SprávySprávy

Vplyv škodlivín na pohlavie dieťaťa

 gabo/ redakcia   28.04.2013   0

U chlapcov, ktorí boli v tínedžerskom veku vystavení pôsobeniu organických škodlivín, existuje znížená pravdepodobnosť, že sa stanú otcami potomkov mužského pohlavia.

K tomuto záveru dospeli na Taiwane vedci z Národnej Univerzity Cheng Kung a Londýnskej školy pre hygienu a tropickú medicínu. Ich výskum bol zameraný na 2000 detí, ktoré sa narodili ľudom vystaveným vysokým koncentráciám polychlórových bifenylov nachádzajúcich sa v kontaminovaných kuchynských olejoch z taiwanskej olejovej nehody v roku 1979.

Sledovaním pomeru medzi narodenými potomkami mužského a ženského pohlavia sa nezistila odchýlka medzi škodlivému pôsobeniu vystavenými a nevystavenými matkami. V prípade otcovstva bol pomer chlapcov voči dievčatám nízky podobne, ako v prípade vplyvu dioxínov a im podobným látkam.

Príčina tohto javu je stále predmetom výskumu, vedci sa však domnievajú, že dioxíny a im podobné látky majú negatívny vplyv na životaschopnosť spermií, ktoré nesú chromozóm Y rozhodujúci o mužskom pohlaví, alebo na vývoj vajíčok oplodnených týmito spermiami.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised