Na leto sa väčšina z nás teší, no keď prídu horúce dni, niekedy je problém vydržať či už v byte alebo aj vonku. Je to problém nielen pre nás dospelých, ale aj pre deti.
Ich krehké telo je v teple zraniteľné – ľahko sa prehrejú, dehydratujú, môže sa objaviť vyrážka na koži. Ako dieťa v teple chrániť? Tu je niekoľko rád a tipov:
Vyberte pre dieťa vhodné oblečenie
Ak sa chystáte byť vo vnútri, oblečte svoje dieťa do priliehavých a ľahkých odevov, vyrobených z prírodných vlákien, ktoré absorbujú pot. Ak sa chystáte von, dajte deťom dlhé svetlé nohavice, košeľu s dlhými rukávmi. Nezabudnite na pokrývku hlavy, najlepšie so širokou krempou či šiltom.
Zabezpečte dobré vetranie
Dieťa sa neviem efektívne potiť a môže sa prehriať oveľa rýchlejšie, než dospelý. To je dôvod, prečo by ste nikdy nemali nechať dieťa v horúcej miestnosti. Na prehriatie stačí i pár minút. Ak je dieťaťu príliš teplo alebo máte pocit, že sa prehrialo, okúpte ho vo vlažnej vode, prípadne ho osprchujte. Uľaví sa mu takmer ihneď.
Prečítajte si viac o termoregulácii detí.
Čas aktivít dieťaťa treba prispôsobiť teplote vonku
Najhorší čas pre kožu dieťaťa je pobyt vonku medzi 10:00 – 14:00. Naplánujte si teda program tak, aby ste v tomto čase ostali vo vnútri.
Pri vysokých denných teplotách znížte fyzickú aktivitu, vyhnite sa náročným prechádzkam, ale aj športu a turistike na priamom slnku.
Hľadajte tieň
Na pláži či v parku hľadajte tienisté miesta – pod stromom, slnečníkom, či baldachýnom. Látka na slnečníkoch či stanoch by mala chrániť pokožku pred škodlivými lúčmi. Ak sa skryjete pod nejaký prístrešok, overte si, či má nejaké otvory – čiastočne otvorené steny – kvôli primeranému vetraniu.
Buďte opatrní s ochranou pokožky
Vzhľadom k tomu, že dieťa mladšie ako 6 mesiacov má tenkú, citlivú pokožku, snažte sa udržať ho mimo priameho slnečného svetla. Sú však aj chvíle, kedy to nejde, napr. ak dieťa vezmete do mora či do bazéna plávať. Vtedy zabezpečte, aby malo na sebe opaľovací krém.
Pre dieťa staršie ako 6 mesiacov používajte opaľovací krém i častejšie. Pri pobyte vonku každé dve hodiny alebo vždy, keď sa zmáča či spotí. sa mu dostane mokré alebo prepotené. Ideálne sú vode odolné krémy, ktoré treba dôkladne rozotrieť po celom tele.
Dodržiavajte pitný režim – zabezpečte dobrú hydratáciu
Aj keď nevidíte orosené čelo vášho dieťaťa, nemá spotené oblečenie, aj tak môže strácať cenné tekutiny. Treba preto na prídavok tekutín myslieť preventívne. Nikdy nečakajte, až keď sa dostaví smäd. U dojčených detí treba zvýšiť počet dojčení. U detí nad 6 mesiacov života treba ponúkať s pitím častejšie, než bolo zvyknuté. Odborníci uvádzajú, že deti by mali v horúcich dňoch vypiť aspoň o 50% viac, než je obvyklé. Pre niektoré deti je to ťažké zabezpečiť, ale treba sa minimálne pokúšať.
Inšpirujte sa v tom, čo dávať piť malým deťom.
Ako pre dospelých, tak aj pre deti, najlepšou voľbou je obyčajná voda, prípadne dojčenská voda, ktorú môžete občas prestriedať so šťavou z čerstvého ovocia. Fľašku čistej vody noste stále so sebou. Dojčené deti si vystačia s materským mliekom, pretože to obsahuje takmer 90 percent vody. Treba ich však častejšie prikladať, v opačnom prípade treba tiež podávať vodu medzi dojčeniami.
Ponúknite odľahčenú stravu
V horúcich dňoch dieťaťu nepodávajte ťažké, mastné a príliš horúce jedlá. Všetkým a i deťom v takomto období prospeje ľahšia a zdravšia strava, zložená najmä zo sezónneho ovocia a zeleniny. Ak sladkosť, tak uprednostnite suché keksy, prípadne ovocnú alebo domácu zmrzlinu.