Kto sa stará o moje dieťa

Mária Kopčíková 0

Pred časom sme sa zamýšľali nad tým, čo všetko by mali spĺňať škôlky a čo by mohlo rodičov zaujímať pri ich výbere. Možno ste čítali článok Márie Kohutiarovej, kde ponúkala úvahy na rozmýšľanie, kedy sú pre dieťa vhodné jasličky. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, aké parametre by malo spĺňať zariadenie, ktoré sa nazýva detskými jasľami.

Komu zverím svoje dieťa

Mám takú predstavu, že asi väčšina mamín by bola so svojimi deťmi najradšej doma čo najdlhšie, a ak už potrebuje frčať do práce, občas či pravidelne, tak by dietko zverila ochotnej a milej babičke, ktorá by ho so všetko láskou patrične babičkovsky rozmaznávala (a možno nie, ale to nie je v tejto chvíli podstatné).

Keďže zákon o rodičovskom príspevku umožňuje mamám súčasne pracovať a poberať rodičovský príspevok (alebo pracovať a poberať príspevok na starostlivosť o dieťa), viacej mamín uvažuje o tom, že sa vráti do práce skorej než v troch rokoch dieťaťa a potom zvažuje, komu zverí svoje dieťatko na čas svojej neprítomnosti.

Okrem spomenutej babičky pripadajú do úvahy rodinné opérky, jasle vo svojej klasickej podobe, jasle vo svojej neklasickej podobe –

teda rôzne opatrovateľské centrá, prípadne rôzne dámy, ktoré nejakú menšiu skupinku detí opatrujú vo svojej domácnosti.

Čo je lepšie, vhodnejšie, výhodnejšie – to si každý musí zvážiť sám, ťažko zovšeobecňovať.

Možností na mestské či obecné jasle je pomerne málo. Súkromných jaslí, či opatrovateľských centier je oveľa viacej.

Prevádzkovateľ jaslí bez kompetencie na starostlivosť o deti?

Základné povinnosti prevádzkovateľa zariadenia pre deti a mládež, čo sú aj detské jasle, sú ustanovené v § 24 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Napriek tomu, že na prevádzku takéhoto zariadenia je niekoľko podmienok, na samotného prevádzkovateľa nie sú podmienky žiadne.

Prevádzkovanie jaslí je voľnou živnosťou, teda stačí prísť na živnostenský úrad s kolkom a nikto nemá právo zisťovať, aké má dotyčný vzdelanie a kompetencie na starostlivosť o deti.

Naproti tomu napr. také „Vyhotovovanie dokumentácie ochrany prírody a krajiny“ alebo Prevádzkovanie cestovnej  kancelárie je živnosťou viazanou a ten, kto chce získať živnostenský list sa musí preukázať potvrdením o zápise do zoznamu odborne spôsobilých osôb alebo príslušným vzdelaním.

Nuž, tento fakt mne osobne príde čudný. Na starostlivosť o deti a ich výchovu nepotrebujeme preukazovať aspoň nejaké vzdelanie a kompetencie?

Spĺňajú tieto podmienky vaše jasle?

Priestor, ktorý sa nazýva detskými jasľami, by mal spĺňať nejaké parametre – tie upravuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. Tu sú niektoré z nich:

  • Na jedno dieťa najmenej 4 m2 plochy dennej miestnosti.
  • Na jedno ležadlo na spanie najmenej 1,7 m2.
  • Na jednu stoličku v jedálni musí byť najmenej 1,4 m2 plochy jedálne.
  • Jedno umývadlo max. na 10 dojčiat a jedno umývadlo najviac na štyri batoľatá. Umývadlá musia byť inštalované tak, aby ich horná hrana bola vo výške 0,4 m od podlahy.
  • V umyvárni musí byť vyčlenený priestor na nočníky najviac pre 10 detí.
  • Šatne detí v musia byť vybavené šatňovými skrinkami a lavičkami, pri pobyte dojčiat (do veku 3 rokov) musia byť šatne vybavené aj stolmi na prebaľovanie a umývadlom.
  • Vonkajšie priestory musia mať vyčlenený nezastavaný pozemok na pobyt detí.
  • Časť pozemku musí tvoriť trávnatá plocha – najmenej 2,5 m2 trávnatej plochy na dieťa.
  • Na nezastavanom pozemku musí byť vyčlenená plocha na detské ihrisko – najmenej 4 m2 plochy detského ihriska.
  • Ak je na nezastavanom pozemku zriadené pieskovisko, jeho plocha musí byť najmenej 0,5 m2 na jedno dieťa a malo by byť pravidelne čistené – čo zase upravujú isté parametre.

Ak sa chcete vo všeobecných podmienkach povŕtať detailne, nech sa páči – tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár