ŠkôlkariŠkôlkari

Škôlky v Írsku – hlavne je to voľná hra

 Zuzana Špačková   25.06.2020   0

Zelená farba, štvorlístok, svätý Patrik – to sú symboly, ktoré sú typické pre Írsko a nechýbajú v žiadnej írskej škôlke. Vraj pre šťastie.

Ani írski rodičia pri oslave narodenín svojich detí nenechajú nič na náhodu. V tento významný deň chytia dieťa za nohy, držia ho dole hlavou a zľahka mu ju pobúchajú o podlahu. Počet buchnutí sa rovná veku dieťaťa. Vraj to má potomkovi v živote priniesť šťastie.

Thinkstock

 

Materská dovolenka

V Írsku trvá materská dovolenka 6 mesiacov. Tzv. materská je pomerne vysoká. Určité financie dostáva matka od firmy, v ktorej je zamestnaná a zvyšok dopláca Social Welfare Office. Zamestnávateľ matke ponúka aj možnosť neplateného voľna pár týždňov navyše.

Dávky a príspevky

Každá domácnosť má nárok na príspevok na dieťa do 16 rokov, v prípade jeho štúdia maximálne do veku 18 rokov. Ide o tzv. Child benefit (140 €/mesiac).

Slobodná matka môže požiadať o ďalšie príspevky, ktoré opäť súvisia s výškou jej platu, môžu byť od 50 do 400 € mesačne. Všetky tieto príspevky zastrešuje Social Welfare Office.

Kde a kto sa stará o deti

Sessional Care (SC) – Pod týmto názvom nájdete Playschool, Playgroups, Chreché (jasle) a Montessori groups.

Obyčajne ide o skupiny detí, ktoré sú vedené v priestoroch komunitných centier, v súkromných domoch, či v školách. Najčastejšie ako jednotriedky, podľa možností a rozsahu priestoru sa triedy rozširujú podľa vekovej skupiny. Ak má škôlka aj najmenšie deti, tie majú svoj priestor na spálňu a prebaľovanie.

Otvorené sú 4 až 5 dní v týždni na 2 - 4 hodiny (8.00 do 12.00 hod. ) za účelom pripraviť deti na školu. Priemerná týždenná platba je okolo 25 €. Strava nie je započítaná, tú riešia rodičia. Deti si nosia aj desiatu, aj obed z domu.

Okolo 450 centier dennej starostlivosti je členom National Children´s Nurseries Association. Ďalších 2000 poskytovateľov SC je oficiálne registrovaných v dobrovoľníckej organizácii pracujúcej pre deti a ich rodiny - Irish Preschool Playgroup Association.

Irish Steiner Kindergarden Association - Materská škôlka tohto typu sa snaží, čo najviac priblížiť domácemu prostrediu dieťaťa, oboznamuje deti s okolím v prirodzených a pravdivých situáciách, dôraz je na pravidelnosť a rytmus.

Thinkstock

 

Naíonraí - Predškolské zariadenia vyučujúce v írskom jazyku.

Child minders – Ide o opatrovateľky, ktoré sa starajú vo vlastnom dome o maximálne 6 detí (vrátane vlastných detí) vo veku do 6 rokov. Toto domáce zamestnanie, podľa údajov z tlače, preberá okolo 70 % predškolskej starostlivosti o deti. Rodičia majú možnosť dohodnúť sa na dňoch, hodinách a podmienkach s opatrovníkmi. Platby za starostlivosť sú od 70 € do 160 € týždenne. Childminders by mali byť členmi the National Guidelines for Childminders.

Child minder sú aj súkromné opatrovateľky, poväčšine študentky z Brazílie a z východnej Európy. Drvivá väčšina Írov využíva práve tieto služby. Opatrovateľky môžu byť tzv. „live in“, čiže bývajú priamo v rodine, majú ubytovanie, stravu a dostávajú plat 150 – 200 € mesačne. Alebo sú tzv. „live out“ child minders, čo znamená, že dochádzajú denne alebo podľa potreby za rodinou a majú 10 – 20 € za hodinu. O tie najmenšie deti sa starajú celý deň, starším robia desiate, obedy, vozia ich do playgroups alebo na krúžky (v írsku veľmi populárne).

Affordable Childcare - Cenovo dostupné zariadenia, ktorých cieľom je poskytnúť starostlivosť o deti rodinám s nízkym príjmom.

Drops-in Centres - Centrá sú často prevádzkované pri veľkých shopping centrách a oddychových centrách. Maximálna doba dočasného odloženia detí sú zvyčajne 2 hodiny. Niektoré sú zdarma, za iné zaplatíte od 3 do 7 € za hodinu.

Thinkstock

 

Náklady na škôlku

Írske škôlky prijímajú detičky od 3. mesiacov do 6. rokov. Často však ide len o deti do 4 rokov. V závislosti od konkrétneho prevádzkovateľa môže dochádzka trvať 38 týždňov od septembra do júna, alebo aj celý rok, čo predstavuje 50 týždňov.

Väčšina zariadení (childcare) je privátnych. Ceny sa pohybujú od 150 € do 300 € týždenne. V sume je zahrnutá celodenná starostlivosť, zvyčajne v čase od 8. do 17. hod. 

Dieťa môže rodič prihlásiť aj na „Part time“, čo však ešte neznamená, že zaplatí len polovicu z mesačnej platby. V cene je zahrnutá aj strava, ak nie je uvedené inak. Ostatné náklady ako plienky, mlieko či iná strava nie sú taktiež započítané. Suma sumarum náklady na škôlku bez ďalších výdavkov predstavujú asi 80 % čistého príjmu matky.

Komunitné škôlky (je ich veľmi málo) sú o niečo menej nákladné, môžu stáť od 40 € týždenne, ale v Dubline ich cena začína na sume okolo 130 € týždenne.

Aj keď je dieťa choré, poplatok sa platí. Podľa dohody sa dá uhradiť denne, týždenne alebo mesačne.

Ako to v škôlke vyzerá

Trieda je jedna veľká miestnosť, rozdelená podľa potrieb a vekovej kategórie žiakov. Deti veľmi veľa tvoria (Arts & crafts), vyrábajú, pestujú, stavajú... Režim je prispôsobený individuálnym potrebám dieťaťa. Spočiatku dieťa „funguje“ tak, ako je zvyknuté a postupne sa prispôsobuje novému systému.

Aj keď írske materské školy majú ministerstvom školstva, ktoré zohráva prvoradú úlohu pri určovaní školskej politiky, schválený program výučby Aistaer program, všetko sa rieši hrou. Voľnou hrou. V každej vekovej kategórii sú ale hry a hračky predpísané, ktoré musia učitelia používať. Deti chodia veľa von. Využívajú zeleň, parky, ihriská.

Deti sa neprezúvajú, neprezliekajú, na vešiačikoch majú len náhradné oblečenie, keď vonku prší. V triede s deťmi 1 - 1,5-ročnými je jedna učiteľka na 3 deti. V triede s 2 - 3-ročnými deťmi má učiteľka 5 detí, a nad 3 roky je na učiteľku 8 detí. Minimálna hodinová mzda v Írsku je 8,65 €, ale záleží od škôlky, väčšinou majú učitelia  9 - 10 €/hod.

Thinkstock

 

Denné zápisy

Každé dieťa má svoju knižku, kde sa zapisuje všetko o pobyte dieťaťa v zariadení. Rodič si to potom pri preberaní dieťaťa môže prečítať. O škôlkarovi do 18 mesiacov sa píše denne naozaj všetko. Kedy, koľko a čo dieťa jedlo, od kedy do kedy spalo, kedy malo menenú plienku a čo v nej bolo, prípadne ďalšie zaujímavosti. Staršie deti majú takýto report 2-krát do mesiaca. Menené plienky sa musia zapisovať denne a všetkým deťom.

Okrem toho, každý mesiac rodičia dostávajú tzv. developmental report, kde učiteľky rozpisujú všetky oblasti vývoja dieťaťa, aké robí pokroky, s čím sa najradšej hrá a čo a ako kreslí.

Skoré učenie

Predškolské vzdelávanie (pre-school) funguje podľa programu Early Childhood Care and Education a do značnej miery ho zaisťujú základné školy. V rámci nepovinných predškolských programov ho navštevuje až 65 % štvorročných detí a takmer všetci 5-roční. V Írsku povinná školská dochádzka sa začína od 6 rokov. A to už deti musia vedieť čítať, písať, počítať.

Predškolákom štát paušálny poplatok za dieťa, čo znamená, že deti majú nárok na vyučovaciu dobu v dĺžke trvania 2 hodín a 15 minút denne, 5 dní v týždni a počas 50 týždňov v roku. Je to jedno, či je škôlkar v zariadení na „full“ alebo „part-time“.

Rodičia za dodatočné služby, aktivity, poprípade hodiny musia však platiť. Napríklad, ak je dieťa v škôlke 10 hodín denne, rodičia platia za extra 7,45 hodiny denne.

Zdroj: www.slovakinireland.ie,

www.northernchildcare.com

www.ippa.ie

www.giraffe.ie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised