Odkedy deťom čítať a ako vybrať knihy pre najmenších

Mária Kopčíková 7

Odkedy mám čítať svojmu dieťaťu? Ako mu mám čítať, keď pri tom nevydrží sedieť? Má to pre neho vôbec význam, keď ešte nerozpráva, veď nechápe obsah? Mám ho nechať hrať sa s knižkou?

Shutterstock

Rodičom, ktorí majú prvé dieťatko vo veku cca 7 – 9 mesiacov, napadajú podobné otázky v súvislosti s programom pre ich dieťatko:

Keď je hore, čo s ním robiť? Niekde sa prevaľuje, stavia sa na štyri, lozí po byte a všetko chytá … potrebuje okrem tohto fyzického rozvoja aj nejaký rozvoj mentálny?

Odpoveď je jednoduchá, samozrejme, že áno a nielen vo veku 7 mesiacov.

Robíme to prirodzene

Väčšina rodičov akosi prirodzene dieťaťu spieva, držiac ho na rukách mu popisujú čo napríklad v byte vidia: „Pozri, aká krásna hračka …“, „tu nám tečie vodička a budeme sa kúpkať …“.

Týmto všetkým sa dieťa rozvíja, učí sa základom nášho jazyka a postupne samo skúša vydávať prvé zvuky a skladať prvé slová.

Čítanie nerozvíja iba reč a gramatiku

Štúdie ukazujú, že slovník malého dieťaťa závisí aj od toho, aké množstvo reči počuje, teda ako je na neho hovorené (spievané), čo má šancu odpozerať….

Aj pravidlá gramatiky sa batoľatá učia počúvaním nás dospelých.

Najmenšie deti  začínajú vnímať veci a súvislosti okolo 8. – 9. mesiaca života. Okolo prvých narodenín sa pokúšajú o prvé slovíčka, často pomotané, ale už je ich rečový prejav celkom bohatý.

Dieťatko v tomto veku nebude rozumieť všetko, čo mu dospelí hovoria, alebo čítajú. Ale nebudeme predsa čakať, kým nás dieťa na 100% pochopí.

Dôležité veci, ktoré sa dieťa učí čítaním

1.

Ak dieťaťu čítate, používate emócie, pretavíte ich do rôznych expresívnych zvukov. Toto podporuje sociálny a emocionálny rozvoj dieťatka.

2.

Čítanie je tiež o vzájomnej blízkosti medzi rodičom a dieťaťom. Ste blízko pri sebe, môžete sa navzájom dotýkať. Keď napríklad v knižke vidíte obrázok s tvárou dieťaťa – môžete na nej ukázať:

„Pozri, tu má dieťatko noštek. A ty kde máš noštek? Tu máš noštek? (ukážete napr. na ucho) Nie, tu nemáš noštek. Noštek máš tu (a ukážete naozaj na nos).“

3.

Ak dieťaťu čítate nahlas, učíte ho komunikácii. Zavádza pojmy ako príbehy, čísla, písmená, farby a tvary – to všetko zábavnou formou.

4.

Čítaním trénujete a posilňujete pamäť dieťaťa, slovnú zásobu a verbálne schopnosti. Do jedného roku života sa deti naučia všetky zvuky, ktoré sú potrebné, aby boli schopné hovoriť rodným jazykom.

Shutterstock

 

Kedy prestať čítať

Pamätajte si, že dieťa dlho neobsedí na jednom mieste. Využite napríklad čas, keď vidíte, že už ho prestala baviť predošlá hra či hračka.

Prestaňte čítať, ako vidíte, že dieťa už pozornosť presunulo na iný objekt, už sa znova vybralo na prehliadku bytu alebo vzalo do ruky inú hračku. Aj čítanie by byť spojené s príjemnou asociáciou a nie, že dieťa musí nasilu niečo dolistovať.

Penelope Leach (americká autorka kníh o deťoch a rodičovstve) hovorí, že to, že dieťa má už v batolivom veku prístup ku knižkám, zabezpečuje jeho dobrý vzťah k nim. A tiež to, že si ich dieťa bude vážiť. Autorka hovorí, že „čítanie obrázkov“ je nevyhnutný štart pre čítanie textu.

Tipy ako vybrať knižky pre malé deti

1.

Vyberajte čo najjednoduchšie knižky. S jednoduchými a jasnými obrázkami – leporelá, kde je na jednej strane jeden predmet – lopta, macko, kvietok …

2.

Leporelá sú vhodné látkové (môžete oprať), gumené (môžete umyť). Prípadne z poctivého tvrdého kartónu (nemôžete ani umyť, ani oprať, ale vydržia aj mierne neohrabané narábanie dieťaťa.

3.

Knižky by tiež mali byť malé, aby si ich dieťa mohlo samo chytiť do ruky.

4.

Pri výbere knižky si skúste všímať a zohľadniť:

 

veľkosť obrázkov:

Platí pravidlo, že čím menšie dieťatko máme, tým by obrázky v knižke mali byť väčšie. Pri väčšom dieťatku je celkom fajn, pokiaľ knižka ponúka aj nejakú pridanú hodnotu v podobe rôznych otváracích okienok, ktoré skrývajú tajomstvo, ako napr. táto knižočka.

 

množstvo textu:

Spočiatku sú vhodné knižky bez textu. Postupne cca okolo 1,5 roku deti obľubujú a sú schopné vnímať krátke texty pod obrázkom (často krátke veršíky napr. o zvieratkách). Asi od 2,5 – 3 rokov dieťa vie sledovať krátky dej, ktorý sa zobrazuje na viacerých stránkach po sebe.

 

reálnosť zobrazeného:

Bolo by celkom fajn, keby sa na obrázkoch neobjavovali nerealistické zobrazenia predmetov a zvierat (alebo čohokoľvek). Dieťa sa učí priraďovať pojmom predmety a ja osobne si myslím, že je celkom fajn, pokiaľ podľa možnosti sú dané veci, najmä zvieratká aj reálne sfarbené – fialové kravičky a červené zajace sú potom niekedy pre deti mätúce, lebo sa v realite naozaj neobjavujú.

Shutterstock

 

Na čítanie s malými deťmi nepotrebujete špeciálne zručnosti

1. Stačí vám odhodlanie a vhodná kniha – no a potom vystihnúť vhodný čas pre dieťa.

2. Čítajte nahlas krátko, ale viackrát za deň. Venujte sa stránkam, ktoré vaše dieťa zaujímajú – niekedy sa chcú dookola vracať k tomu istému obrázku, pretože pri jeho opisovaní napr. urobíte grimasu, ktorá sa im veľmi páči.  

3. Pracujte s hlasom, preháňajte, gúľajte očami, vydávajte zvuky ako príslušné zvieratko … pre dieťa je to zábava.

4. Čím je dieťa staršie, klaďte mu viacej otázok, ktoré súvisia s obrázkom, alebo prečítaným textom. Otázky klaďte aj keď dieťa rozpráva veľmi málo. Aj keď sa nevie vyjadriť verbálne, môže ukázať – „ kde je sliepočka? Áno, tu je sliepočka.“

5. Nechajte dieťa, nech si vyberie knižku, ktorú budete čítať. Nechajte ho, nech otáča stránky – nikde nie je napísané, že knižku musíte „čítať“ postupne. Nech sa s ňou dieťa prosto hrá …

6. Celkom vhodné je zaradiť čítanie knižiek v rámci večerného rituálu pred spaním. Keď je dieťa napapané, umyté a malo by sa uložiť na spánok, ľahnite si spolu, alebo sadnite do postele a ešte si čítajte. Dieťaťu to pomôže „prepnúť“ do kľudovej aktivity a postupne sa upokojiť natoľko, že bude jednoduchšie zaspávať.

Takže čítaniu zdar!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Moje deti idú večer do postieľky cez knihovničku a každý ma čaká s jednou knihou, aby sme čítali. S tou knihou potom aj zaspávajú. Momentálne majú obľúbenú Budem mať súrodenca a skúmajú, či má maminka vačšie bruško jako maminka na obrázku Big Grins

  2. Moja dcerka tiež musí obracať listy, myslím, že ani nevníma čo čítam, sústreďuje sa len na obracanie stránok. Ale často si vezme knižku sama a tvári sa že číta. Nerozumiem tomu čo vraví ale tvári sa pri tom veľmi doležito

  3. Maličké deti treba hlavne upútať. Nechajte ich otáčať stránky (v prípade maličkých detí sú super drevené leporelá a popisujte im obrázky. A to čo popisujte, ukazujte zároveň rukou. Moje detičky takéto čítanie milovali Big Grins

  4. Moje deti ako maličké mali veľmi radi, keď som im len popisovala obrázky. Nečítala som text, len sme si ukazovali čo je na obrázkoch. A veľmi sa im páčili knižky s okienkami za kterými bolo niečo schované. Hlavne sa im páčilo, keď si tie okienka mohli sami otvárať Big Grins

  5. Pre malé detičky nie je doležité čítanie ako také. Páči sa mu prejav – čítanie akoby ste hrali divadlo. Je to úžasný sposob ako tvorivo tráviť čas so svojím dieťaťom, nehovoriac o tom ako vás to zblíži.

  6. Synčekovi čítam od pol roka. Nečítam texty ale popisujem obrázky a jemu sa to veľmi páči. Teraz už po mne opakuje a často ma predbehne a obrázky číta sám. Má veľa obľúbených knižiek – Zvieratká na farme, Krtka ale najobľúbenejšia je fotokniha z našej svadby Big Grins

  7. Na knihu nie je dieťa nikdy príliš malé. Synčekovi som čítavala rozprávky ako malinkému miminku a zvykol si zaspávať pri rozprávke. Samozrejme nerozumel textu ale počúval moj hlas. Ako starší mal svoje leporelá zo zvieratkami, neskor s Krtkom. Často som musela jednu kbihu prečítať aj niekoľko krát za sebou a bol nadšený, keď sa mu podarilo niečo zopakovať. Kupovali sme mu zvukové knihy, knihy puzzle a dnes bez rozpávky na dobrú noc ani nezaspí. Ja len dúfam, že mu to ydrží

Pridaj komentár