Načo sú nám lektorky nosenia?

Jana Felcanová 0

Na youtube dnes nájdete kvantum videí s návodmi úväzov, ukážkami nosičov, ich porovnanie.. a na internete množstvo článkov o význame nosenia, rady, tipy, recenzie a pod. Pri každej šatke má e-shop aj podrobné informácie a odporučenia.

Prečo teda „vyhadzovať“ peniaze za nejaké osobné poradenstva, kurzy, podporné skupiny. Čo to vlastne je a aký je medzi tým rozdiel?

Nosenie, šatkovanie
Ingimage

Samoštúdium zhltne veľa času

Informáciami je internet celkovo presýtený. Ako sa hovorí: Dobrý sluha, zlý pán. Budúce mamičky si častokrát veľmi ťažko nájdu hodnoverný zdroj, ktorý by im dokázal dať jednoduchý prehľad.

Keď sa aj odhodlajú na cestu samoštúdia, zhltne im to veľa času. Následne pri skúške prvého viazania zvykne prísť väčší problém – neistota. Nie je zaviazaný silno alebo slabo? Má správne uložené nožičky, hlavičku, chrbátik? Čo s rúčkami?

Nehovoriac o tom, keď dieťatko v nosiči alebo šatke plače. Určite sa mu tam nepáči! Nechce sa nosiť.

Osobné poradenstvá

Úlohou lektorky na osobných poradenstvách preto častokrát nie je „len“ naučiť základný úväz, no doladiť ho. Ubezpečiť mamičku, podporiť ju v jej materských kompetenciách, oboznámiť ju s rôznymi spôsobmi, metódami, svojimi skúsenosťami a snažiť sa nájsť ten malý háčik, ktorý im bráni v spokojnom nosení.

Každé dieťa chce byť nosené

Či ho do šatky uviažete od narodenia alebo od troch a viac mesiacov. Do hry však vstupujú zakaždým iné faktory. Presne toto je čaro osobného poradenstva. Vedieť hrať tú hru, správne rozhodiť kocky a pomôcť mamičke a dieťatku nájsť cestu do svojho domčeka.

Kurzy

Kurzy sú väčšinou hromadné – od 3 do maximálne 15 mamičiek. Počet závisí od samotnej lektorky, typu kurzu (začiatočnícky, pokročilý, koľko úväzov sa učí a pod.). Učia sa na  nich úväzy podľa výberu a návrhu lektorky.

Na začiatku je väčšinou slovná inštruktáž, potom príde ukážka a spoločné viazanie. Lektorka sa snaží venovať každej mamičke a jej dieťatku, no nemá na to toľko priestoru ako pri osobnom poradenstve, kde tomuto jednému páru venuje samostatne celú cca 1,5hodinu.

Ak má teda niekto potrebu riešiť špecifický problém alebo požiadavku, je vždy lepšie navštíviť lektorku osobne (u nej doma, u vás doma, vo vyhradených priestoroch – podľa zadania lektorky).

iStock

Podporné skupiny

Mnoho ľudí si podporné skupiny zamieňa s kurzami. Stretne sa na nich opäť mnoho mamičiek, skúšajú šatky, nosiče, rozprávajú sa o svojich skúsenostiach, peripetiách, problémoch, radia si,…to všetko pod vedením lektorky nosenia.

Je tu priestor zodpovedať na určité otázky, no opäť nie v takom rozpätí ako pri osobnom poradenstve. Taktiež je tu priestor pre ukážku úväzov, no nie taký ako pri kurze. Každá mamička totiž môže mať záujem o iný úväz, a  to by nebolo časovo zvládnuteľné.

Kurz a úväzy v ňom obsiahnuté sú už od začiatku jasne stanovené, čiže sa naň prihlásia tie záujemkyne, ktoré sa chcú naučiť ten daný úväz/y.

Kto môže byť lektorkou nosenia

Lektorstvo na Slovensku nie je nijak špecialne regulované. O toto sa momentálne usiľuje napr. OZ Nosma. Lektorovať môže buď absolventka niektorého z lektorských kurzov či aj „obyčajná“ mamička bez kurzu, no s bohatými skúsenosťami a odporučeniami.

Lektorstvo nie je založené vyslovene na zárobkovej činnosti, skôr ako finančný dar pre mamičku/lektorku, ktorá vám predá svoje vedomosti a skúsenosti.

Vy nemusíte stráviť týždne a mesiace nad výberom správnej šatky, nosiča, úväzu a trápením sa s tým, prečo vaše dieťatko plače pri nosení, ako ho aj seba obliecť a pod. Lektorka trávi svojim štúdiom ten čas za vás. Naberá z vlastných skúseností a takisto aj zo svojich poradenstiev.

Každé dieťa aj rodič sú totiž iní, špecifickí a jedineční. Inak reagujú na rôzne podnety a situácie. Podstata je samozrejme vždy rovnaká, len tie krôčiky k jej naplneniu bývajú rôzne. Skúsenosti sú skutočne na nezaplatenie.ň

O čom lektorstvo naozaj je

Príďte sa na vlastné oči presvedčiť, o čom je naozaj lektorstvo, aké výhody ponúkajú nosiace workshopy či stretnutia rovnako zmýšľajúcich mamičiek. Ideálnou príležitosťou je Medzinárodný týždeň nosenia detí (MTND).

Od 2. do 8. októbra máte možnosť navštíviť širokú ponuku workshopov nielen na tému nosenia ale aj kontaktného rodičovstva, zúčastniť sa sprievodu nosiacich rodičov v jednom z 50 miest na Slovensku a zapojiť sa do regionálnych či celoslovenskej súťaže o skutočne hodnotné ceny. Viac o akcii a jednotlivých programoch nájdete na www.nosma.sk.

Jana Felcanová, poradkyňa nosenia detí v šatkách a ergonomických nosičoch
Zakladateľka Chcem nosiť o.z.
PR manažér OZ Nosma

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár