Staráme saStarostlivosť o babetko

Ortopéd radí rodičom

 MUDr. Brozmanová Blažena, CSc.   27.07.2017   0

Nevhodnými návykmi postupmi môžme svojmu dieťatku brániť v správnom vývoji chrbtice a nôh, či v celkovom držaní tela a spôsobiť mu tak neskôr problémy.

Ktoré to sú?

Ingimage


Ak bábätko ešte len leží...

Pohybový vývoj a komfort  najčastejšie narušuje dlhotrvajúca  fixácia v jednej, niekedy  neprirodzenej  polohe, bez možnosti sa povystierať a ponaťahovať.

  • Vyhýbame sa dlhému polohovaniu dieťatka v malých kočíkoch a dlhotrvajúcej fixácii v nevhodných popruhoch.
  • Bábätko neberieme na ruky sústavne v tej istej polohe, s tým istým vybočením chrbátika, šikmým sklonom panvy a rovnako pootočenou hlavičkou.
  • Pri postieľke sa dieťatku prihovárame z oboch strán, z oboch strán mu umožníme prísun svetelných a zvukových podnetov, hračky podávame z oboch strán, dbáme, aby hlavička bola v ľahu polohovaná z oboch  strán.       

Ak bábätko začína sedieť...

Žiadnu vývojovú fázu u zdravého dieťaťa neurýchľujeme! 

  • Dieťatko  predčasne neposádzame, nepodopierame nasilu, všímame si, či pri dlhšie sa opakujúcom sedení opakovane nenachyľuje do jednej strany, aby sme mu nevypestovali skoliotické držanie, resp. skoliózu.
  • Dieťaťu neumožňujeme dlhšie trvajúcu „chôdzu„ v chodačkách, kde sa opakovane odráža jednou, alebo oboma  nohami , čo podporuje ( valgózne) vybočenie piat  do „X„.
Ingimage

 

Dieťatko už chodí a naďalej rastie...

Veľmi dôležité je zachovať dostatok odpočinku i prirodzeného pohybu. K správnemu spánku prispieva i vhodný matrac.

Podložka nemá byť príliš mäkká, aby sa v nej dieťa nezanáralo a nedeformovalo si chrbticu, ale ani veľmi tuhá , čo vedie k prílišnému tlaku podložky na jemnú pokožku a nedostatočnému prekrveniu mäkkých štruktúr. Dieťa sa má zľahka zanoriť do elastického povrchu matraca, ale ihneď pocítiť dostatočnú pevnosť podkladu.

Dostatočná opora podložky umožní ľahšie otáčanie, resp. pohyby v postieľke a priaznivo vplýva na ďalšie „preskúmanie„ a rozvíjanie svojich pohybových možností.

V tomto veku má dieťa prirodzené postavenie predkolení a kolienok mierne do „O“ (varózne postavenie kolien resp. predkolení ). Až cca vo veku 3 rokov sa kolienka vyosujú do mierneho tvaru  „X„. Samozrejme , že na  tvare tela, teda aj dolných končatín  sa podieľajú aj ničím neovplyvniteľné genetické faktory.

Plosky nôh dieťatka ešte nemajú formovanú pozdĺžnu klenbu, ktorá je síce u zdravej nohy vytvorená, ale cca do 3 – 4 rokov je chránená pred preťažením tukovým vankúšikom.

Veľkú chybu robia rodičia, ktorí dlhodobo vodia dieťa stále za tú istú ruku, čo vedie k návyku dvíhať stále to isté rameno s trvalým následkom. Aj keď rodičia pri vychádzkach striedajú strany, za ktoré dieťa vedú, nie je dobré dieťa chôdzou preťažovať.

Dieťatku treba umožniť , aby si do istej miery samo regulovalo svoje pohybové aktivity, v zmysle  umožnenia chôdze, posedenia si, lezenia, hojdania sa a podobných hravých aktivít.

Pri vychádzkach i hrách dbáme na správnu obuv /viď ďalšia kapitola/, ale i dostatočne priestranné ponožky primeranej veľkosti i šírky v oblasti prstov.

Dieťa nikdy nedvíhame , resp. nevyťahujeme za ruky vystreté v lakťoch, aby sme mu nespôsobili tzv. bolestivú pronáciu  ( skĺznutie nevyzretého väzu z hlavičky vretennej kosti), čo síce odborný lekár jednoduchým manévrom napraví , ale tento čas možno stráviť aj príjemnejšie.

Autorka: MUDr. Brozmanová Blažena, CSc., ortopedička www.medifera.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP

Mikulášska súťaž o balíčky:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised