Strihať či nestrihať, to je otázka …

Monika Medveďová 2

Vyhlásenia o tom, že detské vlásky treba spočiatku poriadne strihať, aby zhustli, asi pozná každá mama. Či už im verí alebo nie, to je druhá otázka.

Ak má mamina dievčatko, zrejme nechce, aby chodilo vystrihané na „chalaňa“ a s úľubou robí prvé fontánky na vrchu hlavy alebo pripína dlhšiu ofinku sponkami…

strihanie vlasy
shutterstock

Čo na rast vláskov u detí hovoria odborníci – dermatológovia a kaderníci? Čo rast vlasom ovplyvňuje a ako sa treba o ne starať?.

Bude mať dieťa husté vlásky, ak ho budeme často strihať?

Väčšina detí pri narodení neoplýva bujnou hrivou. Detí, ktoré sa narodia s dlhými vláskami je pomerne málo. Tieto prvé vlásky aj tak postupne samé vypadajú, najmä vzadu na hlavičke sa – poväčšine ležiacim deťom – vytvorí malá lysina. Postupne sa tieto prvé vlásky vystriedajú s „trvalými“, pevnejšími vlasmi.

Ak malému bábätku smerom k prvým narodeninám rastú „lokne“, vlásky sa mu všelijako krútia a vy tieto vlásky ostriháte, pravdepodobne ich už dieťa také nikdy mať nebude. Odborníci hovoria, že vlnité vlásky mávajú deti ako prvé. Vlasy, ktoré po ich ostrihaní odrastajú, sú už rovnejšie a obvykle tmavšie.

Hustejšie vlásky – iba opticky

V každom prípade ale samotné strihanie vláskov nespôsobí ich vyšší počet a tým pádom aj hustotu. Počet vlasov je geneticky daný. To čo sa udeje strihaním je, že sa opticky „zvýši hustota“, pretože strih je „tupý“ a zarovná rozštiepené končeky vlasov– tých sa potom zdá byť viacej.

Každý človek sa narodí s istým typom vlasov, ich vlastnosťami – kvalitou, hustotou. Rodíme sa s presne daným počtom vlasových folikulov, takže častým strihaním nedosiahneme ich namnoženie.  

To, či dieťatko budete strihať a kedy tak urobíte po prvý raz, je len a len na vás a – samozrejme – na type a dĺžke vláskov vášho dieťaťa.

Starostlivosť o detské vlásky

Starostlivosť o vlasatú časť hlavy spočíva najmä vo výbere nejakého vhodného prostriedku na ich ošetrovanie. Čím nemám na mysli najdrahšie prípravky z radu lekárenskej kozmetiky. Spočiatku postačí len čistá voda a prípadne kvalitné mydlo.

Vlásky netreba umývať každý deň – snáď naozaj len v horúcich mesiacoch, keď sa dieťa potí, vlasy sa lepia a udržia v sebe viacej nečistôt z ovzdušia.

Neskôr, keď je dieťa viacej aktívne a vlásky rastú, vyberte nejaký kvalitný šampón.   Šampóny a peny do kúpeľa, ktoré deťom vytvoria zábavnú atmosféru kúpania a umývania vláskov, by mali byť bez parabénov, parafínu, a sfarbené len prírodnými farbivami, aby sme sa vyhli alergiám a podráždeniu. takýmito sú aj nové šampóny  BUPI Kids od generáciami overenej slovenskej značky BUPI. 

strihanie vlasov
shutterstock

Účesy?

Ak dieťatku chcete robiť copčeky, robte tak opatrne. Kaderníci hovoria, že do roka by sme gumičky do vlasov nemali používať vôbec. Ich používanie, ako aj zapletanie vrkočov vlasy veľmi namáha a údajne môže spôsobiť poškodenie vlasových korienkov.

Ak už chcete gumičky používať, mali by to byť jemné detské gumičky. Ak má dieťatko dlhšie vlasy odporúča sa dať ich cca každé tri mesiace podstrihnúť , aby sa odstránili rozštiepené končeky vlasov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mam 13 rocnu dceru. Nikdy sme jej nestrihali vlasy a dnes ma krasne huste vlasy. Mna rodicia nicili strojcekom az do 15 rokov (zda sa to byt neuveritelne) a moje vlasy su jednavelka katastrofa.

    Asi to bude geneticka…

  2. jedna kadernicka mi povedala, ze ak syna striham vzdy len strojcekom, vlasky mu „stvrdnu“, budu ako droty, takze je treba striedat strihanie noznicami a strojcekom.

     

    co si o tom myslite?

    mate nejaku skusenost?

Pridaj komentár