Cvičenia pre mamy s deťmi

Šanca tanca 12

Nový kurz cvičenia pre maminy s deťmi začína 16.4.2007 a bude trvať 12 týždňov (do 8.7. 2007). Cena kurzu je 1400 Sk a platí sa vopred za celý kurz. V skupine je maximálne 8 detí s mamičkami. Aktuálny rozvrh a viac informácií nájdete na www.sancatanca.sk

Ako vyzerá takéto cvičenie?

Aby ste to naozaj vedeli, musíte prísť a zapojiť sa! Cvičenie trvá hodinu (45 minút) a je určené pre deti od 1,5 do 3 rokov (v dvoch skupinách 1 – 2 ročné a 2 – 3 ročné), Dieťa musí vedieť samo chodiť. U maminy vek nie je rozhodujúci – rozhoduje len chuť hrať sa a zapájať sa. Mali sme na skupine aj aktívnu babinu, ktorá perfektne sekundovala svojej malej vnučke Eme.

Počas hodiny sa striedajú aktivity zamerané na uvoľnenie energie s aktivitami, ktoré si vyžadujú i pozornosť. Tiež sa striedajú aktivity ktoré sú zamerané viac na dieťa, s aktivitami, ktoré robia mamina a dieťa spolu. Celá hodina je sprevádzaná detskou hudbou, pesničkami a riekankami.

Detičky i seba oblečte do niečoho pohodlného, mäkučkého. Radšej zvoľte dve vrstvy, aby v prípade, že sa zapotíte mohla jedna ísť dolu alebo naopak. Na nôžky postačí ľahká športová obuv, alebo pevnejšie papučky ku kotníkom.

Čo je počas cvičenia dôležité?

Dôležité je, aby bola táto hodinka príjemná pre vás i pre vaše detičky a preto je jej hlavnou zásadou – nič nerobiť nasilu. Ako všetky poznáme svoje deti, sú nevyspytateľné ako aprílové počasie – raz ich všetko veľmi zaujíma a sú pre každú srandu, inokedy im ničím neulahodíme. Je to úplne v poriadku, treba s tým rátať a nerobiť si z toho ťažkú hlavu. Pre takéto prípady sú vždy naporúdzi farbičky a papier, či kocky. Neprídeme predsa preto, aby sme sa predbiehali v tom, koho dieťa je najlepšie, najposlušnejšie, najšikovnejšie, … chceme predsa stráviť spolu príjemný čas a urobiť sebe a hlavne deťom radosť.

Kto by k nám prišiel a čakal by, že bude mať hodinu pokoj od svojej ratolesti, by odišiel veľmi sklamaný! Ďalšou zásadou pri cvičení totiž je – spolupracovať s dieťaťom, motivovať ho a zapájať sa. Samozrejme zaujať vaše dieťatko bude v prvom rade mojou povinnosťou, ale viete veľmi dobe, že vaše deti a vy máte jedinečný spôsob komunikácie, ktorý nám všetkým pomôže, aby sme sa spolu naučili čo najviac nového a aby mala zábava tú „správnu šťavu“. Tiež sa vašim deťom viac bude páčiť, keď uvidia, že i vy sa dobre bavíte a radi vás budú napodobňovať – veď ste pre ne tie jediné a naj maminy na svete, ktoré všetko vedia najlepšie!

Čo prinesie cvičenie dieťatku?

Okrem zábavy a zmeny prostredia má takéto cvičenie pre dieťa niekoľko prínosov. Spomedzi všetkých spomeniem niektoré:

  • V prvom rade podporuje motorický vývin dieťaťa, koordináciu pohybov, u menších detičiek podporuje dozrievanie vertikálnej stability.

  • Podporuje tiež rečový a rozumový vývin (výslovnosť a rozvoj slovnej zásoby, pamäť), pretože dieťatko sa nenásilne, akoby mimochodom môže naučiť riekanky a pesničky.

  • Podporuje deťom prirodzené muzikálne nadanie, pretože celé cvičenie sprevádza huba a rytmus.

  • Pomáha deťom uvoľňovať a ventilovať nazhromaždenú energiu, deti sa pomaličky učia s ňou narábať a kontrolovať ju.

  • V sociálnej oblasti pravidelné navštevovanie takýchto cvičení napomáha dieťatku zvykať si na kolektív a postupne sa do neho začleňovať, čo môže byť obzvlášť dôležité u starších detí, ktoré sa chystajú do škôlky.

    Čo prinesie cvičenie maminám?

    Tiež je prínosov viac, spomeniem napríklad:

Čo prinesie cvičenie maminám?

Tiež je prínosov viac, spomeniem napríklad:

  • Každá mama, ktorá miluje svoje dieťa, je šťastná, keď vidí, že i dieťatko sa cíti dobre a má radosť.

  • Keďže sa aktívne mamina do cvičenia zapojí, tiež spáli nejaký ten joul, čo po pôrode nie je bezvýznamné.

  • Stretne iné maminy, ktoré majú podobné problémy, získava nové kontakty, nadväzuje nové vzťahy a hlavne vystupuje zo sociálnej izolácie, ktorá je na materskej častým javom.

  • Získava možnosť ako do možno stereotypného týždňa zaradiť nejakú akciu, ktorá vždy prinesie niečo nové.

  • Získava podnety na to, ako ešte zábavnejšie a tvorivejšie podporovať rozvoj svojho dieťatka i mimo týchto hodín cvičení.

  • Inými slovami mamina je rada, že urobila čosi pre seba a svoju pohodu a zároveň vidí, ako napreduje jej dieťatko – je to ideálna kombinácia!

    Zo všetkého najdôležitejšie!

    Už z toho, čo ste si mohli prečítať, vám je asi jasné, že takéto cvičenie je pre oboch – aj maminu aj dieťatko – veľkým prínosom. Okrem iného sa zlepší vaša vzájomná komunikácia a pekné spoločné zážitky opäť rozšíria vašu históriu pozitívnych skúsenosti a vaše vzájomné puto sa tým všetkým posilní. Znova budete mať o niekoľko spoločných zážitkov viac, ktoré vás budú spájať a vaši blízki budú žasnúť nad tým, čo nové to „malé“ zasa dokáže a aké je šikovné…

    Teším sa na vás

    Janka

    www.sancatanca.sk

     

Zo všetkého najdôležitejšie!

Už z toho, čo ste si mohli prečítať, vám je asi jasné, že takéto cvičenie je pre oboch – aj maminu aj dieťatko – veľkým prínosom. Okrem iného sa zlepší vaša vzájomná komunikácia a pekné spoločné zážitky opäť rozšíria vašu históriu pozitívnych skúsenosti a vaše vzájomné puto sa tým všetkým posilní. Znova budete mať o niekoľko spoločných zážitkov viac, ktoré vás budú spájať a vaši blízki budú žasnúť nad tým, čo nové to „malé“ zasa dokáže a aké je šikovné…

Teším sa na vás

Janka

www.sancatanca.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Naozaj pekny priklad, ako sa v tomto state “bojuje” s konkurenciou. Kde len berie Stiavnica tu “drzost” odoberat rodicky ostatnym nemocniciam? Pan minister Zajac sa vo velkom vyjadroval, ze pri svojom rozhodovani bude brat okrem inych aj ludske hladisko do uvahy, tak mu chcem velmi pekne podakovat. Som par dni pred porodom a tolko stresov, kolko sa vdaka tejto afere vyrobilo, mi este nesposobil nikto. To si naozaj nikto neuvedomil, ze tym sa pomsti rodickam a nie nemocnici? Trpezlivo som dufala, ze sa mi podari odrodit v Stiavnici, no zial, kedze tam “ohrozuju” zivot dietata, uz sa mi to nepodari. Tak mi neostava nic ine, len ist rodit do B. Bystrice, kde mi nic take nehrozi (salmonelozova afera, ked nakazilii vyse stovky pacientov, medzi nimi aj rodicky, to asi nie je nic nebezpecne, vsak? Hlavne ked si predstavim zeny, ktore tam lezali niekolko mesiacov, aby udrzali dietatko a nemocnica im v tom naozaj “pomohla”. Viem si predstavit tie preplnene inkubatory…). Mimochodom, za takyto “zodpovedny” pristup by som kompetentnym odobrala rodny list a nie licenciu…

  2. Jaaaaaaaaaaaaj tie nase porodnice :-). Tak zozenu vela penazi na porodnu vanu a potom ju nepouzivaju na porod, co by rodicky urcite ocenili… Co mame robit, aby boli konecne na prvom mieste pacienti( to tak vseobecne)?

  3. smile Taketo nieco chyba momentalnej situacii. Vyteperit ministra Zajaca alebo Marcoka na porodny stol na namesti v B. Stiavnici a vyzvat ho tlacit.:

    Diskusiu o “humanizácii” pôrodníctva začalo v Čechách práve toto centrum, keď na Václavské námestie v Prahe prinieslo gynekologické a pôrodnícke kreslo a vyzývalo ľudí, aby si naň skúsili ľahnúť a tlačiť.

  4. Podla mna ine porodnice tie vane maju, ale boja sa ich pouzivat dokladne. Vanu maju len ako Fit loptu a pod, na prezitie prvej porodnej doby a potom vytiahnu zenu na porodny stol. Fakt, ze niektore porodnice maju vane a Fit lopty este neznamena, ze dodrziavaju zasady civilizovaneho a humanneho porodu.

  5. A este toto:

    Epidurálna anestézia podľa výsledkov nebola dostupná v 16 nemocniciach, v ďalších sa jej ženy nedočkali, ak nebol voľný anestéziológ..

    Ak teda bude potrebny cisarsky rez pocas nejakeho porodu v tychto porodniciach a nebude “volny anesteziolog”, co potom? Nie je skor toto ohrozenie zivota matky a dietata? Ministerstvo a BBSK vytvorili precedens podla ktoreho by mali byt odobrate licencie aj v tychto porodniciach, nie? A plus navyse tie nezmyselne dvojdnove hospitalizacie v Poprade… – take “sive” duse…
    MartinaK – tie vane prekvapili aj mna. Podla mna existuje len vysvetlenie, ze bud maju tie porodnice slaby marketing, ale to potom nechapem, koho tam maju vo vedeni, ale tie vane pouzivaju asi tak, ako vraj “pouziva” Antolska stolicku…

  6. Riesenie problemov si predstavujem o dost inak, nez to vykonal BBSK.

    Chcela by som vidiet manzelku zodpovedneho pana, ktora by musela v pokrocilom

    stadiu tehotenstva cestovat za vysetreniami minimalne 30 km autobusom !!!

    Vsetky tehotne zeny v B.Stiavnici su teraz odsudene kvoli nezmyselnemu rozhodnutiu.

    Kontroly, ktore odhalia podvody ci porusenie podmienok liecenia su jedna vec. Zrusenie

    oddelenia, druha. Zodpovedni uradnici by mali hladiet na potrestanie konktretnych

    vinnikov, nie potrestat celu tehotnu obec v okrese!!!! Tehotne predsa nemozu

    za nedisciplinovanost lekarov a sestier na oddeleni.

    Pan Marcok, len tak dalej… gratulujem. Predpokladam, ze odmena za take hlupe rozhodnutie bola tucna 🙁

  7. Tak to som tedan nevedela, ze aj ine porodnice maju vanu na porod do vody!!! Preco sa potom pise iba o Topolcanoch?

  8. Takze pacientky mozu vyuzit sluzby okolitych porodnic. Dakujem pekne, ked bol niekto prichystany rodit v BB. To je taka ista utecha ako ked vam niekto nanuti tovar vlastneho vyberu. “Toto ste chceli ale toto vam dame”, vlastne v zhode so socialistickou porodnicou.

  9. Blahozelam BBSK aj VsZP!!! Vazne vsetkym zalezi na tom, aby sa nerobili podvody a vinnici boli potrestani. Ani korunka nepojde tam, kam nema. Alebo je to inak? Citajte napriklad tuto diskusiu a dozviete sa, ze dvojdnova hospitalizacia zdravej zeny s bezproblemovym tehotenstvom je v Poprade uplne v poriadku. No cierne duse to nebudu, lebo ta zena si tam pride skutocne tie dva dni polezat – ale preco??? Nikomu to nevadi – poistovne, vydavatel licencie pre takychto gynekologov, ministerstvo? Penazi mame dost, vsak?
    ;o(((((((((
    Mam pocit, ze tu vobec nejde o porusenie licencie, ani o cierne duse. Mne to pripada tak ako exemplarny priklad potrestania niekoho, kto robi veci inak a zjavne vytrca z davu.

  10. Napriek tomu, ze inde pretrvava doba kamenna, zrusili viac menej jedinu porodnicu ktora respektovala rodicku a jej dieta bez vynimky, v sulade s odporucaniami WHO.

     

    Clanok zo SME 23.03.04

     

    Väčšina žien na Slovensku rodí tak, ako by nemala

     

    BRATISLAVA – Mnohé slovenské pôrodnice sa požiadavkám matiek na alternatívne možnosti pôrodu a ústretovejší personál prispôsobujú len pomaly. Pôrodnici v Banskej Štiavnici, ktorá prvá zmenila prístup, hrozí zatvorenie, lebo kontrola v jej fungovaní objavila závažné nedostatky. Rodičia za záchranu obľúbenej pôrodnice zas rozbehli petíciu.

     

    “Po prvom pôrode som domov prišla unavená, vystrašená, bez mlieka, bez vedomostí, čo dať dcérke, ako ju kúpať,” píše v reakcii na petíciu Soňa z Levíc. Tvrdí, že sa vo svojej “spádovej” pôrodnici stretla s neochotou a nezáujmom, a aj preto váhala s druhým dieťaťom. Zmenili to vraj až služby a prístup banskoštiavnickej pôrodnice.

     

    Pred troma rokmi urobila mimovládna organizácia Pro Natal prieskum pôrodníc. Epidurálna anestézia podľa výsledkov nebola dostupná v 16 nemocniciach, v ďalších sa jej ženy nedočkali, ak nebol voľný anestéziológ. V drvivej väčšine nemocníc sa príprava na pôrod začínala oholením a klystírom a rodilo sa v polohe na chrbte, s nohami v podperách.

     

    Partnera na sále odmietalo 15 pôrodníc. “Podľa Charty práv pacientov má žena právo, aby s ňou pri pôrode bola dospelá osoba, ktorú si vyberie,” hovorí Jana Wagnerová z Pro Natal. Kým vo svete je bežné umožniť kontakt matky s dieťaťom hneď po pôrode, u nás túto možnosť viaceré pôrodnice odmietli.

     

    Wagnerová tvrdí, že od prieskumu sa dnes zmenilo málo. “Ozvalo sa nám niekoľko pôrodníc, ktoré chceli aktualizovať údaje.” Väčšinou sa rozhodli akceptovať partnerov pri pôrode, alebo kúpili stoličky pre pôrod v sede. “Žiadne výrazné zmeny v pôrodniciach nenastali,” myslí si aj Zuzana Pavilková zo združenia Maternita.

     

    Partnerov na sálu púšťajú v levočskej pôrodnici, pred troma rokmi to bolo možné iba, ak rodila žena z personálu. V ponuke je aj “epidurálka”, na alternatívny “rooming-in” však nemajú priestory. Neuvažujú ani s možnosťou rodiť inak ako na chrbte. “Dá sa rodiť ešte v polosede,” hovorí primár Jaroslav Pavlačik.

     

    Možnosť alternatívnej polohy pri pôrode už ponúka pôrodnica v Handlovej. “Od roku 2002 máme vaňu na pôrody do vody a pôrodnícke kreslo. Kompletný rooming-in, epidurál a otec pri pôrode funguje už dávno,” hovorí primár Jozef Borko. Pripúšťa, že k zmenám tlačí pôrodnice konkurencia. “Je to boj o prežitie. Detí je málo, väčšinou prvorodičky, druhorodičky, ktoré sú citlivé na prístup. Snažíme sa, aby boli spokojné.”

     

    Snažia sa aj v Bojniciach. “Od roku 2002 máme sálu s vaňou na pôrody do vody,” hovorí pôrodná asistentka Edita Bednárová. Onedlho by mali mať pôrodné kreslo, zatiaľ umožňujú ženám rodiť aj v polosede. Počas prvej doby pôrodnej je možné využívať masážnu sprchu, fit-lopty a ribstol.

     

    Modernizovať sa snažia aj v Leviciach. “Máme dve nadštandardné popôrodné jednoposteľové izby a jednu hotelovú izbu, kde môže byť pacientka s rodinou. Na pôrodnej sále máme dve fit-lopty a pôrodnú stoličku. Dieťa hneď po pôrode prikladáme k matke,” hovorí primár Poliak. O služby majú podľa neho ženy záujem. “Najdôležitejší je prístup,” dodáva primár.

     

    Na východe Slovenska ponúka viac možností pôrodnica v súkromnej nemocnici v Košiciach Šaci. Ženy môžu rodiť na špeciálnej posteli, polohu si volí rodička. Doplatiť si možno za pôrod v nadštandardnej sále, kde sa žena nestretne s inými rodičkami.

     

    Veľkou zmenou prešla pôrodnica v Topoľčanoch. “Ponúkame pôrod vo vani, na stoličke, na vaku, v ľahu, na polohovateľnom kresle,” hovorí primár Tibor Čaradský. Minulý rok tu mali 1076 pôrodov, o tristo viac ako v roku 2001. “Úplne prirodzené je, že s matkou je počas pôrodu a po pôrode niekto blízky, kamarátka, matka, dcéra, manžel.”

     

    Pôrodnice si uvedomujú dôležitosť správania personálu. “Je to alfa a omega, pacientka musí cítiť, že je tu vítaná, že tu nie je ona pre nás, ale my pre ňu,” hovorí Čaradský. Peniaze na úpravu pôrodnice získala pôrodnica od sponzorov. “Zdravotnícvo vám nedá korunu, sami si to musíte vyriešiť, nehovorím, že je to správne, ale je to tak.”

     

     

    Prirodzený pôrod podľa WHO

     

    ÁNO

     

    Svetová zdravotnícka organizácia WHO definuje zásady “prirodzeného” pôrodu. Na Slovensku sa stále uplatňujú najmä tie, ktoré WHO neodporúča.

     

    Rešpektovať právo ženy na súkromie a právo vybrať si, kto ju bude pri pôrode sprevádzať.

    Poskytnúť žene možnosť zaujať akúkoľvek polohu a odporučiť jej, aby neležala na chrbte.

    Používať neinvazívne a nefarmakologické prostriedky na tlmenie bolesti, napríklad masáž a relaxačné techniky.

    Umožniť čo najskôr po pôrode telesný kontakt matky a dieťaťa.

    Priložiť dieťa do jednej hodiny po narodení na prvé dojčenie.

    Zaistiť popôrodnú starostlivosť doma, napríklad návštevy pôrodnej asistentky.

    NIE

     

    Rutinná aplikácia klystíru

    Rutinné holenie

    Pozícia na chrbte počas prvých kontrakcií

    Rektálne vyšetrenie

    Rutinná aplikácia infúzie počas prvých kontrakcií

    Posledné vyšetrované úmrtia v pôrodniciach

     

    Slovensko sa radí medzi krajiny s nízkym počtom úmrtí matiek. “Napriek tomu je potrebné znížiť počet úmrtí, pretože vieme, čo k nim vedie,” píše ministerstvo zdravotníctva. Príčinou sú najmä krvácanie počas pôrodu či po ňom a predčasné odlučovanie placenty. Ministerstvo rieši aj sťažnosti, že rodičky zomreli pre nedbanlivosť personálu.

     

    august 2001

     

    * v pôrodnici v Bojniciach sa narodilo mŕtve dieťa, podľa agentúry SITA pacientky tvrdili, že sa pri pôrodných bolestiach rodičky snažili privolať personál, čo sa im nedarilo. Matka teda mala porodiť sama, dieťa pôrod neprežilo. Vyšetrovanie nedokázalo vinu pôrodnice, išlo o potrat.

     

    september 2002

     

    * v prešovskej pôrodnici zomrela 37-ročná Ľubica T. Počas pôrodu nezvyčajne veľkého dieťaťa došlo k vážnemu poraneniu maternice s krvácaním do dutiny brušnej. Podľa odborníkov mala rodiť cisárskym rezom. O prípade rozhoduje súd, obvinení sú pôrodníčka Marta B. a gynekológ Juraj P. “Pojednávanie bolo odročené na apríl, pretože musíme vypočuť veľa svedkov,” hovorí sudkyňa Katarína Nemcová.

     

    október 2002

     

    * pri pôrode vo Veľkom Krtíši sa dievča ešte pred pôrodom udusilo pupočnou šnúrou. Lekára vyšetrovateľ obvinil z ublíženia na zdraví z nedbanlivosti, sestru preložili na prácu, kde neprichádza do styku s pacientmi.

     

    december 2003

     

    * v košickej Fakultnej nemocnici zomrela Silvia K. na masívne krvácanie do brušnej dutiny. Rodina sa sťažuje, že sa nevie dopátrať, aké úkony lekári urobili pre jej záchranu. “Prešetrením úmrtia neboli zistené nedostatky, postup lekárov bol lege artis,” hovorí ministerstvo zdravotníctva.

     

    * Eva G. (41) zomrela na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v rožňavskej nemocnici. Podľa TASR ju našli ležať na zemi pri lôžku v predoperačnej sále. Lekári ju okamžite operovali a konštatovali ruptúru maternice. “Prešetrenie zatiaľ nie je ukončené,” hovorí ministerstvo.

     

    január 2004

     

    * v bratislavskej ružinovskej nemocnici zomrela rodička Zuzana D. pre silné krvácanie z oblasti sleziny. Gynekológ Juraj Š. z ružinovskej pôrodnice ju vyšetroval, nič závažné nezistil, ale žene navrhol hospitalizáciu. Ona však odišla domov. O niekoľko hodín ju doviezla záchranka v kóme. Nepodarilo sa zachrániť ani ju ani dieťa. Prípad vyšetruje polícia.

     

    január 2004

     

    * Mária I. (37) zomrela po pôrode v košickej fakultnej nemocnici na krvácanie. Prípad ministerstvo prešetruje. (r)

     

    Ako je to v Česku

     

    Možnosť rodiť aj v iných ako klasických polohách ponúka 51 pôrodníc – najmä na stoličke, pôrodnom vaku, v závese či v kľaku a 14 pôrodníc ponúka pôrody do vody.

    Informácie o pôrodniciach môžu Češky nájsť v knihe Průvodce porodnicemi, v ktorej každá pôrodnica predstavuje svoje služby. Lekári ich hodnotia hviezdičkami, matky srdiečkami. Ak v knihe pôrodnica deklaruje, že pri pôrode môže byť aj otec, no v hodnotení matiek je napísané: “Nedovolili nám to, lebo som na sále nerodila sama,” pár vie, nakoľko môže pôrodnici dôverovať.

    Centrum aktívneho pôrodu stavia v Prahe pôrodný dom, v centre sa konajú aj kurzy pre duly, pomocníčky pri pôrode. “Ak nemá matka nikoho v rodine, koho by so sebou zobrala, otvorí zoznam, alebo sa pozrie na internet a vyberie si dulu. V zahraničí existujú agentúry, ktoré duly združujú,” hovorí Lýdia Sirotová, ktorá v Prahe tento kurz navštevuje. Duly podľa nej nadväzujú na minulosť, keď rodičku vždy sprevádzali staršie skúsené ženy. Pomáhajú matke s prípravou na pôrod a po pôrode jej môžu pomôcť so starostlivosťou o novorodenca. Diskusiu o “humanizácii” pôrodníctva začalo v Čechách práve toto centrum, keď na Václavské námestie v Prahe prinieslo gynekologické a pôrodnícke kreslo a vyzývalo ľudí, aby si naň skúsili ľahnúť a tlačiť.

    (haj)

     

     

    ANDREA HAJDÚCHOVÁ

    BARBORA TANCEROVÁ

     

    [23. 3. 2004]

Pridaj komentár