Účinky masáže u detí a dojčiat

spracovala Ludka Hrabovcová 0
Účinky masáže u detí a dojčiat

Dôležitosť dotyku

Dotyk a hlavne správny dotyk je nesmierne dôležitý pri pestovaní vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Dotyk sa dá využiť k relaxácii a pri navodzovaní pocitu pohody u detí, ktoré masáže prijímajú a u dospelých, ktorí ich prevádzajú. Techniky masáže môžu pozitívne ovplyvniť nielen telesné a psychické súčasti organizmu, ale aj vzájomné vzťahy medzi rodičmi a deťmi a medzi všetkými členmi rodiny navzájom. Chcete vedieť ako? Masáž okrem iného podnecuje a prehlbuje schopnosť vcítiť sa do druhej osoby, s ktorou ste pri masáži v neverbálnom kontakte. V podstate ide o citlivú zostavu jemného hladkania, pri ktorom sa nevyvíja tlak, preto sa takouto masážou nedá ublížiť.

Vzťah medzi rodičmi a deťmi sa prehlbuje aj pomocou mimo-slovnej komunikácie. Už len z pohľadu, dotyku, mimiky tváre dokážete ľahko prečítať, čo sa deje vo vašich deťoch. Vy aj deti sa naučíte relaxovať, sústrediť sa, deti budú lepšie spolupracovať a zlepší sa ich spánkový rytmus. Masáž stimuluje krvný obeh, čo pozitívne ovplyvňuje rozvoj tkanív a činnosť jednotlivých orgánov. Zlepšuje dýchanie a celkové okysličenie organizmu, posilňujú sa hrudné svaly a správne držanie tela. Stimuluje pokožku, jednotlivé nervy a ich zakončenia, aktivuje väčší počet nervov a tým posilňuje hmat. Táto masážna technika dokáže vyvolať aj kĺbové zmeny, lebo pri dotyku v blízkosti kĺbu dochádza k uvoľňovaniu hormónov do organizmu, čo podporuje pohybový aparát. Ovplyvňuje svalstvo, jeho spevnenie a uvoľnenie a tiež koordináciu pohybov.

Navodenie pocitu bezpečia

Dotykové a relaxačné techniky zbavujú deti napätia. Telo dieťaťa sa pred narodením pripravuje na pôrodný stres a je zaplavené stresovým hormónom (ACTH). Pre novorodenca je dotykový a očný kontakt spolu s počúvaním tlkotu matkinho srdca dôležitým signálom pre pocit bezpečia, ktorý podmieňuje zastavenie tvorby ACTH a prípravu dieťaťa na nové skúsenosti a učenie. Deti v nemocnici majú vysokú hladinu hormónu ešte dva tri týždne po narodení, zatiaľ čo deti narodené v prirodzenom prostredí, ktoré neboli odlúčené od matky a nestratili jej rané signály, mali zníženú túto hladinu už po 24 hodinách. Masážnou technikou môžeme odstrániť popôrodnú traumu u novorodencov.

Vítaná pomoc

Masáž pozitívne ovplyvní deti, ktoré trpia špecifickými poruchami učenia (dyslexiou, dysgrafiou, dyskalkúliou), ľahkou mozgovou dysfunkciou, dokonca aj niektorými formami Downovho syndrómu alebo autizmom. Zlepšuje stav astmatikov, alergikov, exematikov…

Pôsobí na svalový, obehový, lymfatický systém, aj na jednotlivé tlakové body, meridiány, ovplyvňuje rovnováhu životnej energie, pôsobí preventívne aj liečebne.

Úspech tejto techniky je priamo závislý na tom, či dieťa masáž pozitívne prijíma! Pokiaľ ju odmieta, mohli by sme mu nátlakom spôsobiť problémy, preto je potrebné postupovať citlivo a trpezlivo. Je to metóda natoľko univerzálna, že sa môže používať tak u zdravých, ako aj handicapovaných detí, mamičiek, starších detí, ako aj u dospelých. Svedčia o tom nielen odborné odporúčania, ale aj ohlasy mamičiek, ktorým dotyk pomohol nájsť nevšednú cestu k svojmu dieťaťu.

Spracované podľa publikácie Jany Hašplovej Masáže dětí a kojenců, vydavateľstvo Portál, 1999 a 2005.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár