Nenoste dieťa “v smere jazdy”

Mária Kopčíková 0

O tom, že nosiť dieťatko je prospešné, nemusíme polemizovať. O nosení ako takom sa hovorí a píše veľa, aj my sme písali o nosení v šatke.

V posledných dňoch sa mi viackrát stalo, že som videla maminu, ktorá síce dieťatko mala v šatke, ale zaviazané zle. Alebo som stretla rodičov a otecko niesol dieťa v klokanke tvárou od seba. Ani jedno, ani druhé nie je dobré.

Shutterstock

Neergonomické klokanky

Kedysi pred 10 rokmi som aj ja mala jednu, horko ťažko sme tam dieťa nasúkali a potom ju vymenili za šatku. Veľmi často sú prvou voľbou rodičov, keď sa rozhodujú o nosení dieťatka, práve klokanky. Pravdepodobne kvôli jednoduchšej manipulácii, pretože viazanie šatky im príde náročné a zdĺhavé.

Klokankou sa niekedy označujú všetky nosiče pre deti, no treba upozorniť, že klokanky často bývajú neergonomické – s úzkou časťou medzi nožičkami dieťaťa a vystuženou chrbtovou opierkou. 

Ako si vybrať vhodný ergonomický nosič? Čítajte ďalej >>>

V klokanke dieťa nemôže byť vo svojej prirodzene schúlenej polohe. Je príliš namáhaný jeho chrbátik i bedrové kĺby – nožičky visia nadol. Rovnako aj chrbtica je predčasne vertikalizovaná a preťažovaná. U chlapcov sú navyše príliš zaťažované genitálie.

Nenoste deti tvárou vpred

Výrobcovia a predajcovia prezentujú, že v klokanke dieťa môžete nosiť aj tvárou vpred. No pre dieťa toto nie je fyziologická poloha. Nosenie čelom dopredu nie je pre jeho vývoj až také bezpečné a pre nosiaceho tak pohodlné.

Zdroj: istock.com

Ako by vlastne malo vyzerať dobre uviazané dieťatko a ako je to s nosením tvárou vpred? Spýtala som sa na to poradkyne nosenia Evy:

Na trhu je množstvo nosičov, ktoré by si ty zaradila do kategórie ergonomické a ktoré rozhodne nie.

Základný rozdiel medzi nosičmi, ktoré voláme ergonomické a tzv. klokankami, ktoré za ergonomické nepovažujeme, je šírka posedu (látky medzi nôžkami bábätka). Ergonomický nosič umožňuje dieťaťu sedenie naširoko s podsadeným zadočkom, kedy sú kolienka vyššie ako zadoček a spolu s pätami a zadočkom vytvárajú pomyselné písmeno M.

Neergonomické nosiče majú akoby nohavičkový výstrih (vyzerajú ako spodné nohavičky medzi nôžkami) a dieťatko vystierajú do neprirodzenej polohy. Dieťa v takomto nosiči visí za lonovú kosť, chlapci to majú ešte horšie a vyzerajú ako parašutisti. Dobrý ergonomický nosič by tiež nemal umožňovať nosenie tvarou od nosiaceho, táto poloha tiež veľmi neprirodzene prehýba bábätku jeho chrbticu v tvare C do opačného oblúku.

Druhou odlišnosťou býva pri ergonomickom nosiči mäkké telo nosiča, ktoré sa prispôsobí bábätka, klokanky sú zvyčajné polstrované alebo celkom napevno vystužené, čo nekopíruje anatomické danosti bábätka.

Dnes je na trhu veľa ergonomických nosičov, dokonca už aj výrobcovia klokaniek pochopili výzvu trhu a začínajú sa pomaly prispôsobovať. Sú však väčšinou akoby hybrid medzi klokankou a ergonomickým nosičom, často umožňujú úpravu do oboch polôh aj nosenie tvarou od nosiaceho.

Odporúčala by som skôr siahnuť po pôvodných značkách ergonomických nosičov ako sú manduca, ergo, boba, beco, emeibaby, kibi, storchenwiege, Al&Izi, hoptye, liliputi a pod.

Často vidím, že žena síce nosí dieťa zaviazané v šatke, ale je podľa mňa uviazané zle a dieťa v nej je uložené zle. Ako by to malo vyzerať, keď je to zaviazane dobre? Na čo by si matky mali dať pozor?

Ak hovoríme o nosení na zvislo, potom kľúčovými sú tieto prvky: 

  • podsadená riťka, kolienka vyššie ako zadoček (väčšie bábätka výrazne naširoko, menšie s kolienkami viac pod bruškom) – do šatky sa dá dieťa uložiť ako do klokanky, keď sa ritka nepodsadí a pri niektorých úväzoch sa popruhy neroztiahnu od jednej kolennej jamky po druhu, ale ostanú “zhrčené” medzi nôžkami bábätka a dieťa opäť visí za lono.
  • stredová línia bábätka je v stredovej línii maminy vo všetkých častiach tela,
  • šatka dotiahnutá napevno vo všetkých častiach chrbátika,
  • aktuálne je “in” česká vychytávka – zrolovaná plienočka za krkom a záhlavím bábätka, ktorá drží hlavičku v dobrej polohe opretú o hrudník nosiaceho – zdá, sa, že je to skutočne veľmi dobrá opora dobrého uloženia malého bábätka (také čo si nedrží hlavičku) v šatke.

To, na čo si treba dať pozor z čisto bezpečnostných dôvodov, je pritiahnutie brady k hrudi (vtedy sa bábätku zle dýcha – je potrebné, aby bol medzi hrudníkom a bradou miesto aspoň na dva dospelácke prsty. Druhé bezpečnostné pravidlo je, že vždy musíme vidieť bábätku voľný nosík na dýchanie. Ak si nerado otáča hlavičku tak, že sa opiera o maminu líčkom, namiesto toho sa opiera čelom a ma zaborený nosík, aspoň jemne otočíme hlavičku na stranu, aby bol nosík voľný.

Nevhodné nosenie, zdroj: storchenwiege.com

O nosení v kolískach sa vedie diskusia o ich bezpečnosti, aj o tom, či je takéto nosenie prirodzené. Tu sa častejšie stretávame s tým, že bábätkám sa v klbôčku môže vďaka brade pri hrudníku veľmi zle dýchať. Ak niekedy dopadlo nosenie veľmi zle, tak to bolo práve v kolískach v šatkách a rôznych baby vakoch, ktoré túto polohu umožňujú. Sú viaceré indície, ktoré nám naznačujú, že poloha na zvislo s podsadeným zadočkom je tá prirodzená.

Môže byť v šatke bábätko od narodenia? Ak áno, v akej polohe? V akom úväze?

Bábätko, ktoré sa narodí, má prirodzenú potrebu byť pri maminke naďalej. Preto je nosenie práve od narodenia úplne dobré a žiaduce, aj keď je dobré povedať, že prvé dni, či týždne ho plnohodnotne nahrádza spoločné oddychovanie, či spanie s bábätkom.

Oveľa jednoduchšie, zdravšie, bezpečnejšie a prirodzenejšie sa javí nosenie na zvislo s podsadeným zadočkom. Niektoré zdroje (Kiedroňová, E.: Nežná náruč rodičú) pred touto polohou od narodenia varujú, nemajú však na to žiadne vedecky podložené dôkazy.

Jednoduchým argumentom je, že ak sa pozrieme naprieč kultúrami, veľká väčšina detí vo svete sa nosí práve na zvislo a nie ináč.

Úväz, ktorý je najlepší od narodenia, je kríž s kapsou vnútri v dobrej pevnej šatke – popruhy môžu ostať ako opora po stranách bábätka (nerozťahujeme ich pod ritkou) a krk so záhlavím fixujeme zarolovaním plienky a opierky do vrchnej časti šatkovej kapsy. Alebo popruhy roztiahneme od kolienka po kolienko a hlavu zafixujeme jedným z nich na stranu. S týmto úväzom si vystačí maminka s bábätkom veľmi dlho, niektoré aj celú dobu nosenia.

Nezriedka tiež vidíme, že rodičia deti nosia v rôznych nosičoch “v smere jazdy”, teda tvárou od rodiča. Je to dobre? Ja mám pocit, že nie. Vieme to vysvetliť, prečo nie?

Zdroj: istock.com

Nosenie v smere jazdy má dva aspekty. Jedným z nich je zdravotný a druhý psychologický. Zo zdravotného hľadiska je nevhodné vystierať chrbticu bábätka v tvare C do opačného oblúku (opačného C) je to pre chrbticu neprirodzené a nezdravé. To je presne to, čo sa deje, keď dieťa oprieme vystreté o náš hrudník.

Chcete vedieť, prečo ženy prestávajú predčasne dojčiť? Čítajte ďalej >> >>

Zo psychologického hľadiska dieťa nepotrebuje tak veľa podnetov, ktoré mu takáto poloha poskytuje, väčšina detí je nimi potom preťažená, často majú ťažké večery a maminky to pripisujú nedostatku mliečka alebo boleniu bruška. Bábätko navyše nemá kam pred premierou podnetov uniknúť. Ak máme dieťa otočené smerom k nosiacemu, ma síce mierne obmedzený rozhľad, ale to je presne to, čo stačí, v momente únavy sa oprú o hruď nosiaceho a zaspia alebo sa môžu iba na chvíľku schovať do šatky, keď na nich robí nemilá teta ňuňuňu…

Spracované s použitím: Nourishbaby.com.au, nosmesa.eu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,81 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár