Až po pôrode sa novorodencom začína tvoriť črevná mikroflóra. Ak ste čerstvou mamičkou, myslite na to pri zaraďovaní potravín do svojho jedálnička.
Ďalšou príčinou, prečo novorodencov viac nadúva je fakt, že si nedokážu správne uľaviť. Nevedia sa totiž na začiatku života príliš hýbať. V prvých mesiacoch po narodení je to úplne normálne. Postupne tento problém odznieva, najčastejšie okolo 3 mesiaca života.
Čo robiť proti nadúvaniu bábätka?
Skúste sa vyvarovať potravín, ktoré nadúvanie spôsobujú a radšej vynechajte perlivú vodu. Určite nič nepokazíte, ak budete piť feniklový čaj, ktorý pôsobí proti nadúvaniu.
Aj keď sa budete snažiť dodržiavať zdravý jedálniček bez potravín, ktoré nadúvajú, nemusí sa vám podariť predísť problémom s vetrami u vášho bábätka.
Nadúvanie dokáže malé bábätká aj ich rodičov veľmi potrápiť, ale aj keď niektoré chvíľky sú krušné, verte, že tieto problémy sú úplne prirodzené a časom prejdú.
Inšpirujte sa: Jedálniček dojčiacej šestonedielky.
Ako uľaviť dieťaťu od nafúknutého bruška
Ak bude mať ťažkosti, skúste mu jemne masírovať bruško.
Každý deň, keď je dieťa pokojné, položte si ho na kolená alebo na osušku na stôl, či na posteľ. Pomalými krúživými pohybmi mu veľmi jemne masírujte bruško.
Predtým potrite kožu troškou teplého olivového alebo jojobového oleja s kvapkou oleja zo sladkej majoránky, rímskeho rumančeka alebo mandarínkového oleja. Vdychovanie vône z týchto olejov pomáha uvoľniť napätie v žalúdku a v črevách dieťatka
Skúste použiť aj menej typický horčicový olej. Pomôže zbaviť plynu a tiež posilnení kosti a podporuje lepší spánok.
Bicyklujte s nožičkami vášho dieťaťa
Zohnite nôžky v kolenách a napodobňujte nimi pohyb ako pri bicyklovaní.
Vhodné sú aj teplé obklady na bruško,
použiť môžete aj vrecko s čerešňovými kôstkami.
Dávajte dieťa ležať na bruško
Veľa rodičov často konštatuje, že „on tam byť nechce, jemu sa tam nepáči, vrieska pri tom“. Pri polohovaní na bruško sa však dieťaťu mierne „pohnú“ črievka a zmenšujú sa vzduchové bubliny v nich.
Prečítajte si viac k téme: 25 tipov, aby dieťa vydržalo na brušku.
Bylinky proti nafukovaniu
Paruman spanilý – je to sedatívum, karminatívum a spazmolytikum (uvoľňuje kŕče a napätie svalstva), vhodný pri nervozite žalúdka. Použite homeopatický liek Chamomilla 3x; dojčatám podávajte 5 až 10 kvapiek, alebo 1 až 5 popučených tabletiek maximálne trikrát denne. Paruman užívajte sám; dojčiace matky môžu piť rumančekový čaj, aby sa samy uvoľnili a aby dojčaťu zmiernili koliku. Nezvyšujte stanovenú dávku.
Fenikel obyčajný – je to karminatívum (uvoľňuje plynatosť, koliku tráviaceho traktu a zmierňuje nevoľnosť žalúdka), zmierňuje kŕčovité bolesti. Dojčatám podávajte 5 až 10 kvapiek tinktúry v detskej fľaši s vodou (dojčeným deťom lepšie podať injekčnou striekačkou, pravdaže bez ihly) alebo ju pridajte do kŕmenia; dojčiace matky by pred dojčením mali vypiť šálku odvaru. Ako alternatívny prostriedok možno použiť rovnakým spôsobom kôpor.
Kocúrnik obyčajný – je to karminatívum a spazmolytikum; u nepokojných detí podporuje spánok. Do detskej fľaše s vodou (striekačky) alebo do kŕmenia pridajte 5 až 10 kvapiek tinktúry, alebo podávajte rozriedený odvar. Užívajte sami.
Ločidlo – Čertovo lajno – zmiešajte jednu polievkovú lyžicu stolovéhoo oleja a pridajte štipku Čertovho lajna. Zmes ohrievajte na miernom plameni. Potom touto zmesou masírujte bruško dieťatka, okolo pupka v smere hodinových ručičiek.
Môžete vyskúšať aj nasledovnú čajovú zmes:
- harmanček 35g
- rasca 20g
- kozlík lekársky 20g
- majoránka 25g
- fenykel 25g
Na 1 šálku vody sa použije 1 čajová lyžička. 5 minút sa nechá lúhovať. Pije sa trikrát denne.
Zmeňte návyky, či postup pri kŕmení
To, ako dieťa papá, tiež hrá rolu v tom, ako ho potrápia prdíky. Rýchle kŕmenie, pahltné jedenie znamená, že dieťa pri jedle pohltá viac vzduchu, ktorý mu následne robí v črievku problém.
Pokúste sa spôsob jedla dieťatka spomaliť (aj keď nie vždy je to možné) a dávajte ho odgrgnúť aj počas jedla, hoci i niekoľko razy.
Potrebujete vedieť? Je potrebné odgrgnutie bábätka po kŕmení?
Kvapky pre deti – liečivá
Nechajte si ich možno ako poslednú alternatívu. U nás sa najčastejšie používajú:
- Sab Simplex – pre deti od 3 mesiacov, skôr LEN na odporučenie pediatra.
- Espumisan – pre deti od narodenia, obsahuje liečivo simetikón, ktorý rozkladá plynové bubliny nachádzajúce sa v prijatej potrave a v sliznici žalúdkovo-črevného traktu. Plyny uvoľnené týmto procesom sa následne môžu cez črevnú stenu vstrebať a vylúčiť prostredníctvom pohybu čriev.
- BABYCALM – na prírodnej báze, obsahujú fenyklovú a anízovú silicu. Pre deti o 1 mesiaca.
Spracované s použitím: parentinghealthybabies.com, thestir.cafemom.com.