Prečo múdri rodičia chodia s deťmi von, keď je chladnejšie?

Anna Veselá 0

Len čo príde chladnejšie počasie, prirodzene trávime vonku menej času. Stačí chvíľka na čerstvom vzduchu, len aby sa nepovedalo a rýchlo sa presúvame domov pod teplé deky, sŕkame čajíky s medom.

Niektorí rodičia sa nevypnú ani k pol hodinke, ak nie je počasie podľa ich noriem. Preváži strach, aby dieťa neprechladlo, a tak deti najčastejšie trávia jesenné a zimné večery zatvorené v byte pred televízorom alebo s tabletom v rukách. Hoci by mali byť vonku tak, ako keď je „pekne.“

Prečo sa múdri rodičia nenechajú odradiť chladnejším počasím?

Shutterstock

Lebo vedia, že inak deti prichádzajú o veľa zážitkov.

Deti nepoznajú definície zlého či škaredého počasia. Jednoducho si užívajú skákanie po mlákach v gumáčikoch, váľajú sa v kope lístia, ktorým sa ohadzujú, príde im vzácny aj centimeter snehu. Počasie by nás nemalo obmedzovať tak, že prídu o tieto radosti.

Lebo vedia, že bez čerstvého vzduchu trpí imunita.

Pobyt na čerstvom vzduchu posilňuje detskú imunitu. Ak deti trávia viac času na čerstvom vzduchu, sú zdravšie, pretože sú dennodenne v kontakte s rôznymi baktériami a živými organizmami, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás, v zemi, piesku, aj v tých listoch.

Deti budú mať pri takomto prirodzenom kontakte s prírodou vyššiu odolnosť pri autoimunitných ochoreniach či alergiách. Okrem toho čerstvý vzduch čistí dýchacie cesty, lepšie nám prúdi krv v tele, má vplyv na nervovú sústavu…

Shutterstock

Lebo vedia, že ak nepôjdu von, telo im nezosilnie

Deťom bez pohybu trpí telo, sú slabšie, aj menej motoricky zdatné. Nerozvíjajú sa tak, ako by mali. Deti majú stále potrebu hýbať sa. Ak ich nevyvetráte vonku, nemôžete sa čudovať, že budú behať po byte, skákať po posteli ako na trampolíne a obývačku si zamenia s telocvičňou.

Musia ísť von, aby si pobehali, poskákali, pohojdali sa, spadli… každá táto aktivita sa počíta ako plusový bod v ich motorickom rozvoji. Posilňujú telo, svaly, kosti. Aj svoju nervovú sústavu (a rodičovskú tiež) Okrem toho, lepšie zaspávajú.

Lebo vedia, že kresliť si doma obrázky s jesennými listami nestačí

Niektoré deti poznajú jeseň len z knižiek. A niektoré ani to. Nevedia povedať, čo nasleduje po lete, aké obdobie prichádza po jeseni. Že zimu zase vystrieda jar.

Vyfarbovať doma listy ceruzkami a robiť otlačky jabĺčok na papier je síce krásna domáca výtvarná výchova, ale sama o sebe nestačí.

Najlepší spôsob učenia je vlastná skúsenosť. Keď sa deti naháňajú s vetrom o preteky, keď zhŕňajú kôpky lístia, aby do nich potom skákali, keď si vyberú najväčšiu mláku v šírom okolí, keď sa oduševnené brodia bahnom, keď počujú ako sneh vŕzga pod nohami… takto sa prirodzene učia, ako sa menia ročné obdobia, majú ich načítané vlastnými rukami.

Shutterstock

Lebo vedia, že nikdy nie je zlé počasie, len zle oblečené dieťa

Deti musíme obliekať podľa teplomera, nie podľa úzkostlivej kontrolky, že je november, tak dieťa automaticky navlečieme do kombinézy. Ani pančušky mu nie sú treba, ak je vonku viac ako 5 stupňov. Vy si ich tiež dáte možno až keď mrzne…

Myslite na to, že deti sa vonku hýbu, behajú, skáču, a pritom sa ich telo zahreje, líčka zrumenejú. Treba ich obliecť tak, aby sa hneď nespotili. Potom nehrozí, že by ich ofúklo a už by posmrkávali.

Užívajte si s deťmi vonku, aj keď nemáme krásne, slnkom zaliate dni. Buďte múdri.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

články autora...

Pridaj komentár