Staráme saStarostlivosť o babetko

Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo

 kika/redakcia   12.05.2022   0

V lete robíme všetko pre to, aby sme bábätká ochránili pred horúčavou a slnkom. Bábätká majú veľmi tenkú pokožku, nemajú toľko pigmentu, ako my dospelí, sú preto oveľa náchylnejšie na popáleniny od slnka. Riziko prehriatia a úpalu sa zväčšuje o to viac, že nemajú natoľko vyvinuté ani potné žľazy.

Mnoho kočíkov je preto zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Hrozí v ňom bábätku nebezpečenstvo prehriatia.

iStock

 

Zakrytý kočík je ako termoska

Švédsky pediater Svante Norgren z detskej nemocnice Astrid Lindgren v Štokholme, sa pre švédske noviny Svenska Dagbladet vyjadril, že v horúčavách funguje kočík zakrytý látkou ako termoska. Prúdenie vzduchu je zlé, vnútro kočíka sa veľmi rýchlo zohreje. Okrem toho, na dieťa dobre nevidíte.

Švédske noviny Svenska Dagbladet urobili pokus a kočík zakryli látkou, aby zistili, ako horúco môže byť v kočíku, keď sa nechá na slnku na pravé poludnie, medzi 11.30 a 13.-tou hodinou.

V otvorenom kočíku bola teplota 22 °C, kým v kočíku, ktorý zakryli tenkou látkou, sa teplota už za pol hodinu vyšplhala na 34 °C. Po hodine dosiahla až 37 °C.

   Prečítajte si tiež:   Prvá pomoc pri úpale a prehriatí

Norgren upozornil nielen na nebezpečenstvo prehriatia v zakrytých kočíkoch, ale pripomenul aj hrozbu SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat) – v prehriatom zakrytom kočíku hrozí, že bábätko od horúčavy môže prestať dýchať.

Pravidlá pri letnom pobyte s bábätkom vonku

Aj keď by bolo v lete ideálne nezdržiavať sa s malými bábätkami vonku medzi 11 až 17-tou hodinou, nie vždy sa dá takýto režim dodržať. Ak už musíte s bábätkom von, dieťa do kočíka obliekajte naľahko.

Na kočíku ako tienidlo používajte radšej slnečník. Je lepšou voľbou ako strieška kočíka, aj tá totiž udržiava nad dieťaťom teplý vzduch. Priamemu slnku sa vyhýbajte, vyhľadávajte čo najviac prirodzeného tieňa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised