SprávySprávy

Ako správne zariadiť detskú izbu?

 Lucia Ortutová   04.01.2016   1

Zariaďovať detskú izbu bez premysleného plánu či finančnej rezervy dokáže poriadne skomplikovať situáciu, nehovoriac o spontánnych nákupoch, ktorým budúce mamičky zvyknú podľahnúť.

Ako predísť najčastejším chybám pri tvorení prvej detskej izby pre bábätko a čo by v nej naopak nemalo chýbať, poradí interiérová architektka Lucia Ortutová.

 

Postieľka, či kolíska?

Podľa odporúčaní L. Ortutovej, do prvej detskej izby treba ako prvé zakúpiť postieľku a kvalitný matrac. Pokiaľ sa rozhodnete pre kolísku, treba ju vnímať predovšetkým ako krásny doplnok, ktorý vášmu dieťatku vydrží iba niekoľko mesiacov. V tom prípade je vhodné vyberať kolísky, ktoré sa dajú zmeniť na postieľku. Tú bábätko využije na dlhšie obdobie, približne do tretieho roka života.

Pri postieľkach isto oceníte posúvateľné dno, ktoré vám umožní nastaviť si výšku podľa aktuálnych činností – vyššia poloha je vhodná pri najmenšom dieťati, aby ste sa nemuseli príliš nakláňať, nižšia zase ochráni vaše sadajúce a stojace dieťa od pádov.

Prebaľovací pultík aj detská ohrádka

Ďalším, skutočne vhodným doplnkom, je prebaľovací pult a detská ohrádka, ktorá dokáže počas prvých mesiacoch uľahčiť fungovanie každej domácnosti. Mamička má istotu, že dieťa je presne tam, kde ho položila a zároveň sa netlačí v obmedzenom priestore postieľky.

Ak to váš rozpočet umožňuje, môžete do detskej izby zakúpiť aj skrinku, komodu na odkladanie detských vecí a hračiek, zatemňovanie závesy a pohodlné kreslo pre rodiča, ktorý bude v izbičke najmenšieho člena rodiny pravidelne kŕmiť a strážiť mu spánok.

„Na začiatku stačí dobre pripravený projekt a koncept, ktorý budete vedieť variovať aj do budúcna, keď bude dieťa rásť. Aj keď sa možno pasujete s finančnými prostriedkami na úplné zariadenie izby, je vhodné už v tomto kroku plánovať, t.j. uvažovať variabilne, s možnosťou jednoduchej transformácie prvej detskej izby pre bábätko a postupne aj pre väčšie dieťa, predškoláka atď.“, dodáva architektka.

 

Izbička nielen pre mamičku

„Mnohokrát sa stáva, že mamičky zariaďujú detskú izbu pre seba a nie pre bábätko. V snahe zariadiť ju čo najkrajšie a najlepšie skončia niekedy s príliš dekorovanou miestnosťou, ktorá v konečnom dôsledku pre novorodenca ale aj pre staršie dieťa pôsobí rušivo“, upozorňuje Lucia.

Pritom zariadenie detskej izby, jej farba, orientácia či usporiadanie, môžu vplývať na pokojný spánok detí. Novorodencom a bábätkám je napríklad odporúčané navrhovať izby s veľmi jemnou farebnosťou, mäkkým materiálovým prevedením, s minimálnym kontrastom a nie príliš rušivými prvkami.

Jemné, teplé farby

S narastajúcim vekom môžeme izbu viac rozohriať, no aj tak je vhodné naďalej sa vyhýbať výrazným vzorom a agresívnym farbám. Mäkké farby navyše prirodzene stimulujú koncentráciu, správne zvolené odtiene dokážu udržať rovnováhu a podporiť odpočinok.

„Všeobecne je dobré, keď sú farby teplé, nie príliš kontrastné. Dnes už nie je nutné ani definovať farebnosť podľa pohlavia dieťaťa, naopak použitím jemných odtieňov zelenej, žltej, modrej a ružovej sa dokáže vytvoriť pomerne jednoliaty základ napríklad pre biely nábytok“, hovorí Lucia.

Thinkstock

 

Najväčšia chyba sú zbytočné dekorácie

V novozariadenej detskej izbe by sa mala dobre cítiť nielen mamička, ale aj novonarodený člen rodiny. A netreba zabúdať ani na jej funkčnosť – v prvých troch rokoch budete bojovať s padaním, lezením, hlučnými dierkami a častými malými „nehodami“..

Aj preto je dobré vyhnúť sa zariadeniu, ktoré rýchlo podlieha času v zmysle dizajnu a veku dieťaťa. „Posteľ v tvare auta či princeznej sa nemusí tešiť úspechu príliš dlho. Naopak, vhodné je siahať po doplnkoch, ktorých strata alebo výmena nás nebude až tak bolieť“, radí architektka.

Ušetriť sa dá

Pri dôslednom a prezieravom plánovaní zariadenia detskej izby sa vám iste podarí vybrať nábytok, ktorý poslúži aj na dlhšie obdobie.

Aktuálne obľúbenú rozprávkovú postavičku či farbu predsa môžete v rámci dekorácie dodať prostredníctvom rôznych úchytiek, samolepiek a drobných dekorácií. Z pohľadu ekonomiky tak ušetríte nemalé finančné prostriedky, ako by ste mali meniť nábytkové zostavy každých 3 až 5 rokov.

Odporúčanie odborníkov je rátať s týmito výdavkami ešte v čase, keď o potomstve ešte iba uvažujeme. Je vždy jednoduchšie odkladať si menšie čiastky, rozložené na dlhší časový úsek, aby boli vaše nákupy skutočne príjemným zážitkom nielen pre vás, ale aj naše peňaženky.

NÁŠ TIP:

Od začiatku januára 2016 až do konca marca 2016 bude na stránke www.rajec.com/vyhrajte prebiehať súťaž o kompletne zariadenú detskú izbu a ďalšie prekvapenia. O dizajn sa postarala Lucia Ortutová, váš pitný režim spolu so šancou na výhru zabezpečí dojčenská voda Rajec. Držíme palce :-)

iStock

 

 

Príklady cien vybavenia detskej izbičky

Detská postieľka

150 eur

Matrac  

50 eur

Prebaľovací pult

100 eur

Detská ohrádka

90 eur

Skriňa

90 eur

Komoda

100 eur

Kreslo pre rodiča

150 eur

Zatemňovacie závesy

50 eur

Koberec

100 eur

Lampa

50 eur

SPOLU

930 eur

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Vierka napísané 25.07.2016 10:17

Pekný článok zwinker súhlasím s tým, že kvalitná postieľka je základ. My sme na začiatok kúpili len postieľku a matrac z dadaaa.sk a bolo nám super. Bývali sme všetci traja spolu v jednej spálni bolo to fajn a postieľka drží dodnes a už ju má asi tretí synovec Mr. Green

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Vierka napísané 25.07.2016 10:17

Pekný článok zwinker súhlasím s tým, že kvalitná postieľka je základ. My sme na začiatok kúpili len postieľku a matrac z dadaaa.sk a bolo nám super. Bývali sme všetci traja spolu v jednej spálni bolo to fajn a postieľka drží dodnes a už ju má asi tretí synovec Mr. Green

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised