Jantárové náhrdelníky pre bábätká sú nebezpečné, upozorňujú odborníci

Anna Veselá 0

Obdobie prerezávania zúbkov nastáva zvyčajne medzi 4.-6 mesiacom života bábätka a zvykne byť náročné.

Môžete očakávať čokoľvek – nepokojné noci, striedanie nálad, mrzutosť, plač, jemne zvýšenú teplotu, odmietanie jedla, slintanie, cmúľanie kadečoho od hračiek, prstov, pästičiek, po ohrýzanie bradaviek pri dojčení.

Samozrejme, rodičom to nedá a snažia sa, aby dieťatku uľavili, keď mu rastú zúbky. Okrem rôznych chladivých gélov a hryzadiel vsádzajú niektoré mamy aj na populárne jantárové náhrdelníky. Odborníci však upozorňujú, že sú nebezpečné.

Shutterstock

Jantár. Magický alebo vražedný?

Rôzne „kamienkové“ alternatívne obchody sa snažia ponúkať jantárové náhrdelníky pre bábätká s tým, že ide o prastarý liek a prírodnú medicínu pri prerezávaní zúbkov.

Sľubujú, že bábätká budú menej sliniť, menej plakať, lepšie spať, a to len preto, lebo jantár má mať analgetické a protizápalové vlastnosti. Odoženie vraj všetky choroby, lebo je aj „elektronegatívny.“

Odvolávajú sa na vedu, Severanov, či na starých Egypťanov, ale v skutočnosti neexistuje dôkaz, že náhrdelníky fungujú a dieťatku pomáhajú.

Môžu viesť k uduseniu

Americké združenie pediatrov neodporúča používať na zmiernenie bolesti pri prerezávaní mliečnych zubov nijaké šperky. Americký Úrad pre potraviny a liečivá dokonca upozorňuje, že náhrdelníky môžu viesť k uduseniu.

Výrobcovia jantárových náhrdelníkov tvrdia, že niť je pevná a jednotlivé jantárové korále sú istené uzlom, aby sa pri „náhodnom“ roztrhnutí nerozleteli.

Zároveň však prenášajú zodpovednosť na rodiča, pretože upozorňujú, že náhrdelníky sú len na nosenie, nie na žutie a obhrýzanie, na noc sa nosiť nemajú (hoci sľubujú pokojné noci) a tiež by mal ísť náhrdelník dole, keď dieťa nie je pod dozorom – takže by ste na to mali myslieť, keď si odbehnete od bábätka na wc…

Shutterstock

Čomu rodičia veria

Takzvaná sila jantárového náhrdelníka má spočívať v tom, že sa pri nosení začne jantár ohrievať a potom má bábätko absorbovať kyselinu jantárovú z náhrdelníka, čo mu má pomôcť uľaviť od bolesti.

Lenže kyselina jantárová sa uvoľňuje z jantáru až pri veľmi vysokej teplote (od 184 ° C), ktorú detská koža nikdy nedosiahne.

Môžeme polemizovať, či je táto pomôcka z prírody len výmysel, avšak mali by sme myslieť predovšetkým na bezpečnosť dieťaťa.

Náhrdelník sa môže zapliesť alebo ak sa roztrhne, dieťa môže byť hoci pod dozorom, nemusíme zabrániť tomu, že korálik vdýchne. Vždy sú to len sekundy.

Shutterstock

Pozor aj na iné alternatívy

Keď sa rozhodnete uľaviť bábätku od bolesti zubov, máte na výber aj ďalšie alternatívy. Napríklad špeciálne hryzadlá a masážne pomôcky, naplnené tekutinou, ktoré sa dajú vložiť do chladničky. Chladivý efekt na ďasno môže byť dobrý, pozor však na hygienu, aby dieťatko nedostalo afty, či slintavku.

Ideálnym riešením nie sú ani gély, či krémy. Aj lokálne anestetiká môžu mať nežiadúce účinky a mali by sme byť pri ich aplikácii opatrní, zvlášť pri bábätkách.

Dieťatku môže pomôcť obyčajná masáž ďasienka prstami (pozor na hygienu rúk), ak nič nepomáha, potom ako posledné riešenie môžete skúsiť paracetamol.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár