Má mať dieťa samostatnú izbu od narodenia alebo má spať pri rodičoch? Kam postieľku v izbe umiestniť? Oproti dverám, ku stene? Kedy bude naše dieťa dobre spať?
Aj takéto otázky riešia či už nastávajúci rodičia alebo rodičia, ktorí „presúvajú“ väčšie dieťatko do vlastnej izby a práve ju zariaďujú.
Samostatná detská izba od narodenia?
Tá je skôr vidno v amerických filmoch. Krásna, farebná, s nábytkom na mieru … Pokiaľ však budete vaše dieťatko dojčiť, zrejme oveľa priaznivejšie bude, pokiaľ budete mať dieťatko na dosah ruky – teda buď s vami v manželskej posteli alebo v detskej postieľke veľmi blízko pri vašej posteli.
No aj v prípade nedojčeného dieťaťa je dôležitý vzájomný kontakt s mamou, aj počas noci, preto prvé týždne väčšina detí zrejme strávi s rodičmi v jednej posteli.
Akokoľvek – je to rozhodnutie každého rodiča, ako si spánok s dieťatkom zariadi. Čo sa však týka samotného umiestnenie detskej postieľky, dávame na zváženie a zamyslenie niekoľko skutočností, ktoré môžu dieťatko ovplyvňovať.
Ako umiestniť detskú postieľku v miestnosti
Niektorí rodičia povedia, že možností veľa nemajú, lebo priestoru je málo a sú radi, že tam postieľku vôbec zmestia. V tom prípade sa zamerajte najmä na to, aby postieľka nebola v prievane a pri zdroji tepla – teda pri radiátore.
Pokiaľ však máte väčšie priestorové možnosti, umiestnite postieľku tak, aby dieťa v nej položené, pozeralo rovno za svetlom. Čiže postieľku umiestnite oproti oknu. Už malí novorodenci reagujú na svetlo a otáčajú sa za ním. Je dôležité dieťatko polohovať, aby postupne malo svetlo z rôznych strán.
Polohujte vaše dieťatko, predídete tak zležaniu hlavičky.
Na čo brať ohľad:
- Vyhnite sa umiestneniu postieľky v prievane – čo môže byť blízkosti okna alebo uprostred miestnosti, kde okolo postieľky často chodíte. Ak občasnému prievanu predsa len nedokážete zabrániť, použite v postieľke látkový mantinel.
- Neumiestňujte postieľku priamo k radiátoru alebo k inému zdroju tepla. Malé deti majú problém s termoreguláciou a pri zdroji tepla by sa mohli ľahko prehriať. Navyše v zimných mesiacoch sa práve pri zdrojoch teple veľmi prehrieva a vysušuje vzduch, čo môže spôsobiť problémy s vysušovaním nosovej sliznice. Tiež sa pri radiátoroch výrazne víri prach.
- Postieľka by mala byť vždy na dohľad, aby ste dieťatko mohli vždy pohodlne skontrolovať.
- Čím je dieťa väčšie a mobilnejšie, tým viacej dbajte na to, aby z postieľky nedočiahlo na rôzne šnúry, káble, lampy, aby ich nemohlo potiahnuť a zničiť alebo si nimi ublížiť.
- V blízkosti postieľky by malo byť čo najmenej rôznych prístrojov (rádiobudíky, vysielačky, mobily, meteostanice) – teda elektrosmogu.
- Neumiestňujte postieľku tak, aby sa blízko nej nachádzal nejaký nábytok, na ktorý by väčšie dieťa, ktoré sa v postieľke už postaví, mohlo vyliezť.
- Ak bude postieľka predsa len v blízkosti okna, dajte pozor na roletové či žalúziové šnúrky, aby ich dieťa nemohlo potiahnuť a zamotať sa do nich.
Odborný či ezo pohľad na význam umiestnenia postieľky
Viac menej žiadne odborné odporúčania k miestu, kam v izbe máme postaviť postieľku nášho drobca, nie sú. Sú to len bezpečnostné upozornenia.
Na rôznych weboch však môžete nájsť veľa zásad rozmiestňovania nábytku podľa Feng shui J Jedna z nich napr. hovorí o tom, že v záhlaví postele by vždy mala byť stena a posteľ by mala byť diagonálne od dverí tak, aby dieťa z nej malo výhľad na to, kto do miestnosti vstupuje.
Pre zaujímavosť: syndróm traseného dieťaťa.
Nuž milí rodičia, verte akým chcete teóriám, nezabúdajte však na to, že dieťa v prvom rade potrebuje pocit bezpečia. Ten na začiatku má významne silnejší vo vašom náručí, než v postieľke. Nuž a postupom času, ak vaše dieťa vo svojej vlastnej postieľke spávať začne, dbajte opäť na bezpečnosť – možno vyššie spomenuté súvislosti vás aspoň trocha inšpirujú.