Ako na prvé zúbky

MUDr. Eva Čáčová, stomatologička 2

Ako budú zúbky rásť, ako ich čistiť, akú pastu používať… To všetko sú otázky, ktoré si kladie každá mamička najmä pri prvom dieťatku. Na otázky odpovedá MUDr. Eva Čačová, stomatologička.

Narodili sa mi dve deti. Prvý synček sa narodil so zúbkom. Všetky ďalšie mu začali rásť až po roku. A dcérke rástli zúbky tiež až po roku, každý ináč. Najprv jej hore vľavo vyrástla jednotka aj dvojka, vyzeralo to naozaj „zaujímavo“. Až o nejaký čas sa pridali jednotka a dvojka vpravo. Švagrininej dcérke išiel prvý zúbok v 4. mesiacoch.

V akom poradí a v akom veku dieťatka začínajú zúbky rásť?

Mliečne zuby sa začínajú prerezávať obvykle okolo 6. až 8. mesiaca:

  • Ako prvé sa prerezávajú dolné stredné rezáky, po nich nasledujú horné stredné rezáky.
  • V siedmom až desiatom mesiaci sú to bočné rezáky, ako prvé horné. Ako ďalší sa prerezáva prvý horný molár, za ním prvý dolný molár.
  • Nasleduje prerezanie očných zubov, ktoré prebieha v šestnástom až dvadsiatom mesiaci veku dieťaťa.

Takéto „klasické“ poradie prerezávania mliečnych zúbkov sa vyskytuje u viac než 50% detí. Ostatné majú iné poradie prerezávania. Mliečna dentícia je kompletná po prerezaní druhých molárov v dvadsiatom až tridsiatom mesiaci.

Kedy začať s hygienou? 

S hygienou u detí je vhodné začať už vtedy, keď sa objavia v ústach prvé zúbky. Najskôr, pri malom počte prerezaných zubov (okolo 1 roku), by mala matka ľahko stierať povlak navlhčenou gázou a to smerom od ďasna. Neskôr, po prerezaní mliečnych zadných zubov sa používa jemne zubná kefka vo veľkosti pre najmenšie deti.

Od akého veku si má čistiť dieťatko zúbky samo a ako?

Od 3 rokov, ale až do 12 rokov má byť kontrolované rodičom, ktorý by mal v prípade potreby nedostatočné očistené zubné plôšky dočistiť. Ponechanie celej hygieny na dieťa, ktoré ešte nie je motoricky zdatné a často zabudne niektoré zuby vyčistiť, je najčastejšia chyba, ktorej sa rodičia dopúšťajú.

Čo sa týka techniky čistenia, deti do veku asi 6 rokov zvládajú iba horizontálne pohyby, ktoré vzhľadom k tvaru a rozmerom mliečnych zubov považujeme za dostatočné. Po prerezaní prvých trvalých zubov je vhodné prejsť na cirkulárnu metódu:

Pri postavení zubov hrana na hranu, čistí dieťa súčastne oba zubné oblúky z vonkajšej strany kruhovými pohybmi. Potom pri otvorených ústach vyčistí dieťa vnútorné plôšky zubov zmenšenými kruhovými pohybmi a na záver nasleduje vyčistenie žuvacích plôšok horizontálne.

Ako zúbky dočistiť, zrejme nestačí len „pošúchať“?

Technika dočistenia zubov rodičmi je zhodná s vhodnou metódou pre dospelých a mala by byť zameraná predovšetkým na prerezávajúce sa trvalé zuby. Vlákna kefky nasadíme pod uhlom 45°– 30 ° k dlhej osi zuba na ďasno a za súčasného otáčania kefky posúvame ku koncu zuba. Opakujeme 5-6 krát pre každý segment pokrytý hlavou kefky. Na vnútornej strane zubov postupujeme rovnako a na záver vyčistíme žuvacie plôšky horizontálnymi pohybmi.

Stačí čistenie zúbkov ráno a večer?

Ideálne by bolo čistiť zuby po konzumácií každého nápoja alebo jedla, obsahujúceho cukry. Ale pretože väčšinou túto možnosť nemáme, je pravidlom čistiť zuby ráno a večer, vždy po jedle.

Mnohé deti si nechcú zuby čistiť. Ako ich motivovať? 

Motivácia je veľmi dôležitá, a to najmä pozitívna. Nie je vhodné strašiť dieťa bolesťou a vonkoncom nie návštevou u zubára! Pozitívnou motiváciou rozumieme vysvetliť dieťaťu: Ak si budeš čistiť zúbky, budú zdravé, voňavé a bude sa dať s nimi dobre hrýzť. Motiváciou môže byť aj návšteva obchodu, kde si môže vybrať nejakú peknú zubnú kefku. Účinná je taktiež hra, napr. čistenie zúbkov bábike alebo mackovi.

Ako vybrať vhodnú pastu pre ten – ktorý vek?

Je vhodné používať pasty pre malé deti s obsahom fluóru 250 – 400 ppm F¯. Pastu začíname používať v malom množstve, okolo dvoch rokov, keď to dieťaťu nevadí a nenapína ho z nej. Po prerezaní prvých trvalých zubov (čo je okolo 6. roku), začíname používať pastu pre dospelých s vyšším obsahom fluóru.

Kedy je potrebné ísť s dieťatkom prvýkrát k zubárovi a ako takáto návšteva prebieha?

Prvú návštevu je vhodné absolvovať po druhom roku. Vtedy ešte obvykle nebýva nevyhnutný žiaden bolestivý zákrok, čo je veľmi dobré pre psychiku dieťaťa a jeho budúcu spoluprácu. Dieťa sa oboznámi s prostredím ambulancie, s doktorom, sestričkou. Zubár dieťatko vyšetrí a v prípade potreby poučí mamičku o ústnej hygiene a správnej výžive. Preventívne prehliadky sú odporúčané dvakrát ročne.

Malé deti pastu radi jedia. Je to škodlivé?

Deťom je doporučená pasta s nižším obsahom fluóru (do 5OO pars per million), preto náhodné zjedenie väčšieho množstva detskej zubnej pasty nevyvolá žiadne ťažkosti. Dieťaťu však nie je vhodné dovoliť jesť väčšie množstvá zubnej pasty zámerne, lebo mu chutí.

Je potrebné deťom v predškolskom veku dávať fluoridové tabletky? 

Podávanie tabliet (Natrium floratum) je vhodné zahájiť až po zistení množstva fluóru v pitnej vode. Aby ich užívanie bolo účinné, treba začať čo najskôr (okolo 6. mesiaca) a podávať ich aspoň 300 dní v roku. Ťažisko fluoridovej prevencie je exogénna aplikácia, teda používanie fluoridových pást, poprípade roztokov alebo lakov s vyšším obsahom fluóru v ambulancii.

Ako sa rieši zubný kaz na dočasných zúbkoch? 

Ošetrenie kazu na mliečnych zuboch je podobné ako u dospelých (odstránenie kazového dentínu a ošetrenie kavity výplňovým materiálom). Avšak vzhľadom na určité špecifiká mliečnych zubov sa používajú iné materiály. Veľmi dôležitý je prístup k detskému pacientovi, ktorý musí byť primeraný veku a zvlášť u malých detí veľmi trpezlivý.

Zhrnutie:

  • už prvý zúbok utierame gázou,
  • keď sa prerežú aj zadné zúbky, umývame ich mäkkou kefkou,
  • ideálne je čistenie po každom jedle,
  • od 3 rokov si dieťa čistí zúbky samo,
  • do 12. roku zúbky dočisťujeme,
  • vhodná je zubná pasta s obsahom fluóru 250 – 400 ppm F¯, po prerezaní trvalých zubov zubná pasta pre dospelých,
  • od  roka navštevujeme s dieťatkom zubára 2krát ročne. 

Za rozhovor ďakuje Dagmar Mozolová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár