Deti a čítanie

Mgr. Miriam Vyparínová 5
Cacikovci a kniha

Je marec, mesiac knihy. Mnohé deti vedia čítať už v škôlke a ich rodičia sa obávajú, čo budú robiť v škole. Alebo čo robiť vtedy, ak dieťa v predškolskom veku nejaví záujem o knihy a rodič sa právom obáva, či nebude mať s čítaním problémy?

Ukážte deťom cestu k čítaniu

Na prvom rodičovskom stretnutí radím rodičom prváčikov, aby deťom ukázali cestu k čítaniu, aby si spolu čítali, pretože čitateľom sa nikto nerodí. Keď ešte deti nevedia čítať, je dobré, ak rodič prečíta /napr. pred spaním/ dieťaťu rozprávku a spolu si ju potom rozoberú, povedia si obsah. Postupne by túto činnosť malo prebrať dieťa.

Čítanie podporuje u detí predstavivosť, morálne sebavedomie, formuje ich postoj k životu, prispieva k šíreniu úcty k ľuďom, zvieratkám… Ak čítajú rodičia s deťmi, prehĺbi sa aj vzťah medzi nimi.

Ku koncu prvého ročníka radím rodičom /ak dieťa odmieta čítať zo šlabikára, z čítanky/, aby ho nenápadne poprosili, nech im prečíta napríklad to, aké bude zajtra počasie, čo ide dnes v televízii, ako sa varí dané jedlo….

Výber knihy

Rodičia prváčikov by mali dať pozor pri výbere kníh. Písmená by mali byť o trochu väčšie ako v ostatných knihách. Vhodné sú krátke rozprávky, básničky, smiešne príbehy /mne sa osobne páči Futbal s papučou od Daniela Heviera/. A mali by upútať aj ilustrácie.

Deti, ktoré vedia čítať už v škôlke

Čo s deťmi, ktoré prichádzajú do prvého ročníka a čítať už vedia? Ja si pamätám z môjho detstva spolužiaka, ktorý na hodine čítania musel sedieť na chodbe a čítať si knihy…

Mne do prvého ročníka nastúpili piati „čitatelia“, z toho jedno dievčatko už v prípravke čítalo deťom pred spaním rozprávky. Títo moji čitatelia mali na čítaní inú úlohu ako čítať zo šlabikára. Oni čítali z detských časopisov /mne sa najviac osvedčil Vrabček/, rozprávkových kníh, encyklopédií. Čítali aj pre ostatné deti. Vyhľadávali v časopisoch, ale aj na konci šlabikára dané slová, písmená, vety a krúžkovali ich, pokúšali sa deliť ich na slabiky…Tak ako v prvom ročníku vynikali iba oni, postupne sa k nim v druhom ročníku radili ďalší spolužiaci. Ale dodnes sú z nich o niečo lepší čitatelia, rýchlejšie prečítajú daný text, pochopia obsah a najmä radi čítajú.

Ak je čítanie problematické

Sú aj takí, ktorým čítanie nahlas robí problémy. Nie je to pre každého samozrejmosťou. Ak dieťa ale vie povedať, o čom čítalo, nech si kľudne číta iba „očami“. Deťom som dala možnosť, aby svojimi slovami porozprávali obsah prečítanej knihy. Názov knihy a autora potom napísali na list a pripevnili ho na strom na nástenke.

Ak má dieťa problémy s čítaním, odmieta čítať, vtedy ho treba povzbudzovať a nešetriť pochvalou. Treba hľadať každú maličkosť, za ktorú sa dá pochváliť.

Čítajme aj so staršími deťmi

Milí rodičia, nehanbite sa čítať aj starším deťom. Ak s deťmi budete čítať, vyrastú sa z nich čitatelia na celý život. Zlepší sa im pozornosť, rozšíri sa im slovná zásoba, pozdvihne sebavedomie, podporíte ich empatiu a najmä, dieťa sa bude cítiť milované.

Autorka článku je učiteľkou na prvom stupni ZŠ.

Foto: www.mirocacik.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nepamatam si z detstva, zeby mi moji rodicia citali knihy a dnes ma to velmi mrzi. Ako dieta som velmi malo citala a knihy som neznasala. Myslim si, ze je to velmi dolezite, urobit to ako dennu rutinu s detmi napr. kazdy vecer pred spanim. Deti si mozu vybrat knihu ktoru chcu, aby im ju rodic precital. Rozsiri sa nielen slovna zasoba, ale aj laska k citaniu, ku kniham a vztah medzi rodicom a dietatom. Ak mate male deti urcite im citajte. Ked budem mat ja svoje vlastne urcite to spravim. Citajte detom od co najmladsieho veku. Pani ucitelka Mgr. Vyparinova napisala velmi dobry clanok z ktoreho by sme si mali zobrat co najviac. Dufam, ze bude pokracovat v pisani takychto clankov aj nadalej

  2. Moja dcera doslove neznasa citanie zo slabikara, tak sa snazime citat kadeco ine. napisy na krabiciach od potrevin, nadpisy v novinach, …. to ju bavi, take zo zivota.

  3. Ja som čítavala od malička, ešte teraz mám doma knihy, ktoré som čítala keď som bola malá. Minule som si ich pozerala a verte, že som mala zimomriavky, keď som tie knihy opäť pozerala a spomenula som si na detstvo veľmi detailne. Moji rodičia sa rozviedli, ale v tej chvíli som cítila všetky tie krásne spomienky na oboch, keď ešte boli spolu. Teraz čítam menej, skôr časopisy, vzdelávam sa skôr odborne, ale keď raz budem mať dieťa, knihy budú mať v jeho živote nezastupiteľné miesto. Vidím rozdiel medzi ľuďmi, ktorí čítajú alebo niekedy čítali knihy. jA vždy som rada, keď sa s niektorým z nich stretnem a preberáme spisovateľov a knihy. Len škoda, že dnešná doba je taká skúpa na knihy, pritom máme toľko možnosti sa dostať ku knihám.

  4. Ja som čítavala od malička, ešte teraz mám doma knihy, ktoré som čítala keď som bola malá. Minule som si ich pozerala a verte, že som mala zimomriavky, keď som tie knihy opäť pozerala a spomenula som si na detstvo veľmi detailne. Moji rodičia sa rozviedli, ale v tej chvíli som cítila všetky tie krásne spomienky na oboch, keď ešte boli spolu. Teraz čítam menej, skôr časopisy, vzdelávam sa skôr odborne, ale keď raz budem mať dieťa, knihy budú mať v jeho živote nezastupiteľné miesto. Vidím rozdiel medzi ľuďmi, ktorí čítajú alebo niekedy čítali knihy. jA vždy som rada, keď sa s niektorým z nich stretnem a preberáme spisovateľov a knihy. Len škoda, že dnešná doba je taká skúpa na knihy, pritom máme toľko možnosti sa dostať ku knihám.

Pridaj komentár