Hry pre malé deti (2 – 4 roky)

Mária Kopčíková 0

V našom minulom článku sme vám priniesli niekoľko tipov pre hru s najmenšími deťmi. Je pre nich veľmi dôležitá a významná a my dospeláci často krát nevieme, čo za hru vymyslieť. Takže nech sa páči – tu sú ďalšie inšpirácie:

iStock

 

Letela dúha letela a stratila jednu farbu (od 2 rokov)

Na hru nepotrebujete žiadne pomôcky. Dospelý len povie: „Letela dúha letela a jednu farbu stratila! Stratila ČERVENÚ!“  Dieťa musí ukázať alebo doniesť z miestnosti niečo, čo je červené.

Ak už vie trošku rozprávať, môže sa len porozhliadnuť a povedať napr.: „tamtá kocka je červená“. Dieťa trénuje pozornosť, učí sa názvy farieb.

 

Chodím si po svete (od 2 rokov)

Je akoby obdobou predošlej a je tiež určená aj pre celkom malé deti. Môžete sa ju hrať v podstate kdekoľvek a prispôsobiť ju potrebám dieťaťa – teda presnejšie tomu, čo by ste u dieťatka potrebovali „potrénovať“.

Dospelý povie: „Chodím si po svete, chodím a hľadám niečo oranžové!“  Dieťa si musí spomenúť na čo najviac oranžových vecí, napr. pomaranč, tekvica, slnko …

Ďalšími hľadanými vecami môže byť niečo kyslé/veľké/drsné/okrúhle/lietajúce/chlpaté/z papiera… alebo domáce viera/ovocie/nábytok/vták/farba/nápoj/strom/červený kvet/štipľavá zeleninu, atď.

 

Guľovačka (od 2 rokov)

Toto je dobrá hra na usmernenie energie detí – najmä v situáciách, keď už neviete čo, a deti tiež nie :-), najmä ak máte doma dve, tri, štyri (niekedy aj susedovie) deti.

Vyrobte z pokrčeného novinového papiera gule. Postavte sa na stoličku a hrajte „sneženie“ – okolo seba rozhadzujte pripravené papierové gule. Úlohou detí je chytiť čo najviac „vločiek“ – gúľ. V ďalšej fáze sa môžete zahrať na „guľovačku“ a deti môžu triafať do dospelého.

Nakoniec – na upokojenie po aktívnej časti – položte 1 guľu na kuchynský stôl, do stredu. Potom sa ju snažte fúkaním presunú na jednu či druhú stranu stola.

 

Triafame sa do terču (od 2 rokov)

Pripravíme veľký terč z kartónu , do stredu nakreslíme obrázok rozprávkovej bytosti a pripevníme napríklad na dvere alebo na stenu.

Triafame doň doma vyrobenými „loptičkami“ tak, že do starej pančuchy (najlepšie silonky) naplníte ryžu, pevne zaviažete. Tieto loptičky sú mäkké, ale neskáču po celom byte 🙂

V tejto hre si deti budú trénovať koordináciu oko – ruka, ako aj svoj postreh a trpezlivosť.

 

Sluchové vnímanie (od cca 3 rokov)

Hra slúži jednak na upokojenie dieťaťa, jednak na schopnosť sústrediť svoju pozornosť len na jeden vnem. V tomto prípade sluchový.

Dieťa môže sedieť, či ležať, musí  mať zatvorené oči. Jeho úlohou je sústrediť sa na zvuky v miestnosti, ale aj na tie, ktoré prípadne počuje cez otvorené okno. Postupne deti hovoria, čo počujú – autobus, auto, muška, praskanie parkiet, šplechnutie vody …

 

Hra na Popolušku (3 – 4 roky)

Pri tejto hre budete s deťmi precvičovať jemnú motoriku, sústredenosť, pozornosť. Do väčšej misky nasypte bielu a farebnú fazuľu, šošovicu, prípadne hrach. Premiešajte a spolu s dieťatkom trieďte strukoviny podľa druhu do menších misiek.

Pri tejto hre si dieťa precvičuje svoje schopnosti sústrediť sa na jednu činnosť, trvajúcu dlhší čas, pozornosť pri vyberaní rovnakého druhu zeleniny a zároveň jemnú motoriku, keďže sa jedná o drobné kúsky a dieťa potrebuje koordinovať svoje prstíky, aby jednotlivé časti vôbec uchopilo a nepadali mu.

Spracované s inšpiráciou: Svetokolonas.sk, dobrenapady.info,

Prečítajte si tiež: Hry pre malé deti (1. časť)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár