ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
VychovávameTvorivo s deťmi

6 zábavných hier pre deti so stoličkami

 Zuzana Špačková   29.04.2017   0

Detských hier nikdy nie je dosť. Najmä, keď tých detí je po kope viac. Dobrým tipom na skupinovú zábavu sú napríklad hry, pri ktorých asistujú stoličky.

Shutterstock

 

Vymením si miesto

Deti sedia v kruhu na stoličkách, a jeden účastník hry ostáva v strede kruhu. Dieťa v strede formuluje vždy vetu:

Vymenia si miesta všetci tí, ktorí...“ a doplní ju najskôr nejakým viditeľným znakom, napríklad „Kto má teraz na nohách papučky.“

Všetci, ktorých sa to týka, sa postavia zo stoličky a hľadajú si prvú voľnú stoličku, aby si mohli čím skôr sadnúť. Jeden opäť nemá voľné miesto a ostáva v kruhu. Hra sa opakuje.

Dieťa v strede sa snaží vymyslieť vetu (dospelák môže pomáhať) vždy tak, aby si sám mohol sadnúť.

Pri niektorých vetách ako napríklad: „Nech sa postavia všetci, ktorí sú tu,

... ktorí vedia čítať,

... ktorí sa narodili v mesiaci od januára po december,

... ktorí hrajú túto hru.“

vzniká milý chaos, keďže sa všetci snažia vymeniť si miesto. Hra sa dá elegantne skončiť vetou: „Nech sa postavia všetci, ktorí si chcú zahrať ďalšiu hru.“

Hru pre malé deti môžeme trošku zjednodušiť. Rozdelíme ich na jednotlivé druhy ovocia (jablká, hrušky, pomaranče,...) a dospelák v strede vydáva povely. Pri povele „jablká“ si všetky jablká musia vymeniť miesto. Povel „košík ovocia“ znamená, že si musí vymeniť miesto každý.

 

Tancujeme okolo stoličiek

Účastníci sa postavia pred stoličky, ktoré sú poukladané v kruhu. Počas hudby sa deti voľne pohybujú v priestore v strede kruhu pred stoličkami. V momente, keď hudba stíchne, je úloha jasná - čo najrýchlejšie si sadnúť.

Hra sa opakuje, počet stoličiek sa znižuje. Hra pokračuje, až kým neostane iba jedna stolička.

Namiesto hudby môžu deti aj spievať. Pokynom na rýchle usadenie potom býva tlesknutie „dospeláka“.

Na spestrenie hry deti nemusia len tancovať, ale napríklad chodiť okolo stoličiek. A na povel „Späť“, deti musia zmeniť smer chôdze. Dajú sa používať i iné povely, napríklad výskok, roztiahnite ruky, zapískajte, zakričte hurá, atď.

Shutterstock

 

Žmurkaná

Postavíme do kruhu toľko stoličiek, aby na každú pripadli dvaja hráči. Pri miešanej skupine si najprv sadnú na stoličky dievčatá čelom do stredu kruhu.

Každé dievča má svojho strážcu, ktorý stojí za stoličkou a má ruky založené za chrbtom. Jeden zo strážcov je navyše a stolička pred ním je prázdna. Na tohto sú upreté pohľady všetkých, najmä však sediacich dievčat.

Tento prechádza pohľadom po dievčatách a ktorú si vyberie, na tú zreteľne žmurkne okom. Ak toto dievča signál zachytí, môže vstať a prebehnúť na jeho prázdnu stoličku. Jej strážca je však v strehu a pokúsi sa dievča zadržať (stačí sa jej dotknúť).

Ak chce teda dievča uniknúť musí reagovať rýchlo, ešte kým strážca nestihne natiahnuť ruky, ktoré má za chrbtom. Ak sa útek podarí, prechádza iniciatíva na dieťa, ktorému ostala prázdna stolička. Hru môžeme obmeniť výmenou - dievčatá budú strážkyne a chlapci strážení.

 

Výmena čísel

Deti sedia vo väčšom kruhu na stoličkách a jeden hráč so zaviazanými očami stojí v strede. Sediaci hráči si tajne dohodnú poradie čísel od jedna až do čísla, ktoré sa zhoduje s počtom sediacich hráčov.

Potom dieťa v strede povie 2 čísla a hráči, ktorí majú tieto čísla, sa musia navzájom premiestniť tak, aby sa ich stredný hráč ani nedotkol (ten sa ich však snaží chytiť).

Počas presunu ostatní nerozprávajú, aby mohol stredný hráč počúvať kroky. Ak sa hráčom podarí úspešne sa premiestniť, hra pokračuje ďalej a stredný hráč vyvolá ďalšie čísla (hráči si čísla môžu pomeniť). Ak sa dieťa v strede niekoho z dvojice dotkne, vymenia si navzájom úlohy.

Shutterstock

 

Presadávaná

Hráči sedia v kruhu na stoličkách, jedna je voľná. V strede je jeden hráč, ktorý sa snaží sadnúť si na voľnú stoličku. Hráč, ktorý sedí a po jeho pravej ruke je tá voľná stolička, musí buchnúť po tejto stoličke a povedať meno niekoho druhého, ktorý sa v tom prípade musí rýchlo presunúť na túto „buchnutú“ stoličku.

Úlohou „stredného“ je sadnúť si na voľnú stoličku skôr, ako sediaci hráč po nej buchne a povie meno niekoho druhého. Ak to stihne, hráč, ktorý nestihol reagovať, ide namiesto neho do stredu a hra pokračuje ďalej.

Hra sa dá obmeniť dohodnutými prívlastkami ku každému menu – napríklad Pekný Peťo, Copatá Danka, Malý Mišo, Ryšavý Fero - a ten, kto po buchnutí na stoličku hovorí meno, musí správne povedať toto meno aj s dohodnutým prívlastkom.

 

Zoologická záhrada

Hráči sedia na stoličkách v kruhu, v strede stojí dieťa so zaviazanými očami. Tento si sadne niekomu na kolená a povie zviera, ktoré má ten dotyčný napodobniť. (Môže ho požiadať najviac 3x.) Ak uhádne, kto to hovoril, vymenia si miesta. Ak neuhádne, ide do stredu a hra začína znovu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised