Koho budete voliť?

ts SITA 2

VOĽBY: O post hlavy štátu sa uchádza sedem kandidátov
V marcových voľbách prezidenta SR si voliči budú vyberať medzi Bollovou, Gašparovičom, Martinákovou, Melníkom, Mikloškom, Radičovou a Sidorom

O post hlavy štátu sa v marcových prezidentských voľbách bude uchádzať sedem kandidátov. Ako dnes informoval predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška, oficiálne zaregistrovanými kandidátmi sú: Dagmar Bollová, súčasný prezident SR Ivan Gašparovič, ktorého podporuje Smer-SD a SNS, predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková, kandidát ĽS-HZDS Milan Melník, kandidát Konzervatívnych demokratov Slovenska František Mikloško, spoločná kandidátka opozície Iveta Radičová a kandidát Komunistickej strany Slovenska Milan Sidor. “Ukončili sme celý proces preverovania, kontroly a splnenia podmienok kandidátov. Do volieb pôjde sedem kandidátov a kandidátok,” povedal na tlačovej besede šéf parlamentu Paška. Všetci siedmi kandidáti doručili petíciu občanov, Ivan Gašparovič a Iveta Radičová odovzdali aj podporné hárky s podpismi poslancov.

Ako prvá odovzdala 20. januára návrh na svoju kandidatúru na úrad prezidenta s občianskou petíciou 66-ročná vysokoškolská pedagogička Dagmar Bollová. 61-ročný matematik, dlhoročný poslanec NR SR František Mikloško doručil svoju kandidatúru, ktorú podporil petičnými hárkami s podpismi občanov 22. januára. Súčasný prezident, 67-ročný právnik Ivan Gašparovič, doručil petičné hárky s podpismi občanov a tiež od 40 poslancov NR SR zo Smer-u a SNS 23. januára. Vysokoškolský profesor, 70-ročný vedec, chemik, Milan Melník odovzdal občiansku petíciu na podporu svojej kandidatúry na post prezidenta 27. januára. V ten istý deň doručili do sídla parlamentu petičné hárky aj 47-ročná novinárka Zuzana Martináková a 58-ročný vysokoškolský pedagóg Milan Sidor. Ako posledná doručila 29. januára petičné hárky a tiež návrh skupiny 15 poslancov parlamentu z klubov SDKÚ-DS, KDH a SMK na kandidatúru za hlavu štátu 52-ročná sociologička Iveta Radičová.

Kancelária NR SR týmto dnes potvrdila, že ich kandidatúra splnila podmienky uvedené v Ústave SR. Štvrtok 29. január bol posledný deň na odovzdanie kandidatúr. Prvé kolo volieb prezidenta vyhlásil Paška na 21. marca. Prípadné druhé kolo bude 4. apríla. Pôjde o tretiu priamu voľbu prezidenta v SR.

Práca komisie, ktorá kontrolovala petičné hárky, nebola podľa Pašku vôbec ľahká. Svedčia o tom aj čísla. Spolu bolo totiž do kancelárie NR SR doručených 17 632 petičných hárkov, z ktorých komisia preskúmala 10 112 a preverila 162 014 podpisov. Na niektorých hárkoch sa objavili aj kuriozity, napríklad mená ako: Láska, Moja priateľka, štyri háčka, krížiky a ďalšie. Zaujímavé boli aj niektoré adresy trvalého bydliska. Podľa šéfa parlamentu adresu – “Netuším, ale fakt existujem” určite napísal recesista a adresa: “Politika do školy nepatrí” evidentne svedčí o tom, že podpisy sa zbierali aj v školskom prostredí. Na petičných hárkoch sa tiež objavili evidenčné čísla vozidiel snáď zo všetkých kútov Slovenska, na zákonom stanovenú identifikáciu však nestačili a preto ich vyradili.

BRATISLAVA 3. februára (SITA)

Kliknite svoj názor na vášho kandidáta do ankety na titulke/ pravá lišta dole.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ja tiež uznávam Ivetu Radičovú ako kapacitu v oblasti sociálnych veci. Ale nie je to toršku malý výsek s celého kruhu tém? Myslíte, že sa bude vedieť orientovať v hospodárskych , ekonomickýc, zahraničnopolitických otázkach? to je podla mna tema na debatu

  2. No som rád, že babetko predsa len zaradilo politiku do svojich článkov.Ak by som porovanal kvalitu tých kandidátov – a to nielen s ohľadom na post prezidenta – tak asi najvyššie by sa umiestnila Iveta Radičová, nielen preto že je to vzdelaná a medzinárodne uznávaná žena, ale hlavne preto, že ako ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny doslova zažiarila, uznávala ju aj vtedajšia opozícia a oproti Tomanovej je jednoducho neporovnateľná.Hoci bola na tom poste necelý rok, dokázala pripraviť koncepciu napr variabilnej rodičovskej dovolenky, ktorú už ale nestihla uviesť do praxe, bola tesne pred schválením v parlamente, keď sa zmenila vláda.Na jej základe by bez akéhokoľvek dopadu na štátny rozpočet bolo možné vyplácať o 50 % vyššie rodičovské príspevky na rodičovskej dovolenke, táto koncepcia sa od 1.1.2008 presadila v Čechách a umožnila vyplácanie príspevkov cez 11 000 CZK mesačne pri rodičovskej dovolenke / porovnajte si to s našimi 4 600 Sk mesačne / a súčasne to malo pronatalitný efekt.ČR má už vyšší uhrnný index plodnosti ako Nemecko a Slovensko je momentálne v pôrodnosti posledné z krajín EU.Je to súčasne nastavené tak, že na tieto vyššie príspevky nemajú nárok sociálne odkázané a nízkopríjmové domácnosti, ale obyčajné priemerné ženy v normálnych zamestnaniach na to dosiahnu, takže je tam aj ochrana pred zneužitím ..istých menšín smile

    Zase – porovnajte si to s príspevkom 25 000 Sk pri narodení, ktoré presadila Tomanová a ktoré je možno vyplatiť aj matke, ktorá zanechá svoje dieťa v porodnici štátu a viac sa oňho nestará – stačí ak uplynie 28 dní od pôrodu a sú mechanizmy, ako to vyplatiť aj 16 ročnej matke, takže zase to pomôže hlavne jednej nemenovanej etnickej menšine smile ktorá má v decákoch 80 % podiel svojich detí…

    Proste socialne otázky Iveta Radičová zvláda ako málokto, a je predpoklad, žeby to zvládala aj na prezidenskom poste, i keď môj osobný názor je, že mala byť hlavne líderkou SDKU , v posledných voľbách dosiahla najviac preferenčných hlasov a Mikuláš Dzurinda ktorý s preferennčnými hlasmi bol na treťom mieste jej jednoducho mal uvoľniť priestor a nedržať sa úplne sebecky stoličky predsedu keď videl, že ho pretromfla žena, ktorú nasadil aby žehlila kiksy po neobľúbenom Kaníkovi.Ale to je problém opozície, ktorá možno aj preto je tam , kde je a možno preto Dzurinda bol tak rád že zobrala kandidatúru na prezidenta, lebo tak neohrozí jeho pozíciu v strane.Smutné -ale je to tak.Negatívum Radičovej je nepriebojnosť, nevýraznosť – akokeby stále bola v područí SDKU a nevedela sa z toho dostať.

    .

    Druhý najlepší kandidát na prezidenta z hľadiska ľudských kvalít je František Mikloško – to je proste pojem čo sa týka názorov, osobnej statočnosti, celoživotného zápasu a schopnosti obhajovať pravdu.Tam je dokonca jednoznačne pred Radičovou, pretože tá svoje zakolísania už mala.Len práve tie jasné postoje, prameniace z RKC sú súčasne aj Mikloškovou slabinou – v Európe už cca 20 % detí prichádza na svet metódami asistovanej reprodukcie, teda umelého oplodnenia, v SR je to asi 1 %. A RKC je proti metódam asistovanej reprodukcie, hoci evanjelici od r 1985 pripúšťajú akékoľvek metódy, vrátane IVF a neskôr ICSI. Tie nedokázal prežuť ani Ján Pavol II a Ratzinger dokonca ešte pritvrdil…otázka je, ako by človek , pre ktorého sú postoje RKC záväzné videl tieto ottázky a či by nebol brzdou pre tých, ktorí majú problém vôbec mať dieťa, resp ho môžu mať len cez metódy asistovanej treprodukcie…

    .

    Tretím kandidátom, krorý je zaujímavý z hĺadiska ľudských kvalít je Zuzana Martináková ktorá aspoň mňa prekvapila výrokmi, že ako katolíčka si vie prestaviť opodporu registrovaným partnerstvám homosexuálov, čo je teda poriadne odvážny názor, ak sa súčasne pasuje za presvedčenú katolíčku. Súčasne je ale proti adopciám detí pre homosexuálov, čo je zase pre mňa poriadny rozpor, pretože homosexuáli ako jednotlivci u nás možnosť adopcie majú, takže v tomto je nekonzistentná. A pokiaľ by chcela presadiť len registrované partnerstvá homosexuálov bez možnosti adopcií, tak to dopadne ako v Čechách, kde presne takéto niečo homosexuáli presadili a teraz chcú aj tie adopcie, ktorých sa predtým sami ! vzdali.Tak takéto pokrytecké vzťahy hádam nechceme…

    Aj minulosť Martinákovej je pestrá – aj víťazstvá,aj pády, možno by bolo lepšie v jej prípade nech sa jej názory vykryštalizujú …

    .

    No a ostatní kandidáti – okrem Gašparoviča bez šance.Ku Gašparovičovi sa zámerne nevyjadrujem – je na očiach všetkých, každy si môže urobiť o ňom vlastnú mienku.

    Faktom je, že má najvyššie preferencie.Ja som sa len snažil zhrnúť informácie o ostatných,tak ako to vidím ja – koho by som volil, ak by som chcel ako prezidenta skutočne človeka s najvyššími kvalitami.

Pridaj komentár