Toto robte pre zdravý vývin mozgu svojho dieťaťa

Mária Kopčíková 0

Ľudský mozog je vo vývine celý život. Na to, aby nás dokázal dobre sprevádzať a slúžiť nám, potrebuje pevné základy. Tie sa budujú ešte počas vnútromaternicového života a potom v prvých troch rokoch života.

vyvin mozgu, vyvin dietata
ingimage

Láskavé, pozitívne, dôsledné prostredie a vzťahy pomáhajú budovať zdravý mozog a chránia ho pred negatívnymi dôsledkami stresu. To, čo mozog ovplyvňuje, sú každodenné zážitky dieťaťa, od dennej rutiny, po ľudí, s ktorými príde do kontaktu.

Už veľmi malé deti môžu zažívať stres, pokiaľ miesto, kde žijú a hrajú sa, je nebezpečné alebo sa tam boja. Krik, hádky, rodičia pod vplyvom návykových látok, násilie …to všetko môže viesť k telesným i emocionálnym problémom v detstve. Tie sa potom môžu preniesť aj do neskoršieho veku. 

Prečítajte si viac o tom, ako sa vyvíja mozog dieťaťa.

Čo potrebujú deti pre vývin mozgu?

Potrebujú sa všetko naučiť – ako rozoznajú, že sú hladné, unavené, vyčerpané alebo potrebujú naše objatie. Je preto nevyhnutné:

 reagovať na svoje dieťa prívetivo a predvídateľne, vytvárať rutinu – vtedy sa deti cítia bezpečne. Naučia sa tak, že môžu s nami rátať, keď budú choré, unavené – my budeme tí, ktorí uspokojíme ich potreby. Odpovedajte preto na potreby vašich detí, či už sú hladné, potrebujú prebaliť alebo potrebujú obyčajné objatie.

 ponúkať zábavné činnosti: rozprávajte deťom, čítajte im a s nimi, spievajte im. To všetko poskytuje deťom neuveriteľné množstvo podnetov. 

Inšpirujte sa: 10 tipov, ako sa hrať s najmenšími.

 zabezpečiť dieťaťu dobrú výživu: dojčite čo najdlhšie – materské mlieko je najlepšia výživa, ktorú dieťaťu môžete na začiatku života dať. Každopádne – považujte čas kŕmenia dieťaťa za výborný na „tréning“ mozgu – udržiavajte očný kontakt, usmievajte sa. Ako dieťa rastie, ponúkajte mu stravu bohatú na železo a vitamíny – ovocie, zeleninu … Proste zabezpečte zdravé a vyvážené jedlo.

 byť prítomní: vaše bábätko nepotrebuje drahé hračky. Milujúca, usmiata tvár dospelého, ktorá reaguje na bábätko je najlepšou hračkou. Deti uprednostňujú podnety od človeka – náš hlas, tvár, dotyk, dokonca vôňu či zápach. Tak, ako sú deti vybavené niekoľkými reflexmi, aby po narodení prežili, tak sú aj rodičia v zásade naprogramovaní na uspokojovanie potrieb dieťaťa.

Veľa elektronických hračiek, DVD a TV programov sa propaguje ako „edukačných“. Ale nemáme žiadne výskumy, ktoré by hovorili, že naozaj deťom pomáhajú učiť sa. Sledovanie TV je pre dieťa pasívne. Malé deti potrebujú aktívne spolupracovať s dospelým alebo inými ľuďmi vo svojom okolí a objavovať tak svet a jeho pravidlá. Dieťa by nemalo mať kontakt so žiadnou „obrazovkou“ do 2. narodenín. 

Prečítajte si aj: Aké sú to edukačné hračky.

Napriek množstvu produktov, ktoré nám „zaručujú bystrejšie dieťa“, žiadna vedná disciplína doteraz nevymyslela nič lepšie, než normálne, milujúce prostredie a reagujúcich rodičov.

Žiaľ, nie zriedka sa stretávame v psychologickej praxi s tým, že rodičia majú pocit, že pre dieťa robia všetko možné, no v zásade nerobia to podstatné. Nevenujú mu svoju sústredenú pozornosť. Nehovoríme teraz o 24 hodinovej zameranosti na dieťa. Ale o tom, že v čase, ktorý trávia s dieťaťom a mal by byť určený hre, robia zároveň mnoho iných vecí, napr. pracujú za počítačom, telefonujú … Prípadne vidíme deti, ktoré rodičia učia rozprávať tak, že im na mobile nastavia nejakú aplikáciu. Namiesto toho, aby si sadli, zobrali knižku, dieťaťu čítali a ukazovali mu obrázky …

 pomôcť dieťaťu objavovať jeho okolie: vonku i vnútri. Hra pomáha deťom učiť sa a vy ste prvým partnerom do hry. Nezabúdajte deťom všetko komentovať, všetko, čo robíte. Hovorte dieťaťu, čo bude nasledovať, upozorňujte ho na zaujímavé veci, ktoré vidíte. Pomáhajte mu rozvíjať jeho zmysly – sluch, hmat, chuť a čuch. 

Zaujíma vás, ako môžete podporiť rozvoj zmyslov dieťaťa?

 dodržiavať systém pravidelných kontrol u pediatra. Ten sleduje jeho psychomotorický vývin v globále a ak niečo nie je v poriadku, odporučí vám ďalší postup.

 Môžete tiež budovať svoje vzťahy v komunite, kde žijete. Navštíviť materské centrum, ihrisko. Určite nájdete vhodný program pre vás a vaše dieťatko a zoznámite sa – i svoje dieťa – s novými ľuďmi.

Ak budete potrebovať, využite pomoc – rodiny či odborníkov. Sú situácie, kedy sa cítime unavený, vystresovaní, zahltení starostlivosťou o dieťatko. Niekedy sa potrebujeme porozprávať a venovať čas naozaj len sebe. Neváhajte v prípade potreby vyhľadať i odbornú pomoc terapeuta, pretože vaše dieťa vás potrebuje zdravých.

Spracované s použitím: caringforkids.cps.ca, zerotothree.org. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár