Máločo potrápi čerstvých rodičov tak ako spánok bábätka. Mamičky dojčia, ockovia kočíkujú, babky dávajú cumlík do medu – no všetko márne.
Sú noci, keď jednoducho nič nefunguje. Dieťatko nespí, budí sa, je nervózne, a mama s ocom tiež. V takej chvíli je každá rada dobrá.
Ak vaše bábätko nie a nie zaspať, inšpirujte sa radami, ktoré sa osvedčili rodičom po celom svete.
Ako uspávajú skúsení pediatri
Kalifornský pediater Robert C. Hamilton chytil za srdcia mamičky po celom svete, keď im namiesto prednášky o spánku predviedol praktickú metódu The Hold, ktorou uspíte dieťatko do niekoľkých minút.
Táto technika je vhodná pre bábätká po šestonedelí a dieťa sa ňou dá uspávať asi do tretieho mesiaca, prípadne kým nie je príliž ťažké. Uspávanie spočíva v troch jednoduchých krokoch.
Vezmeme si na ruky dieťatko tak, aby k nám bolo obrátené chrbátikom. Opatrne mu zložíme ruky na hrudníku a prekryjeme ich svojou dlaňou. Bradu bábätka zaistíme tak, že ju oprieme o svoju ruku medzi palcom a ostatnými prstami.
Druhou rukou chytíme bábätko pod zadočkom a jemne ním hojdáme (pozor, nie prudko). Dieťatko držíme pod 45 – stupňovým uhlom. Trik spočíva v tom, že smerom od zadočku ku hlavičke sa trasenie zjemňuje a to dieťatko uspáva.
Prečítajte si aj: Spánok najmenších bábätiek
Výhodou tejto metódy, ktorá sa zapáčila rodičom po celom svete, je, že ak ňou uspávame dieťako už ako malé, rýchlejšie si zvykne na nočný režim.
Vyskúšajte uterák
Výborný trik vymyslela aj vietnamská sestrička, ktorá chcela jednoduchou pomôckou zjednodušiť mamičkám uspávanie novorodencov. Tento nápad sa vám zíde, ak máte za sebou viacero prebdených nocí, a bojíte sa, že ďalšie uspávanie na rukách už nezvládnete.
Vezmite si väčšiu osušku z mäkkého materiálu a po dĺžke ju zrolujte ako hada. Dieťatko uložte na bok tak, ako sa zvyknú polohovať novorodenci, aby sa zabránilo chybného formovaniu hlavičky. Potom vezmite zrolovanú osušku a zafixujte do nej dieťa tak, že ju vediete pomedzi nožičky, okolo chrbátika a trupu bábätka.
Hlavičku bábätka položte na osušku. Keďže dieťatko leží na boku, jednou rukou mu fixujte voľnú nožičku a druhou ho hladkajte po chrbátiku.
Dieťatko sa cíti ako v objatí, pretože je pevne ale jemne zvinuté. Podobnú službu vám pri väčších deťoch môže preukázať spací vak pre bábätko.
Takto to rieši hudobník
David Motola je klavírista a trojnásobný otec. Pri uspávaní dieťaťa používa jednoduchý trik. Bábätko si položí do nosiča tak, aby k nemu bolo obrátené chrbátikom. Potom si sadne ku klavíru a začne hrať pomalé skladby, poväčšine tie, ktoré si už pri synčekovi overil.
Keďže dieťatko tak uspáva večer čo večer, melódia je preň signálom, že je čas ísť spať. Hudobníkovi sa takto darí uspať syna do niekoľkých minút. Hranie na klavíri pôsobí na bábätko rovnako, ako keď mama svojmu bábätku spieva uspávanku.
Ak je známy zvuk a pokojná melódia zaužívaný večerný rituál, pôsobí na dieťa upokojujúco. Navyše v nosoči je stále v blízkosti rodiča, ktorého prítomnosť je pri zaspávaní pre mnohé deťi nevyhnutná.
Pokiaľ neradi spievate a nemáte ani hudobné nadanie, pomôckou je aj zaviesť si doma rituál spojený s hudbou.
Prečítajte si aj: Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
Dnes sú na trhu rôzne detské uspávanky, klavírne skladby, klasická hudba, či zvuky ako šum mora, dažďa alebo lesa. Stačí ich pustiť z CD prehrávača a zostať v blízkosti zaspávajúceho bábätka.
Novorodenec potrebuje s uspávaním pomôcť
Spánok má svoj vývojový proces. Až 30% bábätiek prvé mesiace vôbec nevníma prechod dňa a noci. Riadia sa len svojimi vnútornými hodinami, ktoré vedie hlad a smäd. Avšak už v tomto období vieme rozlíšiť, ktoré dieťa bude aktívne, a ktoré bude naopak spáč.
Pre deti je určujúce obdobie, keď sa preňho deň stáva aktívnejší. Pri hre, prechádzkach a spoločnom čase s rodičmi sa aj viac unavia, takže dokážu lepšie zaspať.
V tomto období môže byť samotný spánok ešte prerušovaný. Zážitky z celého dňa spracúva detská myseľ počas spania, čo deti niekedy prebúdza zo sna. Avšak postupne pri správnom nastavovaní režimu a rodičovskej trpezlivosti zaspáva dieťa čoraz lepšie.
Radu pre rodičov, ktorí bojujú so spánkom detí, má aj psychologička Jana Škvarková.
“Rodičom veľmi pomôže, ak budú sledovať rekcie bábätka, jeho spokojnosť, nespokojnosť, bdelosť a potrebu spánku. Postupne sa môžu týmto potrebám nastavovať.
Novorodeniatko potrebuje pri uspávaní aktívnu pomoc, preto treba hľadať správne techniky, ktoré budú účinkovať. Určite však nie je dôvod umelo vytvárať hodinové, spoločenské či iné režimy pre bábätko paušálne.”
To som potrebovala vediet,uz dva mesiace nespim.Syncek mi prespi cele dni bez problemou o 11 vecer sa prebudi a ma den.Potom aj ked sa mu chce spat nejde mu to tak sa mordujeme aj do 7 rana.Dnes sme to zvladli o3:30 .Uz len sa modlit nech sa neprebudi skor ako za dve hodiny.