Bábätká, v závislosti od veku, potrebujú 12 – 16 hodín spánku denne. No samotná dĺžka spánku nie je to jediné určujúce kvalitu spánku, dôležité je aj to, kde dieťa spí.
Dlhodobý spánok v autosedačke,
hojdačke, lehátku, v niečom, kde dieťa napoly sedí, môže viesť k zraneniu, či dokonca úmrtiu dieťatka.
Jeden výskum amerických vedcov sa zameral na posúdenie 47 úmrtí malých detí vo veku do 2 rokov, ktoré zomreli počas pobytu v niektorom zo zariadení, učených na sedenie, či nosenie. 2/3 týchto úmrtí sa týkali autosedačiek, zvyšok boli hojdačky, kolísky, či športové kočiare.
Smutnou príčinou 46 úmrtí bolo udusenie. 52% prípadov bolo spôsobených uškrtením sa na popruhoch zariadenia, kde dieťa spalo.
Odborníci upozorňujú a neustále vyzývajú rodičov malých detí, aby ich nikdy nenechávali bez dozoru – spiace, či bdelé – pokiaľ sú v týchto zariadeniach – sedačkách, hojdačkách.
Spánok malého dieťatka
Nielen dĺžka spánku, ale aj miesto spánku je nesmierne dôležité. Ako najlepšie miesto odborníci uvádzajú rovnú a pevnú podložku – postieľka, či manželská posteľ … A ako najlepšiu polohu na spánok zase uvádzajú polohu na chrbátiku alebo na boku s opierkou chrbta.
Autosedačky, hopsadlá, ležadlá sú určené na zábavu alebo krátky pobyt počas bdenia dieťaťa, a nie na plnohodnotný spánok.
Spánok vo vzpriamenej polohe, kedy dieťa ešte neovláda svoju hlavičku a tá môže padnúť dopredu, kedy dieťa neovláda ešte svoj krk, nevie hlavu zodvihnúť a môžu tak ostať dýchacie cesty blokované – takýto spánok je nebezpečný.
Klára Grafová
Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.