Spací vak pre bábätko

redakcia 1

A nielen pre bábätko, ale aj pre väčšie deti sa nám vidí dobrou pomôckou na spánok. Nemusíte ísť s dieťaťom kempovať 🙂 Hovoríme o spacom vaku používanom po/namiesto perinky a namiesto paplóna či deky. Spací vak poskytne vášmu dieťatku tepelnú pohodu, na rozdiel od paplóna sa z neho „nevykope“.

 

Perinka či spacáčik?

Perinka či zavinovačka môže byť dobrým pomocníkom v prvých dňoch, či týždňoch života dieťatka, možno pre rodičov, ktorí sa necítia istí v manipulácii s dieťatkom, ale tiež pri zaspávaní dieťaťa. Najmä deti s intenzívne výbavným Moorovým reflexom potrebujú pevné zavinutie a na to môže dobre poslúžiť práve zavinovačka.

No veľa detí nemá rado obmedzený priestor a na spánok potom rodičia hľadajú iné alternatívy prikrývok. Paplón (ani vankúš) by dieťa do roka nemalo mať v postieľke vôbec (vankúš kvôli kriveniu chrbtice, paplón kvôli možného „podlezeniu si“ v spánku pod neho a možným problémom s dýchaním, zamotaním sa do neho …). Vhodnou alternatívou sa teda javí spací vak.

Zo spacieho vaku sa dieťa neodkope, nie je mu zima a mohlo by sa aj menej budiť – ak predtým pri odkopaní sa z prikrývky pociťovalo chlad a budilo sa naň. Ak aj dieťa v noci „putuje“ po postieľke, stále je v príjemnom teple a zároveň má dostatok miesta na pohybovanie nožičkami.  

Zároveň – pokiaľ ukladáte dieťatko na spánok od útleho veku (pokojne od narodenia, ale častejšie cca od 2. mesiaca), tak v čase, keď sa učí vstávať a chodiť, a často chodí aj v postieľke dookola – tak sa naučí vstať i chodiť aj vo svojom spacáku. Ak je tento samozrejme dostatočne dlhý … Vek, v ktorom ešte deti spávajú v spacákoch, akoby nie je obmedzený, pokiaľ je spacák dostatočne dlhý. Pokojne do 3 rokov, ak sa to dieťatku bude páčiť.

Ako vybrať spací vak pre dieťa?

Spacie vaky sa rozdeľujú podľa veku dieťaťa a hrúbky použitého materiálu.

Podľa veku dieťaťa, teda jeho dĺžky, sú na trhu spacie vaky obvykle v dĺžkach 60, 75, 90 a 105 cm. A dajú sa kúpiť aj „rastúce“ vaky, teda také, ktoré môžete prispôsobovať rastúcemu dieťatku.

Čo sa materiálov týka, nájdete na trhu veľké množstvo – flisové, bavlnené, bambusové, letné tenké modely, hrubšie zimné varianty, s vatelínom, froté … Treba si len zvážiť, obzrieť, chytiť do ruky a vybrať!

Aby ste vedeli posúdiť  tepelné „kvality“ spacieho vaku, sledujte označenie TOG:

  • 2.5 tog  je celoročný spací vak pre normálne izbové teploty od 16-20°C
  • 1.0 tog je spací vak na leto a denný spánok, keď teploty v miestnosti sa pohybujú v rozmedzí 21-23°C
  • 0.5 tog a je ideálny na teplé počasie alebo izby s teplotami 24-27°C

Veľa rodičov sa rozhodne používať spací vak už od narodenia, pretože sa im potom výmena plienočky vidí rýchlejšia a pohodlnejšia, aj pri balení na široko sa dieťa vo vaku cíti príjemne. Pre niekoho je to ešte aj o šetrení za dupačky. Takého vaky určené deťom od narodenia sú obvykle šité z dvoch vrstiev látky a majú veľmi pružný pás.

Vychytávka pre maximálny tepelný komfort dieťaťa

Tou je technológia z vesmírneho výskumu NASA a má zabezpečovať vyrovnávanie teploty kože a telesnej teploty. Toto je veľmi dôležité, pretože sa znižujú riziká náhleho úmrtia dieťaťa, ktoré sú spôsobené okrem iného nahromadením tepla.

Túto technológiu po prvý raz použila firma Gesslein a tu je princíp, ako by mala fungovať:

Ak je teplota Vášho dieťaťa vyššia ako ideálna hodnota, prejdú mikrokapsule nachádzajúce sa v rúne spacieho vaku do kvapalného stavu a spôsobujú efekt chladenia. Ak teplota opäť klesne, prejdú tieto mikrokapsule z kvapalného stavu opäť do tuhej fázy, pritom uvoľnia tepelnú energiu a týmto spôsobom udržiavajú telo príjemne teplé aj pri nízkych teplotách.  V prvej fáze spánku, kedy je telesná teplota detí často vyššia ako ideálna hodnota, pohlcujú drobné mikrokapsule vo vnútri telesné teplo a ukladajú ho. Keď potom neskôr telesná teplota klesá, tak toto teplo opäť uvoľnia. Týmto je dieťa počas celej noci vždy vo svojej individuálnej oddychovej zóne.

Čo dieťaťu obliecť do spacáčiku

Vo všeobecnosti by sa rodičia mali riadiť pravidlom, že dieťa má o jednu vrstvu viacej než rodič. Ideálnymi pre najmenšie deti sa nám zdajú overaly – teda jeden kus oblečenia, keď má dieťa pokryté celé telo, ručičky i nožičky. Opäť – dajú sa kúpiť v rôznych materiálových prevedeniach. Snáď by sme mohli ostať pri bavlnenej klasike a zohľadniť aj hrúbku spacieho vaku a teplotu v izbe, kde dieťatko má spať.

foto: isifa.com

Nemusí mať na sebe 5 vrstiev. Stačí body s krátkym rukávom, na to overal a tak šup do spacáku.

Väčším deťom možno budú vyhovovať  pyžamká z príjemnej bavlny.

Ak vás téma spacích vakov pre deti zaujala, môžete kliknúť aj do nášho fóra a pozbierať skúsenosti iných mamín, prípadne si skúsiť spacáčik vyrobiť sami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Spacie vaky sú dobré, ale pre deti od 18 do36 mesiacov veľmi drahé, preto sme kúpili lacný tenký spací vak a na to sme dieťa v zime prikryli ešte aj paplónom, a to už sa odkopať nemohlo. A bolo v teplúčku.

Pridaj komentár