Toto je otázka, ktorú matky často riešia v diskusiách alebo sa pýtajú na radu odborníka v rôznych poradniach. Ako všeobecnú odpoveď na túto otázku by sme sa mohli odlinkovať do časti o psychomotorickom vývine dieťaťa.
Poďme sa však pozrieť podrobnejšie na to, ako to s tou hlavičkou dieťatka je od narodenia a kedy by ju dieťatko malo vedieť držať bez opory.
Hlava bábätka potrebuje spočiatku veľkú oporu a opatrnosť
Keď sa dieťatko narodí, jedným z dvoch aktívnych pohybov, ktoré vie urobiť je, že v polohe na brušku vie svoju ťažkú hlávku zdvihnúť a otočiť z jednej strany na druhú. Nevie ju zdvihnúť na 10 minút, je to sekundová záležitosť, ale urobiť to vie.
Nevie však svoju hlavičku udržať bez opory, napr. pri zdvíhaní alebo ak ho držíte vo zvislej polohe. Hlavička potrebuje počas prvých mesiacov veľkú oporu, kým krčné svaly dieťatka spevnejú a dokážu hlavu udržať.
To, že dieťa sa postupne naučí držať hlavičku bez opory, je základom pre ďalší motorický vývin dieťaťa – je to základný krok k tomu, aby sa neskôr vedelo otočiť z chrbátika na bruško, posadiť, aby sa začalo plaziť a nakoniec chodiť.
Kedy bude moje dieťa vedieť hlavičku držať samé?
Krčné svaly dieťaťa sú pri narodení pomerne slabé. Preto je potrebné vždy pri manipulácií s dieťaťom hlavičku istiť. Napr. nedvíhať dieťa širokým úchopom pod ramienka, ale dvíhať ho cez bok – kedy vlastne hlavička ide dopredu a nemá šancu zapadnúť dozadu.
Tiež je dôležité vedieť, že pohybové schopnosti dieťaťa nie sú závislé len od centra pre motoriku v mozgu, ale aj od dobrého sociálneho kontaktu a pravidelnej stimulácie dieťaťa.
- 1. – 2. mesiac: k tomu, aby sa dieťatko postupne učilo držať hlavičku samo, je veľmi dôležité, aby ste dieťatko pravidelne polohovali na bruško. Na konci prvého mesiaca je dieťatko v polohe na brušku schopné krátko udržať hlávku na podložkou.
- Ku koncu druhého mesiaca vie dieťatko udržať na chvíľku hlávku nad podložkou aj v polohe na chrbátiku. Ak dieťatko držíte „na ramene“, napr. pri odgrgnutí, na chvíľu udrží hlávku, ale stále sa mu bude neisto kolísať zo strany na stranu. Preto jej vždy robte oporu celou vašou dlaňou! Ak sa rozhodnete dieťatko nosiť v nosiči, vyberte si nejaký ergonomický, ktorý robí oporu hlavičke.
Porovnanie správneho a nesprávneho vývinu dvojmesačného dieťaťa
- 3. – 4. mesiac: ak dieťatko pravidelne polohujete, väčšinu svojho bdelého času trávi na rovnej podložke na chrbátiku na striedačku s polohou na brušku, pravdepodobne v tomto čase spozorujete výrazné zlepšenie kontroly hlavičky vašim dieťatkom. V polohe na brušku by malo byť schopné zodvihnúť hlávku do 45˚ – 50˚ uhla. Pri tom sa voľne opiera o predlaktia a vydrží takto niekoľko minút.
- Ku koncu štvrtého mesiaca je toto poloha obľúbená na hranie a dieťa v nej rado poznáva hračky. Keď pôjdete na pravidelnú prehliadku k pediatrovi, bude robiť dieťatku tzv. trakčnú skúšku, teda bude ho ťahať do sedu. Sleduje tým, ako dieťa ovláda hlavu a pomáha si priťahovať sa aj ramienkami. Toto je však diagnostický nástroj, vy to určite doma neskúšajte a svoje deti nedávajte sedieť!
Správny a nesprávny vývin štvormesačného dieťaťa
- 5. – 6. mesiac: Obvykle, ak je všetko poriadku, si deti v piatok mesiaci vedia hlavičku udržať bez opory a hlava ostáva stabilná, nepadá zo strany na stranu.
- Do 6. mesiaca by malo byť krčné svalstvo natoľko silné, aby dieťa udržalo hlavu vzpriamenú a dokázalo ňou voľne otáčať zo strany na stranu.
Najčastejšie problémy pri držaní hlavičky
s ktorými sa stretávajú pediatri v ambulanciách:
- abnormálne vztýčenie hlavičky – teda v skoršom veku, napr. okolo 6. – 8. týždňa. Obvykle to nie je dôvod na radosť zo šikovnosti svojho dieťaťa, môže to naopak znamenať isté problémy, asymetriu vo vývine dieťaťa alebo napr. hypertonus.
- veľký záklon hlavy – môže súvisieť s nesprávnou manipuláciou dieťaťa alebo s istými neurologickými problémami.
V každom prípade pri akýchkoľvek pochybnostiach sa obráťte na svojho pediatra. Ak sa vaše dieťa narodilo predčasne, malo by byť sledované aj v neurologickej ambulancii a na isté odchýlky od vývinu vás môže upozorniť aj detský neurológ. Potom treba dodržiavať jeho odporúčania.
Zaujíma vás ako pomôcť deťom s nácvikom držania hlavičky? Čítajte viac >>>
Spracované podľa: babycentre.co.uk, kidshealth.org, pathway.org.