“Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa…”

Dagmar Mozolová 0

Raz som si to vypočula tvárou v tvár. Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala: „Tak toto môj synček nerobí. On sa vždy podelí.“

Nevedela som, čo mám povedať a odvtedy som sa radšej stopercentnej matke stopercentného dieťaťa vyhýbala…

Mamičky, neodsudzujte sa!

Shutterstock

Ak vám niekedy s pohŕdaním napadne takáto alebo podobná poznámka, keď sa budete pozerať, ako sa správa nejaké dieťa na ihrisku, pozor! Platí tu totižto staré príslovie: Nekrič hop, kým nepreskočíš!

Radšej vyčkať času…

Iste, možno vaše dieťa nebude hrýzť iné deti. Ale zaručene urobí niečo, čo budete musieť v jeho správaní korigovať. Nesúďte… A určite nie, pokiaľ máte jedno dieťa, ktoré ešte nie je ani v období vzdoru.

Všetky krásne, pohotové a „dobromyseľné“ rady typu „ja by som to riešila takto“ sa totižto potom s najväčšou pravdepodobnosťou zmenia na otázku „čo mám v tejto situácii robiť“…

Obrňte sa trpezlivosťou

Malé deti nie sú trpezlivé a konajú impulzívne. Mnohokrát sa im niečo nepodarí a reakciou je hádzanie predmetov, revanie, bitie.

„Ak sa dieťaťu nedarí, opakujte mu ako pokazená platňa: Nerev, nehádž to, skús to znovu, ja ti pomôžem.

Pokoj, pevnosť, trpezlivosť a matkina sebaistota sú zväčša najlepším liekom na obdobie, kedy dieťa skúša, kde sú hranice, pokiaľ ešte môže zájsť,“ radí psychologička Kornélia Dibarborová.

»»» Prečítajte si aj: Moje dieťa sa bije.

Shutterstock

 

Čo robiť, ak dieťa bije deti?

Ak dieťa bije iné deti, pokúste sa najprv zmeniť činnosť: „Keď biješ detičky, nebudeme sa hrať v piesku, ale ideme sa hrať s loptou.“

Ak to nepomôže, skúste ho na chvíľu izolovať, napr. si dieťa sadne na lavičku a tam bude sedieť, kým sa trošku ukľudní. Dajte mu najavo, že sa môže znova prísť hrať, keď si oddýchne a nebude už detičkám ubližovať.

Ak ani to nepomôže a stále sa presadzuje touto formou, odíďte s ním z ihriska.

„Ak by ste ho zakaždým v tom momente, ak čo i len naznačí, že chce iné dieťa udrieť, schmatli a trebárs aj vrieskajúceho ho odniesli buď z miestnosti alebo domov, časom by mu to došlo,“ radí detská klinická psychologička Kornélia Dibarborová.

Zásada:

Neodpovedajte nikdy na násilie násilím. Neoplácajte dieťaťu údery, nekričte na neho. Ak to urobíte, bude to považovať za normálny spôsob komunikácie medzi ľuďmi.

Uisťujte ho o vašej láske a chváľte za všetko, čo dieťa urobí dobre, aj medzi deťmi, ak sa pekne hrá. Povedzte mu vtedy, že ste naňho hrdá a že je dobré dieťa.

Negatívne správanie VŽDY VHODNOU FORMOU KORIGUJTE. Dieťa si nesmie zvyknúť, že môže biť iné deti… Ale to je snáď jasné.

»»» Prečítajte si aj: Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár