Ventiláciu na kočík na leto nevymysleli, ale teplo na zimu do kočíka áno.
Stačí imať dobrý fusak.
Aké fusaky predávajú?
Sú delené na dve skupiny: na ľahšie, tenšie, používané v prechodnom období a potom sú tu hrubšie, teplejšie, na riadnu zimu.
Ďalšie delenie príde podľa tvaru: sú fusaky, ktoré majú klasický štvorcový tvar, zips v strede. Tieto sa dajú použiť predovšetkým do hlbokých kočíkov pri malých bábätkách. Ak však myslíte dopredu, lepšie je investovať do fusaku ktorý bude mať jednak tvarovanú kapucňu, ktorá sa dá stiahnuť – uvoľniť.
Ktorý fusak sa oplatí
- Určite oceníte fakt, ak má fusak nadstaviteľnú časť, ktorú uvoľníte – pridáte na fusak po roku, kedy dieťatko narastie a vy máte fusak rovnako použiteľný, ako pred rokom.
- Dobrá vec je, ak má fusak vo vnútri v mieste uloženia nôh ľahšie udržiavateľný materiál, ktorý sa nezničí prítomnosťou topánočiek od behania v prípade väčších detí.
- Neodmysliteľnou časťou sú aj otvory na fusaku, ktorými prevlečiete popruhy kočíka cez fusak, aby sa stal neoddeliteľnou súčasťou kočíka – pomôže to určite napr. pri tom, aby fusak „nevyliezal“ spodkom kočíka von a nešúchal sa po zemi.
- Vynikajúci je tiež tzv. zavinovací typ fusaka, ktorý vám umožní nielen sa prispôsobiť vrstve oblečenia dieťatka, ale aj ho jednoducho a v tichu odbaliť, pokiaľ prídete do tepla a dieťatko sa vám na zvuk zipsu (je jedno, či suchého alebo klasického) budí či strháva.
- Pre väčšie deti je možné zadovážíť fusak, ktorý má oddelené priestory na obe nôžky – takže vyzerajú ako väčšie nohavice.
Univerzálny alebo značkový fusak
Väčšina fusakov je univerzálnych, to znamená, že ich použijete tak do kočíka, ako do autosedačky, dokonca aj na sedačku na bycikel.
Pozor: aj tu však majú niektoré typy kočíkov svoje vlastné typy fusakov! Je dobré vedieť túto informáciu už pri kúpe kočíka, či je možné použiť univerzálny fusak alebo treba počítať so špeciálnym podľa značky, čo je v každom prípade zbytočne nákladnejšie.
Proti dažďu, snehu alebo dažďu so snehom: pršiplášť na kočík
Kúpiť pršiplášť nie je až taký problém, aj keď si ho treba riadne pozrieť, aby ste vedeli, či vám sadne na rukoväť a tvar kočíka.
Pozor aj na materiál – často bývajú pršiplášte robené z jemného PVC, ktoré sa ľahko trhá už len na konštrukcii kočíka. Ideálnejšie je pevnejšie PVC, akoby tvrdšie, kde sú spoje zošité látkovým pásom dokopy.
Lepšie je, ak vám pláštenka prekrýva aj košík a končí až pod nohami dieťatka – máte istotu, že bude menej všetko zamočené a oplieskané blatom.
Cenovo sa pršiplášte pohybujú od 8 Eur hore.