

marika napísané 05.09.2008 12:14

Váš komentár smile

ahoj maminy,

 

tento článok je naozaj super. Moja dcérka chodí do škôlky od utorka a dnes po prvý krát neplakala. Dôležité je, aby sme pred našimi drobčekmi neplakali lebo to budú znášať ešte horšie.

No tento článok je skvelou pomôckou ako to ľahšie zvládnuť.

Mamina napísané 05.09.2008 11:25

Tento článok mi padol neskutočne vhod. Môj syn bol včera prvykrát v škôlke. Aj keď on to zobral veľmi dobre a ja naopak veľmi ťažko. Tento článok je výborným povzbudením a ťaháčikom, ak by sa nám do škôky nechcelo Frown Všetkým maninam prajem, aby sa držali a nevzdávali sa tak ľahko. zwinker

Katka napísané 05.09.2008 10:46

Váš komentár

Za všetky učiteľky ďakujem autorke za príspevok, ktorý ak rodičia pochopia, ich deťom bude v škôlke úžasne. Ak rodič zvládne zmenu prechodu dieťaťa z rodiny do škôlky a zbytočne dieťa nestresuje, dieťa ju zvládne určite. Článok som vyvesila aj v našej škôlke, aby si ho prečítali všetci. ďakujem

Miňa napísané 05.09.2008 09:06

Ahoj,

a ďakujem za všetky maminy za tento skvelý článok.

Tiež prežívame ťažké chvíle ráno v škôlke.Od včera nosí do škôlky malého ocko, pri chlapovi je náš malý hrdinom a snaží sa slzičky udržať zo všetkých síl. Pobede chodím po neho ja a zdá sa byť šťastný ked ho vidím hrať sa na pieskovisku s detmi.

Tak držím palčeky všetkým maminám a ich malým škôlkárom.

Rianka napísané 05.09.2008 08:51

Cool tak toto je uzasny clanok,velmi mi to pomohlo..Vdaka..Ja od utorka zapasim s malou 2,3 rocnou vymyselnicou a vymyslam stovky dovodov,preco je skolka super a preco tam ona musi chodit..Placu je z jej strany neurekom..A som velmi rada,ze som sa stotoznila s tymito radami akosi spontanne,ze jej presne rovnako vysvetlujem dovody,preco mamky musia do prace ist zarabat peniazky a deticky do skolky,ked uz podrastu a ze s maminkami doma zostavaju len malinke babatka..velke slecny su proste uz pripravene na skolku..Od buduceho tyzdna nastupujem do prace a dost sa obavam jej reakcie,ked po nu zacne chodit otecko a to o hodinku neskor,nez ja teraz..Ale snad uz si dovtedy zvykne a bude to v pohode..Pre mna bolo najhorsie vidiet ine mamicky,ako po odprevadeni svojho zlaticka plakali same na schodoch skolky a ja som mala tiez slzy na krajicku..Lebo som si uvedomila,ze nielen deticky su naviazane na svoje maminky,ale hlavne my maminy na svoje zlaticka.. Mne pomahalo v tychto dnoch gruntovanie,myslim,ze uz cele posledne dva-tri roky sa to u nas tak nelesklo,ako posledne tri dni.. Mr. Green takze vlastne vsetko zle je na nieco dobre,odporucam vsetkym maminam.. Big Grins A co ma najviac bolelo ? Ked sa moja babulka snazila byt hrdinka,poslusne sla s pani ucitelkou do triedy,zakyvala mi a cez skrivenu pusinku s poskladanymi pirozkami sa snazila povzbudzujuco na mna usmiat..To ma fakt dostalo..Tak maminy drzme sa,nase deti to zvladaju lepsie nez my,tak sa o nich tak nebojme.. zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Martina napísané 09.02.2015 14:19

Dobrý den Moj synek má 3,5 roka a pláčem každého ráno o už více akorát 5 měsíc v .Rozprava mel mu ze školky je dobře hraju s a maluju a mi musíme do Prace za rabat korunky .Malý ze nechce ist boli sm u doktora ten nnám kázal rozprava. Já mám pocit že učitelka nejde dobre na moji syna. Neviem ako to zjistit.

Aďa napísané 16.10.2008 11:07

Cry Ahojte všetky mamičky i pani učiteľky.Ja mám 3 ročného synčeka,ktorý zanič na svete nechce chodiť do škôlky,..že on sa tam nudí..,každodenný plač ma donútil,že som ho zo škôlky odhlásila..zmenil sa po psychickej stránke nechce nikam chodiť,ani len do obchodu,..o škôlke ani počuť. Zakaždým keď niekam ideme si myslí, že ide do škôlky. neviem čo stým, vie mi niekto poradiť? Cry ďakujem..

kvetusik napísané 10.10.2008 23:00

Ahoj,

 

aj ja som dala deti teraz od septembra do skolky, obe naraz. Syn bude mat 5 mala 3. V nasej skolke bol adaptacny proces rozdeleny na tri tyzdne. Prvy den sme s detmi mohli zostat do desiatej,tie nasledujuce chodili iba do desiatej, potom som po nich prisla. Mala sa vzdy velmi tesila a maly plakal, lebo chcel ist s detickami von na ihrisko a ja som ho brala domov. Nechodia totiz obaja do jednej triedy, takze syn je v triede, kde vacsina ziakov su uz stary skolkari. Druhy tyzden byvali v skolke kym sa naobedovali a az od tretieho tyzdna zostavali na cely den. Da sa povedat, ze sme to celkom dobre zvladli, kym som zanasala malu ja, pritrafila sa aj nejaka ta slzicka, ked zacal deti nosit manzel,slzy u malej prestali, ale zase zacal trucovat maly. No ako tu spominala pani ucitelka zo skolky, nikdy to nemalo dlhe trvanie. Mne osobne sa tento postup aky v skolke zaviedli pozdaval. Horsie to asi bude teraz, lebo deti boli chore a tak sme stravili dva tyzden doma. Ale dufam, ze to uspesne zvladneme.

smile Este som si spomenula, ze vzdy, ked po deti pridem, tak ma pani ucitelky oboznamia s tym, ako sa moje deti chovali, ci sa najedli a co sa za ten den udialo, este skor, ako by som sa stihla na to spytat sama. Takze ja som zatial spokojna a myslim, ze moje deti tiez. A o to vlastne ide. zwinker

Rikuška napísané 30.09.2008 11:50

Ahojte všetky mamičky,

 

mám 3-ročného chlapčeka ktorý teraz začal chodiť do škôlky.Veľmi ťažko si zvyká. navštevuje ju už asi mesiac.Ranné plakanie je samozejmosťou.Lenže najviac ma trápi že sa s ním deti nechcú hrať. koľkokrát ho vidím na dvore ako sa hrá sám a v škôlke tiež. Nevie mi niekto poradiť?

Zoja napísané 05.10.2008 13:53

Ahoj smile

 

Niektoré deti si zvykajú rýchlejšie, niektoré pomalšie. Daj mu čas. Moja dcérka sa takmer dva roky v škôlke hrávala sama. Skús sa s ním porozprávať, či ho niečo netrápi. Možno len potrebuje získať pocit bezpečia. Niektoré deti (hlavne vyrastajúce v spoločnosti dospelých) si ťažšie zvykajú na detskú spoločnosť, ale zvyknú si smile

 

Ak by to trvalo podľa dlho, tak sa skús porozprávať s učiteľkami. Je dosť možné, že v triede nemá problém so začlenením do kolektívu, len vonku je radšej sám.

Evča napísané 19.09.2008 11:14

Ja neviem, kde žije Petra, ale v našej mestskej materskej škole je konzultácia s rodičmi samozrejmosťou - robia sa dni otvorených dverí, ked mamičky s deťmi môžu prísť do triedy k škôlkarom a zapojiť deti (neškôlkarov) do hry, do učenia.

 

Ja osobne nevidím problém, že ak má rodič záujem, učiteľka s ním nebude komunikovať - to si neviem predstaviť.

 

Všetko je v ľudoch - kto seje vietor, bude búrku žať.

Zoja napísané 19.09.2008 22:40

Neviem ani ja kde žije, ale ak s niečím nie je spokojná, neviem prečo to nerieši priamo na mieste. Ku mne do triedy chodí každé ráno maminka na polhodinku spolu so synčekom (dnes dokonca aj s polročnou dcérkou) a ani pol slovom som jej nenaznačila, že tam nemá čo robiť hoci vnútorný poriadok zakazuje pohyb cudzích osôb po budove. Beriem to tak, že chce mať aj ona srdce na mieste, že je malý spokojný a že to nebude trvať večne. Preto ma trošku ten jej komentár nahneval, lebo sa vyjadruje tak, ako keby to tak, ako to ona opisuje, bolo všade.

Petra napísané 20.09.2008 09:06

vidim, ze skvele pani ucitelky reaguju! Velmi si vazim pracu vsetkych predskolskych pedagogov! Sama som predskolsky pedagog a ucila som na viacerych statnych i sukromnych skolkach. A aj momentalne s predskolakmi a skolakmi pracujem (ale na inej baze).

 

Aj som vlastne vsadila na statnu skolku - kde boli tiez skvele pani ucitelky a doverujem im asi viac ako vysoko fluktuujucim ucitelom na sukromnych skolach! Ale system statnej skolky nepusti! Aj pani Zoja umoznuje mamicke byt so syncekom v triede, lebo citi, ze toto konkretne dieta to takto potrebuje - ale de facto tak vlastne porusuje vnutorny poriadok skoly (ako sama pise). Takze aj my pedagogovia citime, ze nie vsetko je tak, ako by to mohlo byt.

 

Prosim, neberte moje komentare ako ze chcem niekoho nahnevat. To vobec nie! Je to do diskusie. Sukromne skolky ponukaju ako bonus prave taketo samozrejmosti - a nechaju si za to riadne zaplatit.

 

Mne sa naozaj nechce sa niekoho doprosovat, ci mozem sediet aspon niekde vo vestibule za dverami, kym si moje dieta zvykne na nove prostredie. To by malo byt automaticky ponuknute rodicom, ktorych deti v skolke zacinaju. Je uzasne, ak individualne panie ucitelky aj voci takymto striktnym predpisom taketo nieco umoznuju.

 

Mne sa naozaj nechce doprosovat, aby mi umoznili aspon v adaptacnej faze ponechat moje dve deti surodencov (aspon rano pri rannych hrach) spolu v jednej skupine (ale opat rigidne pravidlo delit deti podla veku nepusti).

 

Taketo "laskavosti" by sa mali stat "automatickymi ponukami" na kazdej skole, ktora ma v nazve materska (teda mamu na urcity cas zastupujuca)!

Zoja napísané 23.09.2008 21:22

V našej škôlke sa deti podľa vekových skupín nedelia práve kvôli lepšej adaptácii. Snažíme ich do tried zadeliť tak, aby boli súrodenci spolu v triede a ak aj nie v triede, tak aspoň na jednej chodbe. Majú v triede kamarátov, s ktorými sa od malička hrávajú. Toto sú veci, ktoré si u nás každý jeden rodič konzultuje hneď pri prihlásení dieťaťa do MŠ a potom sa všetky tieto fakty zohľadňujú pri zadeľovaní detí do jednotlivých tried.

A ďalšia vec, na ktorú som chcela poukázať, je to, že ja nie som prívržencom toho, aby rodič chodil s dieťaťom pol roka do škôlky. Zhoršuje a zbytočne to predlžuje adaptačný proces, pretože to dieťatko si aj tak raz bude musieť zvyknúť byť tam bez maminy a robí to šarapatu aj medzi inými deťmi, ktoré by tam maminu chceli mať a nemôžu. Taktiež to narúša našu prácu, pretože materská škola je výchovno - vzdelávací inštitút a s deťmi sa tam plnia rôzne úlohy od rána ako prídu do škôlky. Aj keď sa rodičom zdá, že sa deti len hrajú, musím ich poopraviť. Každá jedna hra je naplánovaná s konkrétnym plnením úlohy. Teda aspoň u nás smile Máme v našom meste škôlku, kde chodia s detičkami do tried aj niektoré maminky a deti plačú doteraz a to ešte stále nie sú v škôlke na celý deň. U nás sú deti v pohode a plače len ten, ktorý tam má maminku. Keď maminka odchádza, tak jej z okna zakývame, pošleme pusku, vyčarí veliký úsmev, aby maminke nebolo smutno a za 5 minút sa hrá s ostatnými deťmi a po slzičkách ani stopy. Z môjho pohľadu je prítomnosť maminky úplne zbytočná, ale sme tam pre rodičov a ich prianie je pre nás rozkazom smile Aj keď máme na niektoré veci iný názor smile Prajem všetkým maminkám, aby boli s výberom škôlky a učiteliek pre svoje ratolesti spokojné smile

Petra napísané 12.09.2008 19:50

Ano, system je postaveny na hlavu - chyba citlivost voci krehkym detskym dusickam!

 

Mile skolky:

- prijatiu noveho dietatka do institucionalnej starostlivosti musi bezpodmienecne predchadzat:

- osobna konzultacia rodicov s pedagogmi

- umoznit rodicom s dietatkom aspon jednu spolocnu navstevu zariadenia, spolocne sa zoznamit s prostredim, s pani ucitelkami (je to taka malickost)

- v idealnom ludsky orientovanom zariadeni zriadit zvykaciu skupinku pre rodicov s detmi (na hodinku - dve tyzdenne)

 

Takto zbytocne placu deti i rodicia. Rodic si to odplace, ale citliva detska dusicka trpi a casto aj utrpi.

Zoja napísané 14.09.2008 16:12

Mrzí ma, že pani Petra má so škôlkou zrejme zlé skúsenosti. Chcela by som poprosiť, aby sa predchádzalo zovšeobecňovaniu či už zariadení, alebo aj učiteliek. Tak ako aj na úrade sa nájdu ženy, ktoré sú ochotné a milé, tak isto je to aj v škôlkach. Nehovorím, že sú tam strigy, ale aj rodičia dajú často na prvý dojem, ktorý môže byť mylný. Z praxe viem, že najväčší strach majú zo škôlky deti, ktoré môžu s maminkami manipulovať. A to ani nespomínam deti, ktoré sú vychovávané vetou "Veď počkaj, pôjdeš do škôlky, tam ťa naučia poriadku!!!". Pri tejto vete ma až v boku pichne keď si predstavím, čo potom bude dieťa prežívať, keď bude nastupovať do škôlky. Má to zafixované ako niečo, čo je za trest. Ďalšia vec, z ktorej majú deti podvedomý strach, je autorita. Každá učiteľka (aj tá, ktorá je milá a zlatá) musí byť voči deťom autoritatívna, pretože musí deti učiť hraniciam odtiaľ - potiaľ, čo v niektorých rodinách často chýba. Položme si ruku na srdce, či sme všetky zásadové za každých okolností. Určite nie a v škôlke sa tomu snažíme predchádzať. Ak sa niečo robiť nesmie, tak sa to nesmie ani v pondelok, ani v sobotu, ani cez Vianoce. Jednoducho nie. A toto je niečo, čo vadí novým deťom, kým si nezvyknú na to, že v škôlke sú pravidlá a tie sa dodržiavajú. Ubezpečujem všetky mamičky, že za celý ten čas, čo robím s deťmi, ani jedno po odchode mamičky z triedy neplakalo srdcervúco viac ako 10 minút. Niektoré si zvykajú rýchlejšie, niektoré pomalšie, ale zvyknú si všetky. Ak nebudete dieťa škôlkou strašiť a ak nedovolíte so sebou manipulovať (prídi dnes pre mňa na obed, alebo dnes do škôlky nepoďme) tak si dieťa zvykne rýchlo a ani vy sa nebudete musieť trápiť zwinker Prajem veľa pevných nervov všetkým mamičkám a deťom to, aby sa im v škôlke páčilo Razz

Zoja napísané 14.09.2008 17:03

Ešte ma napadli dve veci. Bolo by dobré, keby ste deti od malička zvykali na to, že niekde zostanú bez vás, ale vždy sa pre ne vrátite. Začnite rodinou (napríklad starými rodičmi) a môže to pokračovať hraním u susedy s kamarátom. Na hodinku, na dve. Napríklad kým si nakúpite. Len aby si dieťa zvyklo na to, že sa nemusí báť, že ho niekam odložíte a už si pre neho neprídete. A druhá vec. NIKDY deťom neklamte! Deti sú vyspelejšie ako sa vám zdá a verte mi, že si pamätajú čo im poviete. Napríklad ak poviete, že sa napapá a vy prídete, tak vás bude čakať hneď po desiate a ak sa vás nedočká, nastane koniec sveta Neutral Ja som svoju dcérku od malička viedla k tomu, že klamanie nie je správne, lebo potom človek stráca dôveru. Prednedávnom sa mi stala taká vec, že mi dcérka s plačom povedala: "Mami, ty si ma oklamala". Verte mi, že som sa cítila, ako keby som dostala zaucho. Opýtala som sa, že kedy. A ona mi povedala: "Keď som bola malá, tak si mi povedala, že náš kocúrik tu bude s nami ešte aj keď sa budem vydávať a on umrel". Keď som jej to povedala, mala asi dva roky a ja som na to medzičasom zabudla. Ona však nie a pamätala si na to aj po piatich rokoch. Snažila som sa jej vysvetliť, že toto sú veci, ktoré asi nedokáže ovplyvniť nikto, lebo kocúrik ochorel a preto umrel. Verte mi, nebolo mi všetko jedno, keď mi to povedala s takou výčitkou a so slzami v očiach. Bol to hrozný pocit. Takéto niečo neprajem nikomu a preto sa snažte vyhnúť sa tomu. Nie každé dieťa vám sklamanie vo vás povie takto na rovinu a vy si v jeho 15 - tich rokoch darmo budete klásť otázku "prečo sa to stalo, že mi moje dieťa neverí?"

Petra napísané 15.09.2008 08:19

Váš komentár

urcite trvam na tom, ze toto, co som napisala, by malo patrit k uplnym samozrejmostiam v kazdej skolke pred prijatim noveho dietatka! Osobny pohovor rodicov nielen s ucitelkou, ale i oboma ucitelkami na triede, predstavenie uciteteliek i prostredia skolky samotnemu dietatu a pomalicke postupne zvykanie na odlucenie.

 

Akosi sme si v nasej krajine na tento sok system zvykli a snazime sa rodicov (i samotnych nas pedagogov) presvedcit o tom, ze dieta si to len odplace a bude dobre. Niektore si zvykne a zial niektore dieta utrpi (vsetci pozname prejavy institucionalizmu typu ohryzanie nechtov az do krvi, pocikavanie, nechutenstvo, vracanie).

 

 

Pre citlive deti je to obrovsky sok. Rezim v statnym materskych skolach je rovnaky ako to bolo za socializmu (zial), pri velkych poctoch malych deti na triedu sa tazko ucitelom individualne pristupuje k individualnym specifikam jednotlivych deti.

 

Porovnala by som to s tvrdym frontalnym rezimom v statnych porodniciach, kde vam dietatko jednoducho v pohode neprilozia na prsnik hned po porode, odoberu ho matke a donesu po niekolkych hodinach a podobne nie velmi citlive zalezitosti.

 

A este jedna poznamka. Statne materske skolky sa straaaasne boja rodicov. Boja sa ich az tak, ze pred nimi zamykaju (az ma clovek pocit, ze je jeho dieta prijate na uzamknute psychiatricke oddelenie a nie do skoly, ktore sa hrdi nazvom materska!. Uz pomalicky zaciname chapat, ze je nutne sprevadzat deti do 6 rokov do nemocnice - ale este sme nepochopili, ze je nutne deti do 6 rokov sprevadzat aj do institucie s menom materska skola!

Zoja napísané 17.09.2008 21:41

Nebudem to komentovať pretože máte svoju pravdu a iné argumenty neprijímate. Pracujem v štátnej škôlke, rodičom sú dvere otvorené kedykoľvek a snažíme sa im vychádzať v ústrety ako sa dá. Nemám pocit, že by som sa bála ja ich, alebo oni nás Cool Pekný dník smile

Syvia napísané 08.09.2008 16:29

Ach jo, je mi smutno pri citani toho, ako deti placu pri odchode do skolky. Cely tento system, ze dieta je do 2 (3) rokov doma s mamou a potom bac, zo dna na den na cely den do skolky, je postaveny na hlavu. Skoda, ze u nas nema viac mamiciek moznost pracovat z domu a skoda, ze aj tie, co tuto moznost maju (alebo su napr. na materskej s mladsim dietatom), to nevyuzivaju a radsej daju dieta do skolky s odovodnenim, ze je to prenho dobre, ze potrebuje kolektiv. Ja si myslim, ze dieta potrebuje v prvom rade mamu a az potom kolektiv. A spolocnost rovesnikov sa da zabezpecit aj formou kruzkov, ktorych je teraz dost na vyber. Ale je mi jasne, ze vacsina mamiciek proste musi odist po 3 rokoch do prace. Ako pisem... system je postaveny na hlavu.

gabika napísané 08.09.2008 12:18

Evka, pekne napisane. Ja som dnes dala mojho certika 1.x do skolky a tiez to bolo s placom. Asi sa este chvilku potrapi, ale urcite bude dobre.

dadka napísané 08.09.2008 12:03

Moja dvojrocna dcerka isla dnes prvy krat po prazdninach do skolky. Zmenili sa im pani ucitelky a tak som sa bala, co bude, lebo do skolky sa tesila a utekala a opakovala mena byvalych uciteliek. Nastastie neplakala, zostala s detickami a uvidime co bude zajtra.

Myslim, ze deticky si velmi rychlo zvyknu na nove situacie, ale samozrejme placu, lebo chcu zostat s nami a vedia "ako nas dostat". Treba im vysvetlit novu situaciu a urcite postupne pochopia a zvyknu si.

Terry27 napísané 08.09.2008 10:00

Ahojte!Tento článok ma veľmi potešil.Aj ja mám malého škôlkara.Má len 2,5 rôčika.Je to môj malý anjelikTiež plakáva každé ráno.Ale dnes to bolo o to horšie,že už keď vstal,tak hovoril,že do škôlky ísť nechce.Chce zostať so mnou.A v škôlke ma prosil,aby som ho tam nedávala.Išlo mi srdiečko roztrhnúť.Ale to sme my milujúce mamičky.Viem,že ho to po čase prejde,že sa zahrá a pozabudne,ale.....Ten pocit keď ho tam musíte nechať a potom keď odchádzate a počujete ho ešte plakať,ten pocit je strašný.Ale verím,že časom si každé dieťa zvykne.Aj keď to potrvá.Musíme byť trpezlivé.No nemám pravdu????Prajem krásne prežité dni.Detičkám v škôlke a maminkám tiež...

Rianka napísané 08.09.2008 08:18

Dnes sme sli po vikende zas do skolky a moj drobcek celou cestou opakoval,ze dnes nie,ze az zajtra pojde do skolky,ze dnes chce byt so mnou doma..Bolo aj par slziciek,aj kym som ju v satni neprezliekla,ale ked prekrocila prah sklennych dveri a ocitla sa v triede,prestala som pre nu existovat,hned sa vrhla na hracky a uz sa ani neotocila.. Cool Aj ucitelka v triede mi potvrdila,ze uz v piatok neplakala,len trosku rano a potom tesne po zobudeni..Takze som rada,ze to dobre dopadlo a snad uz nebudu problemy..A Susanna, my sme chodili pol roka na take stretnutia v skolke buducich skolkarov a to je uplne nieco ine,ked je tam aj mamicka a dieta ju kedykolvek zazrie,ked potrebuje..Vzdy je to ine..A s kazdym dietatkom je to ine..

Susanna napísané 07.09.2008 23:17

Váš komentár

A vsetkym slzickam sa da vyhnut, alebo aspom obmedzit citlivych zaucanim v skolke. Ale na to autorka asi zabudla.......

Iveta napísané 06.09.2008 16:05

Chcela by som sa pridať k vašim zážitkom. Učím v materskej škole už viac ako 25 rokov. Keď som pred 8 rokmi niesla do škôlky svojho druhého syna, ktorý sa spočiatku nevedel dočkať nástupu, bola som celá spotená, syn reval až sa hory ozývali a ja, už skúsená učiteľka, som vonku plakala. Paradox? To sme proste my, mamy, ktoré reagujeme občas prehnane na detské obavy a pritom sa viac bojíme my. Verte mi, že nás majú deti veľmi dobre prečítané a vedia lepšie, ako nás majú omotané okolo tých svojich drobných prstíkov. Súhlasím s príspevkom Rianky, že pred ockom si malý drobček nebude dokazovať svoju moc nad rodičom. Aj môj vtedy malý synček to pred ockom nerobil. Dnes je z neho veľký chlap, ale ja každý september prežívam túto "bolesť" s každým dieťatkom, ktoré sa cíti bez mamy stratené - ale mnohé iba pár minút po zatvorení dverí. Verte, že počiatočný strach z neznáma zvládnu. Držím palce a vydržte. Nevzdajte to, lebo to bude horšie.

Tereza napísané 05.09.2008 23:31

Ahojte vseci,

tak ja som tie skusala s mojou 3,5 rocnou dcerkou nastupit do skolky. Ale dnes som to vzdala a zostala doma, aspon zatial. Som totiz doma na materskej s druhou dcerkou a uz som sa na to ranne zufalstvo /jej aj moje/ nemohla divat. Kazdu noc sa budila a vykrikovala na mna, nech neodchdzam, plakala a evidentne sa niecoho / alebo niekoho/ v skolke zlakla.. tak som to vzdala, aspon na teraz.. pomlaly ju budem na to privykat, aby sa so mnou doma nenudila a mozno v novembri to skusime znovu.. len neviem co budem robit ak sa to bude opakovat, lebo si myslim , ze ak este raz v tomto cuvnem, uz ju tam nedostanem???

marika napísané 05.09.2008 12:14

Váš komentár smile

ahoj maminy,

 

tento článok je naozaj super. Moja dcérka chodí do škôlky od utorka a dnes po prvý krát neplakala. Dôležité je, aby sme pred našimi drobčekmi neplakali lebo to budú znášať ešte horšie.

No tento článok je skvelou pomôckou ako to ľahšie zvládnuť.

Mamina napísané 05.09.2008 11:25

Tento článok mi padol neskutočne vhod. Môj syn bol včera prvykrát v škôlke. Aj keď on to zobral veľmi dobre a ja naopak veľmi ťažko. Tento článok je výborným povzbudením a ťaháčikom, ak by sa nám do škôky nechcelo Frown Všetkým maninam prajem, aby sa držali a nevzdávali sa tak ľahko. zwinker

Katka napísané 05.09.2008 10:46

Váš komentár

Za všetky učiteľky ďakujem autorke za príspevok, ktorý ak rodičia pochopia, ich deťom bude v škôlke úžasne. Ak rodič zvládne zmenu prechodu dieťaťa z rodiny do škôlky a zbytočne dieťa nestresuje, dieťa ju zvládne určite. Článok som vyvesila aj v našej škôlke, aby si ho prečítali všetci. ďakujem

Miňa napísané 05.09.2008 09:06

Ahoj,

a ďakujem za všetky maminy za tento skvelý článok.

Tiež prežívame ťažké chvíle ráno v škôlke.Od včera nosí do škôlky malého ocko, pri chlapovi je náš malý hrdinom a snaží sa slzičky udržať zo všetkých síl. Pobede chodím po neho ja a zdá sa byť šťastný ked ho vidím hrať sa na pieskovisku s detmi.

Tak držím palčeky všetkým maminám a ich malým škôlkárom.

Rianka napísané 05.09.2008 08:51

Cool tak toto je uzasny clanok,velmi mi to pomohlo..Vdaka..Ja od utorka zapasim s malou 2,3 rocnou vymyselnicou a vymyslam stovky dovodov,preco je skolka super a preco tam ona musi chodit..Placu je z jej strany neurekom..A som velmi rada,ze som sa stotoznila s tymito radami akosi spontanne,ze jej presne rovnako vysvetlujem dovody,preco mamky musia do prace ist zarabat peniazky a deticky do skolky,ked uz podrastu a ze s maminkami doma zostavaju len malinke babatka..velke slecny su proste uz pripravene na skolku..Od buduceho tyzdna nastupujem do prace a dost sa obavam jej reakcie,ked po nu zacne chodit otecko a to o hodinku neskor,nez ja teraz..Ale snad uz si dovtedy zvykne a bude to v pohode..Pre mna bolo najhorsie vidiet ine mamicky,ako po odprevadeni svojho zlaticka plakali same na schodoch skolky a ja som mala tiez slzy na krajicku..Lebo som si uvedomila,ze nielen deticky su naviazane na svoje maminky,ale hlavne my maminy na svoje zlaticka.. Mne pomahalo v tychto dnoch gruntovanie,myslim,ze uz cele posledne dva-tri roky sa to u nas tak nelesklo,ako posledne tri dni.. Mr. Green takze vlastne vsetko zle je na nieco dobre,odporucam vsetkym maminam.. Big Grins A co ma najviac bolelo ? Ked sa moja babulka snazila byt hrdinka,poslusne sla s pani ucitelkou do triedy,zakyvala mi a cez skrivenu pusinku s poskladanymi pirozkami sa snazila povzbudzujuco na mna usmiat..To ma fakt dostalo..Tak maminy drzme sa,nase deti to zvladaju lepsie nez my,tak sa o nich tak nebojme.. zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised