Naši najmenší vyrábali lampióny

Tinčika 0

Príjemné tvorivé dopoludnie strávili trenčianske deti z Materského centra Srdiečko so svojimi rodičmi a starými rodičmi 24.11. v dielni majstra Galerka v Galérii M. Bazovského v Trenčíne. Najmladší výrobcovia mali len dva roky a veru sa nenechali zahanbiť. Rodiny spoločne vyrábali nehorľavé lampióniky, ktoré predviedli na spoločnom Lampiónovom pochode krásnym historickým centrom Trenčína presne o týždeň 1.12.

Každé dieťa si samo navrhlo svojský dizajn lampióna, papierové tienidlá pomaľovali vodovými farbami, aby nakoniec lampióniky krásne presvietili ich dielka. Potom ich s menšou pomocou dospelákov dozdobili nalepovaním papierových srdiečok, kvetiniek, lístočkov a iných ozdôbok ktoré si vystrihli z farebného papiera. Rodičia hravo zvládli technickejšiu časť výroby, kedy nielen ocinovia, ale aj maminy šikovne spájali batériu s objímkou na malú žiarovčičku.

Nakoniec sa všetky časti lampióna spojili a krásne svietiace dielko bolo na svete.

Ktovie, kto mal väčšiu radosť z toho malého svetielka – deti alebo ich rodičia ? Alebo aktívne maminy z MC Srdiečko, ktoré opäť dokázali, že naši najmenší si naozaj zaslúžia našu pozornosť :-).

Zaujíma vás podrobnejší návod? Tak tu ho máte:

Potrebujeme:

Postup:

Papier prehneme na polovicu, stočíme do valca o približnej veľkosti budúceho tienidla, zvyšok (asi cca 20cm) odstrihneme. Na okraje do vnútornej strany nanesieme lepidlo a spojíme. Papier pomaľujú a polepia deti podľa fantázie, môžeme si spoločne vymyslieť motív: kvetinky, srdiečka, zvieratko a pod. Necháme uschnúť, zatiaľ si vyrobíme zvyšok lampióna.

Drôtiky na oboch koncoch odbužíkrujeme (zostane len kovový drôtik). Každý drôtik jedným koncom omotáme okolo kovového vývodu batérie, ten dlhší môžeme prehnúť na polovicu (zostane pevnou časťou) a na ten kratší budeme neskôr drôtik nasúvať a vysúvať (bude ako zapínač). Druhé konce pripevníme k objímke. Na nej sú malé šróbiky, tie mierne uvolníme, koniec káblika ohneme do tvaru U a zaháčkneme o šróbik, pritiahneme. Pozor – každý káblik na iný šróbik (nemusíte sa báť, že niečo pokazíte, máme len dva drôtiky :-). Do objímky zašróbujeme žiarovku. (Mali by sme svietiť, ak nie, skontrolujte pripojenie, funkčnosť žiarovky aj batérie). Objímku necháme prevísať z palice približne do polovice tienidla (primeriame) a kábliky prilepíme lepiacou páskou k paličke, postupne ich omotáme po celej dĺžke paličky a na druhom konci prilepíme k paličke aj batériu.

Teraz už dokončenie bude jednoduché. Na zadnú strenu tiendla nalepíme hore a dole pás výkresu (na spevnenie tvaru) a tienidlo stočíme do tvaru valca a zlepíme. Do hornej časti urobíme dierkovačom 4-6 dierok, prevlečieme špagátiky a priviažeme k paličke. Originálny a nehorľavý lampión je na svete a vy budete ešte dlho spomínať na tie chvíle plné pohody a smiechu, keď ste ich spolu vyrábali.

pripojenie batérie

pripojenie objímky

foto: autorka

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár