Staráme saStarostlivosť o babetko

Plienky & pokožka

 pr   18.09.2013   0

Stretli ste sa i vy u svojho bábätka s červenými ploškami na zadočku, či vyrážkami ako po popŕhlení? Najmä mamičky, ktoré majú svoje prvé bábätko, sa často ocitnú v situácii, kedy nevedia posúdiť, či je to alergia na plienky, či zaparenina pokožky. 

V hlave tak víria otázky. Čo to spôsobuje? Ako sa podobným problémom s pokožkou vyvarovať? Mám navštíviť lekára? 

Čo spôsobuje alergiu na plienky?

Detská pokožka je menej schopná odolávať senzibilizujúcim účinkom látok a materiálov nachádzajúcich sa v plienkach, práškoch na pranie, detskej kozmetike. Pokožka je namáhaná, dráždená. Aj samotné prostredie detskej plienky je pre dieťa iritujúce prostredie, pretože príroda nepripravila pokožku na vlhké a teplé prostredie pod plienkami. Koža je v neustálom kontakte s močom a stolicou. Zlúčeniny moču macerujú pokožku a v stolici sa zasa nachádzajú tráviace enzýmy a baktérie. Podráždenie pokožky je príčinou skutočných ťažkostí a nepohodlia bábätka. 

Aké sú príznaky zaparenín?

Je to podráždenie , sčervenanie , svrbenie, opuch niekedy i pľuzgieriky a mokvavé plochy - plač dieťaťa, niekedy i nechutenstvo.

Aké sú preventívne opatrenia zaparenín? 

Najdôležitejšie je, aby pokožka v oblasti plienok bola vždy čistá a suchá. Na umývanie zadočka používajte čistú mäkkú vodu. Vyhnite sa parfumovaným detským obrúskom a čistiacim prostriedkom na pokožku, pretože môžu obsahovať silné chemikálie, ktoré nie sú vhodné na citlivú pokožku dieťaťa. Pre každodennú prevenciu a ošetrenie detskej pokožky sa odporúča vyberať taký prípravok, ktorý má klinicky overený účinok, a je priamo určený na ošetrenie dojčiat a malých detí a nemá spôsobovať alergické reakcie

Kvalitná masť napr. Bepanthen, udržiava optimálnu hladinu vlhkosti pokožky  a tým chráni proti vzniku zaparenín.  Základom starostlivosti o zadoček je teda správna hygiena, časté prebaľovanie a používanie kvalitných plienok a kvalitných ochranných mastí, ktoré vytvárajú vrstvu proti dráždidlám pokožky. Ochranná masť Bepanthen pokožku pred podráždením nielen chráni, ale taktiež sa o ňu stará - pomáha ju regenerovať a udržovať plne funkčnú a zdravú.

Kedy mám navštíviť lekára?

Ak budete dodržiavať hore uvedené pravidlá a napriek tomu nepríde k ústupu vyrážok do 2 - 3 dní, potom navštívte svojho detského lekára.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised