Kde všade v byte číha na dieťatko chémia

Andrea Biela 0

Všade čítame, ako máme znečistené ovzdušie, vody …V útrobách našich bytov a domov však na nás a naše deti číha omnoho viac nebezpečenstiev, čo sa toxických látok týka.

Shutterstock

Nebezpečenstvá v kuchyni

Čistiace a pracie prostriedky môžu obsahovať množstvo chemikálií, ktoré dráždia kožu, oči alebo sliznice a spôsobujú nielen alergie, ale aj mnoho iných zdravotných problémov. Ftaláty, ktoré obsahujú prostriedky na umývanie, môžu spôsobiť predčasný rast prsníkov a ochlpenia.

Niektoré prostriedky na hubenie hmyzu, elektrické i v podobe spreju, obsahujú 20 percent lindánu, ktorý pôsobí toxicky na pečeň, krv a nervovú sústavu, a to pri vdýchnutí, kontakte s kožou či pri náhodnom prehltnutí. 

Ak sa u vás doma objaví nejaký nežiadaný hmyz, využite skôr prírodné prostriedky na jeho likvidáciu.

Pozor dajte aj pri nábytku

Aké nátery má váš nábytok? Väčšina farieb obsahuje riedidlo. Ak je dieťa dlhodobo vystavené pôsobeniu organických rozpúšťadiel, môže trpieť bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťami alebo dráždením očí.

Formaldehyd, ktorý je v drevotrieskach a preglejkách, môže spôsobiť dokonca rakovinu. Toxické lepidlá zase môžu poškodiť pečeň.

Dôležité je vhodne vybrať nábytok do detskej izby, ako aj detskú postieľku. Overte si u predajcov, aké materiály boli pri ich výrobe použité. Ak renovujete starší nábytok, napr. rodinnú postieľku, vyberte netoxické farby a laky.

Shutterstock

Matrace môžu obsahovať veľké množstvo rôznych chemikálií, napríklad butadién alebo nitrosamín, čo je karcinogén. Ich použitie v matracoch však obmedzené nie je. V matracoch môžu byť aj prchavé organické látky a veľké množstvo brómovaných spomaľovačov horenia.

Posteľná bielizeň tiež môže obsahovať hotový kokteil chemických látok. Môže to byť napríklad formaldehyd. Jeho použitie je upravené len pre textílie pre deti do 3 rokov. Bielizeň môže obsahovať aj DDT a metylparatión, dva pesticídy, ktoré sa používajú pri pestovaní bavlny v rozvojových krajinách. Ich použitie je v EU zakázané.

Overte si preto, odkiaľ bielizeň pochádza, aké materiály boli na jej výrobu použité.

Domáce spotrebiče 

Televízory, počítače, rádiá, chladničky, práčky, umývačky …. veľa z nich môže obsahovať brómované spomaľovače horenia. Väčšina z nás je vystavená vplyvu týchto látok, lebo môžu zo spotrebičov začať unikať.

Podobne ich môže obsahovať aj sedačka v obývačke.

Shutterstock

Nebezpečenstvá v detských potrebách

Topánky a oblečenie môžu obsahovať rôzne nebezpečné farbivá a lepidlá. Kresby a nálepky na detských tričkách bývajú niekedy z PVC s obsahom toxických ftalátov. Tričká s potlačou môžu obsahovať olovo či kadmium, ktoré majú toxický vplyv na imunitu.

Hračky z umelej hmoty môžu obsahovať  ftaláty. Existuje podozrenie, že negatívne pôsobia na štítnu žľazu a niektoré môžu byť aj rakovinotvorné. Môžu byť aj zdrojom kožných alergií. Ftaláty sú zakázané pri výrobe hračiek pre deti do troch rokov, na hračky pre staršie deti sa však žiadna právna úprava nevzťahuje. 

Prečítajte si o hračkách nebezpečných pre deti.

Riady a príbory pre deti – podobne, môžu obsahovať ftaláty.

Plienky sú zdrojom veľkých debát rodičov. Môžu obsahovať prídavné roztoky, parfumy či farbiace prísady, ktorým je detská pokožka vystavená po veľmi dlhý čas. Preštudujte si zloženie plienok a ak obsahujú BHT radšej ich nekupujte.

Shutterstock

Kozmetika pre deti – šampóny, mydlá, krémy môžu obsahovať tzv. parabény. Pokusy na zvieratách ukázali, že majú mierne negatívny vplyv na žľazy s vnútornou sekréciou. Najväčšie podozrenie existuje pri látke butylparabén. Ich obsah musí byť uvedený na obale.

Zubná pasta môže obsahovať látku triklosan, ktorá zabíja baktérie. Dlhodobé  používanie triklosanu môže viesť k tomu, že sa baktérie prispôsobia a stanú sa odolnými voči antibiotikám.

Príliš nekupujte výrobky, ktoré sú označené ako „antibakteriálne“, tie pravdepodobne triklosan obsahujú. 

Mohlo by vás zaujímať: 9 izbových rastlín, ktoré sú pre deti nebezpečné.

Toxické potraviny

Potraviny je vhodné kupovať sezónne a lokálne, nakoľko tie, ktoré ku nám boli dovezené zo vzdialených krajín, pravdepodobne v sebe obsahujú značné množstvo rôznych chemikálií, aby prežili ten dlhý transport.

Rovnako je to aj s mäsom, ktorého pôvod by bolo vhodné poznať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

články autora...

Pridaj komentár