Vankúš na dojčenie

Mária Kopčíková 0

Kojaci vankúš alebo vankúš na dojčenie je dobrou pomôckou nielen na samotné dojčenie. Je to taká multifunkčná pomôcka a mamám na kurzoch pre budúcich rodičov ho odporúčam – ako jednu z mála vecí, o ktorých si myslím, že má význam kupovať, keď čakáte dieťatko.

iStock

 

V tehotenstve na spánok

Ešte s bábätkom v brušku, najmä ku koncu tehotenstva, sa niektoré ženy sťažujú na kŕče v lýtkach alebo na opuchy nôh. Uľaviť sa im dá aj podložením kojaceho vankúša pod kolená, keď mamička oddychuje alebo sa chystá na spánok.

Ďalším problémom, ktorý niektoré ženy majú je, že ku koncu tehotenstva nevedia zaujať dobrú polohu na spánok. Tu ich tlačí bruško, tu bolí chrbát. Kojaci vankúš môže pomôcť i v tomto prípade.

Ak si mamička ľahne nabok, jednou časťou vankúša si podloží hlavu, stredom vankúša bruško, a druhý koniec vankúša si podloží pomedzi nohy. Táto poloha zvykne odľahčiť ako krčnej chrbtici, tak pri kŕčoch v lýtkach.

Kojaci vankúš pri dojčení

Spočiatku mamička a bábätko strávia pri dojčení veľa času – teda zvyčajne. Je fajn, pokiaľ mamina a dieťatko majú dobrú polohu, kedy mamičku nebolia kríže, krčná chrbtica, ani nohy. Zvyčajne je potrebné, aby mama mala ruku, na ktorej drží dieťa, niečím podloženú. Na čo zase vhodne poslúži kojaci vankúš. Zároveň robí oporu na krížoch.

Z praxe sa mi na využitie pri dojčení zdajú lepšie vankúše dlhé, ohybné a mäkké, také tie „hady“. Príliš vysoké a pevné vankúše nevie mamička potom vhodne vytvarovať, podľa toho, ako by to práve potrebovala.

Prečítajte si tiež: „Haluze“ pre deti

Na polohovanie dieťatka

Veľa mamičiek používa kojaci vankúš aj pri polohovaní dieťatka. Pokiaľ je bábätko ešte malinké, tak kojaci vankúš využívajú ako opierku za chrbátik, pri spánku, alebo po kŕmení, aby dieťatko bolo v bezpečnej polohe na poloboku a neprevrátilo sa.

Pri detičkách s fyziologickým refluxom sa vankúš často používa na zabezpečenie zvýšenej polohy, aby hlavička bola trocha vyššie ako bruško.

Pokiaľ je dieťatko väčšie, tak vankúš rodičia použijú ako zábranu, aby sa napr. neodkotúľalo z hracej podložky na studené parkety, alebo nepreliezlo tak, kam nemalo.

Praktické veci okolo kojacich vankúšov

Na trhu ich je veľa – ako všetkého pre malé deti a prvorodičov 🙂 Rôzne typy, rôzne dĺžky, rôzne výplne, rôzne vrchné materiály, rôzne ceny.

Mne osobne sa asi najviac páčia vankúše dlhé a mäkké, vyplnené dutým vláknom.

  • Dĺžka a ohybnosť – niektoré typy vankúšov sú pomerne vysoké, nedajú sa tvarovať a ťažko ich viete použiť napr. na polohovanie dieťatka. Preto si pred kúpou zvážte, na čo všetko chcte vankúš používať.
  • Výplň – je v podstate dvojaká. Buď sú vo vnútornej časti vankúša EPS polystyrénové guľôčky o priemere 3-4 mm, alebo je to duté vlákno. Výrobcovia vyzdvihujú guľôčky kvôli tomu, že sa v nich nedržia roztoče a nenasakujú tekutiny. Pri guľôčkach len myslite na to, že sa po dlhšom používaní splošťujú, strácajú svoj objem a treba ich dosypávať, aby sa vankúš mohol plnohodnotne používať ďalej.
  • Povrchový materiál – návlek, by mohol byť bavlnený a dobre udržiavateľný, mohol by sa dať oprať na 60 st. C. Niektoré vankúša majú akoby zamatový povrchový materiál, čo mi nepríde príliš praktické.
  • Cena – od 16 € po takmer 100 €. 

Samozrejme, že nájdete milión krásnych detských motívov, aj veľa informácií o funkcionalitách vankúšov na dojčenie. Tak ak zvážite kúpu tejto pomôcky, zohľadnite to, čo od nej očakávate vy sami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár