Súrodenecká rivalita – čo to je? To som sa opýtala, keď sa okolo nás, a vlastne predovšetkým v našej rodine, začali strácať jedináčikovia.
Namiesto rozkošných batoliatok zrazu doma stáli dvaja krikúni, ktorí sa do seba pri každej príležitosti pustili pre bábiku, pokrčený kúsok papiera alebo sa hádali, kto si viac zaslúži mamičkino objatie.
Žiarlilo sa, kričalo sa, prišlo aj na súboj. A mamina reakcia: „Veď ste sestry!“, tak tá nemala žiadnu odozvu.
Kde sa berie rivalita?
Detská rivalita vzniká krátko po tom, čo k jedináčikovi pribudne nový súrodenec. Najčastejšie sa týka batoliat, ktoré musia odovzdať pozornosť novému členovi rodiny.
Ak je medzi súrodencami približne dvojročný rozdiel, áno, môžete od toho staršieho čakať slzy, krik a citové vydieranie. Niektorí rodičia taktizujú a viac objímajú, hrajú sa, zapájajú do výchovy.
Iní počkajú, až dieťa vyrastie. No a nájde sa pár rodín, kde sa rivalita vníma ako plus. Všetko v živote si musíte vybojovať, nie? Tak treba začať už v útlom detstve. Nezabúdajte, že opakom rivality nie je dokonalá súrodenecká zhoda a harmónia, ale ignorancia.
Tá vzniká najmä vtedy, ak je medzi súrodencami väčší vekový rozdiel a straší brat či sestra majú svoj okruh kamarátov, do ktorých už malé bábätko nezapadá. Nuž, stáva sa.
Na čo sú nám súrodenci?
Všetci poznáme bodavý pocit závisti, keď sa kamoškine deti idú od lásky zjesť, zatiaľ čo naše sa tlčú hlava – nehlava. Na poznámku, že takto by sa ku kamarátom nesprávali, dostaneme odpoveď, že kamaráti sú super, zatiaľ čo sestra je zlá, urevaná a berie bratovi veci.
Najmä v detstve sa vzťah súrodencov od toho kamarátskeho podstatne líši. Zariadila to tak príroda. Nielen deti, ale všetky mláďatá v prírode zvádzajú prirodzené boje o priestor pri mame.
U zvierat ide predovšetkým o prísun potravy, naše deti zas bojujú o našu vzácnu pozornosť. Kým sú malé, nie je jej nikdy dosť. Hoci máme pocit, že lásku delíme spravodlivo, deťom to tak nepríde.
Prečítajte si aj: Prečo chválim deti a nemyslím si, že je to problém
Pokojne by prijali všetku len pre seba. Súrodenec je pre dieťa niečo iné ako kamarát. Je to prvá osoba v živote, s ktorou musí byť, hoci mu lezie na nervy.
V dobrom aj v zlom
Súrodencov nespájajú len pekné zážitky, ale aj prirodzené pocity frustrácie. Deti sa musia naučiť trpezlivosti cestou na ihrisko, keď sa nevedia dočkať hry, no najmenší súrodenec ledva prepletá nohami.
Musia sa podeliť o svoj súkromný priestor, o hračky, musia strpieť, ak si mladší súrodenec berie ich veci. Zisťujú, že starší vždy dostane niečo nové, kým oni len „dedia“, že ten najmenší môže všetko skôr, ako to bolo u nich.
Súrodenci sa musia podeliť o mamu, najdôležitejšiu osobu v ich živote. Starší súrodenec často prijíma svoj diel zodpovednosti za starostlivosť o brata či sestru.
Narozdiel od kamaráta so sebou súrodenecké vzťahy neprinášajú len zábavu a radosť, ale aj negatívne pocity ako hnev, zranenie, smútok. Súrodenci sú prvým reálnym stretom s tým, čo nás v živote čaká.
Sociálne interakcie v detstve sú najmä pozitívne, ale vieme, že čím sme straší, tým viac problémov vzťahy spôsobujú, tým väčšie nároky na nás kladú. A na to nás ideálne pripraví straší brat či mladšia sestra.
Čas osamotene je kľúčový faktor
Psychológovia hovoria, že ak svojmu dieťaťu venujete 19 minút plnej pozornosti za deň a štyri objatia, robíte pre jeho psychický vývoj najviac, ako sa dá. Čokoľvek navrch je úžasný bonus.
Čo však deti naozaj potrebujú, je tráviť s nami čas osamotene. Každý deň sa to nedá, hoci by sme chceli. Mám však kamarátku, ktorá riešila súrodeneckú rivalitu medzi troma synmi.
Muž stále v robote a ona mala na krku výchovnú apokalypsu. Čo urobila? V pondelok chodila so straším na plávanie a po ňom na nákup do Tesca, lebo malý miluje nakupovanie jogurtov a pečiva.
Dokonca pri tom myslí aj na to, čo má ktorý bráško rád. V utorok chodí s prostredným synom na tréning futbalu, dokonca nosí ich klubový dres.
Prečítajte si aj: Menej darčekov pod stromčekom. Stalo by sa niečo?
S najmladším trávi stredu najmä na preliezkach a v parku. Keď si súrodenci od seba oddýchnu, no najmä keď je ich potreba rodičovskej pozornosti nasýtená, zvládnu sa k sebe až do piatku správať oveľa lepšie. Víkend býva napätý, ale pondelok to opäť zachráni.
Ako z detí urobiť tím
V jednej americkej komédii sa súrodenci toľko hádali, až rodičia museli zakročiť. Vymysleli pritom spoločnú hru, kde hrali deti proti dospelým. Ukázalo sa, že spojenectvo v hre naozaj dokázalo urobiť zo súrodencov kamarátov.
Z detí sa však nemusia stať tímoví hráči len pri futbale. Existuje veľa aktivít, kde môžeme krok po kroku budovať vzťah, aby sa z neho aj pri vzájomnej rivalite nevytratila láska a priateľstvo.
Sú rodiny, ktoré spolu nevydržia v jednej obývačke, ale stačí vyjsť z domu, a hneď je to lepšie. Preto niektorí otcovia berú synov stanovať a mamy chodia s dcérami na nákupy.
My vyháňame rivalitu kúpaliskami a nechávame deťom radostný pocit, že nás presvedčili a zvíťazili. Každá rodina je iná, takže treba hľadať spoločnú záľubu, ktorá dokáže deti prirodzene spájať. Prítomnosť rodiča je veľmi dôležitá, pretože v prípade krízy preberá úlohu stmeľovača.
Najdôležitejšie v súrodeneckých vzťahoch je však neustále budovať priateľstvo. Aké budú vzťahy v budúcnosti, vám prezradí povaha detí. Niekto je verný, niekto prelietavý, iný si vystačí sám.
Či budú v dospelosti priatelia, alebo si vystačia s sms-kou na Vianoce, ukáže čas a skúsenosti, ktoré nazbierajú.