ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Staráme saStarostlivosť o babetko

9 tipov pre letné nosenie dieťatka v šatke

 Klára Grafová   18.07.2017   0

alebo inom nosiči, proste ponúkame vám tipy na letné šatkovanie, nosenie, aby ste sa neuvarili, či nezaparili.

Nosiť dieťatko v lete je pravdepodobne pohodlnejšie ako nosiť v mrazoch, pretože nie je potrebné dieťa chrániť pred chladom veľa vrstvami a prekrývať kapsou či bundou. No aj v horúcich dňoch môže byť nosenie náročné, najmä s ohľadom na prehriate tela nosiča i noseného.

Shutterstock

 

Žiadny super geniálny návod pre vás nemáme, len niekoľko praktických informácií a návrhov:

 Čas, kedy sa nosíte – ak idete s nosičom von na prechádzku, nechoďte v najväčších teplách. Teda choďte ráno alebo podvečer. Hoci by vyše dieťatko potrebovali spať na obed v šatke, ostaňte buď doma alebo vyhľadajte tienisté miesto, ak musíte ísť von.

 Vyberte si vhodný nosič – najmä aby bol vyrobený zo vzdušného materiálu. Ringsling sa javí ako dobrá idea. Veľmi vhodné materiály sú bavlna, bambus, či hodváb. Existujú aj šatky, ktoré sú redšie tkané, nie sú tak hutné a letné nosenie urobia príjemnejším.

Strečové šatky nie sú obvykle vzdušné a pretože ich viažete do úväzu v 2 – 3 vrstvách na seba, nemusia byť na horúce leto tou správnou voľbou. 

Viete, aké sú výhody nosenia v šatke?

Vhodne oblečte seba aj dieťa – ľahké a vzdušné oblečenie bude to správne. Ľan alebo bavlna. Alebo hoci aj športové funkčné oblečenie, ak je to váš štýl.

Ak dieťa naobliekate príliš, pri nosení mu hrozí prehriatie. Pre veľmi horúce dni postačí len plienočka, či tenučká košieľka. Medzi seba a bábätko dajte bavlnenú plienku, aby priebežne odsávala pot.

Zvyknite si so sebou nosiť náhradné oblečenie pre seba i pre bábätko. Ak sa dieťa spotí a vytiahnete ho z nosiča von, treba ho prezliecť, aby ho neofúklo a dieťa neochorelo.

Shutterstock

Vyberte si vhodný úväz – bábätká sa v šatke bežne nosia v 3 vrstvách látky, najčastejšie v „kríži sa kapsou vnútri“. Cez leto voľte jednovrstevné úväzy, v ktorých je deťom menej teplo a jedna vrstva je priedušnejšia.

Aj látka keď sa prepotí, rýchlejšie vyschne. Sú to napr. tieto úväzy: klokan, batoh na chrbte alebo spomenutý kríž s kapsou - ten sa dá použiť aj v najväčších horúčavách s neroztiahnutými pruhmi látky.

Majte na pamäti ochranu proti slniečku – nohy vášho dieťaťa, i jeho ruky by mali byť natreté ochranným krémom.

Vyhnite sa kontaktu koža na kožu – možno to znie pre nosiace matky hrozne, ale je to len o tom, že vo veľkom teple budete pri kontakte koža na kožu pravdepodobne obaja „ulepení“. A vôbec vám to nebude príjemné.

Shuttertock

Nezabudnite na klobúčik – najlepšie taký, čo prekryje aj krk dieťatka.

Zabezpečte dostatok tekutín – stále noste so sebou fľašu vody a ak je vaše dieťatko nedojčené, nezabudnite na tekutiny aj preňho. Dieťa bude v teple pravdepodobne smädné viac, než inokedy. Preto ho aj častejšie dojčite alebo väčším deťom častejšie ponúkajte pitie.

Dajte si pozor! Nenoste dieťa v smere jazdy.

Prestávky pri dlhších prechádzkach – na ponaťahovanie vyvetranie dieťatka, u väčších detí na „prebehnutie“. Niektoré maminy fungujú tak, že dieťa nosia len počas chôdze a ako náhle sa zastavia, tak dieťa ide z nosiča von. Vyhovuje im to tak viacej. Treba vyskúšať, čo bude vyhovovať vám.

Spracované s použitím: wrapyouinlove.com, nosenideti.cz, nosime.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised