10 nebezpečných vecí, ktoré by sa nemali dostať bábätkám do úst

Anna Veselá 0

Deti dávajú do úst všetko. Len samotní rodičia vedia, čo znamená naozaj „všetko.“

Pri týchto veciach by sme sa mali mať ešte zvlášť na pozore, aby to s ochutnávajúcimi bábätkami nedopadlo zle.

Shutterstock

Veľké kusy jablka, mrkva

Pre bábätká mladšie ako 2 roky môžu predstavovať veľké kusy jablka problém. Preto radšej jablko nakrájajte na tenučké listy a potom ešte na menšie kúsky, s ktorými si dieťa poradí. Podobne je to s mrkvou, ktorú by sme mali deťom buď uvariť alebo nastrúhať.

Hrozno

Jedno malé zrnko hrozna je dostatočne veľké na to, aby zablokovalo otvor dýchacích ciest. Keďže je hladké, často sa stáva, že ho dieťa prehltne celé. Preto ho radšej rozrežte na polovičku. To isté urobte aj s višňami a čerešňami.

Shutterstock

Bonbóny

Tak ako aj jablká, či hrozno, aj bonbóny uviaznuté v hrdle môžu vyvolať dusenie. Dieťa je v takom prípade potrebné udrieť medzi lopatkami, aby bonbón vypadol.

Arašidy

Okrem toho, že patria medzi najčastejšie alergény, arašidy nemusia zabehnúť v krku, ale sú prípady, keď ich dieťa vdýchlo a ostali zakliesnené v dýchacích cestách.

Slnečnicové a tekvicové semienka

Sú pre dieťa ozajstnou výzvou na prežúvanie. Ak ich dieťa vdýchne, môžu sa zatúlať až do pľúc a spôsobiť vážne dýchacie problémy. Deťom mladším ako 4 roky by sa nemali ponúkať.

Shutterstock

Balóny

Sú jednou z najčastejších príčin nešťastí. Ak ho dieťa prehltne, môže mu nebezpečne zablokovať dýchacie cesty.

Baterky

Predstavujú dvojité riziko. Dieťa sa môže dusiť, ak ich prehltne. Alebo môžu vyvolať nebezpečnú chemickú reakciu. Elektrický prúd z lítiovej batérie  so slinami vytvára hydroxid sodný, ktorý rozleptá pažerák a dieťa môže vykrvácať.  

Elektrické káble

Nič moc, keď si dieťa rozhodne vyskúšať na nich, aké ostré má zúbky. Schovajte ich na menej dostupné miesto alebo ich pred dieťaťom zakryte.

Shutterstock

Čistiace prostriedky

Chemikálie na čistenie potrubí, na vodný kameň a hrdzu a pod. obsahujú amoniak a podobné látky, ktoré môžu dieťaťu spôsobiť ťažké popáleniny úst a hrdla. Okamžite zavolajte záchrannú službu. Ak vám lekár vyslovene neodporúča, potom nevyvolávajte zvracanie.

Lieky

Či sú to lieky na srdce alebo tlak, antidepresíva, sedatíva alebo analgetiká, môžu spôsobiť ťažkú otravu. Držte ich mimo dosahu bábätka. Pozor dávajte aj na tabletky so železom. Stačí, aby dieťa prehltlo 5 takýchto tabletiek, určených pre dospelých, aby došlo k ťažkej otrave.

Prvé symptómy, ako sú nevoľnosť, zvracanie a žalúdočné krvácanie, sa objavia až po niekoľkých hodinách. Ak sa nereaguje včas, môže to viesť ku kóme až k smrti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár