Dajte deti na balet!

Marcela Beňová 2

Môj detský sen. Baletná suknička, piškóty (baleťácky výraz pre balerínky) a piruety. V šiestich rokoch máte pocit, že nič krajšie neexistuje.

Namiesto tylovej sukničky som si „obliekla“ koleso na plávanie, balerínky som nahradila ružovými ponožkami a celé hodiny som neúnavne trénovala vlastné poňatie baletných pozícií. 

shutterstock

Asi tušíte, že sa zo mňa baletka nestala. Nielenže v okolí nášho domu nefungovala tanečná škola, ktorá by ponúkala viac ako len základné kroky, a teda nebolo kde zveľaďovať moje nadšenie.

Ukázalo sa aj, že mi chýba zmysel pre rytmus, potrebné výškové a váhové predispozície a prirodzené nadanie. Našťastie som za svojou detskou kariérou dlho nesmútila. 

Predsa mi však zovrelo srdce, keď  my moje malé slečny oznámili, že aj ony chcú byť baletky. Konečne si môžem splniť sen z detstva aspoň sprostredkovane na vlastných deťoch. 

Že je to dobrý nápad, ma uistila aj kamarátka Miška, ktorá sa baletu venovala poctivých trinásť rokov, a aj keď dnes študuje za pani doktorku, láska k pohybu v nej ostala.

Kým ja som sa na balet dívala ako na pekne pôsobiaci tanec ozvláštnený baletnou sukňou, Miška vnímala čas v balerínach ako kombináciu driny, trpezlivosti a vlastnej výchovy.

Kedy začať?

Miška vysvetľuje, že pravidlo začať čím skôr nie je to najdôležitejšie. 

„Je jedno, či dieťa začína v štyroch, piatich alebo šiestich. Prvé roky je balet predovšetkým o vytváraní vzťahu k tancu, o vnímaní hudby, lebo bez toho to nefunguje. Dieťa sa trpezlivo učí prvé figúry a najmä sa učí tešiť sa z nich. Balet je naozaj o malých krokoch, preto dokonale trénuje húževnatosť.

Ak máte doma dievčatko, ktoré ešte prebieha od záľuby ku záľube, zrejme preň bude najväčším potešením práve tá suknička a ružové topánočky. To mu pokojne doprajte, veď z neho vychovávate mladú slečnu. Ale čím sú tanečníci starší, tým menej je balet o snívaní a predvádzaní.

Pri tanci vydržia celé roky len trpezlivé deti, pretože práve v balete musíte mať dostatok sebazaprenia.“

shutterstock

 

V prospech zdravia aj pekného držania tela

O tom, čo všetko sa na balete malí tanečníci naučia, vie aj Baletná školička Črievička v Košiciach, v ktorej deti začínajú s tanečnou prípravou.

„Balet je prekrásne tanečné umenie. Je vznešený, elegantný. Má energický náboj. Učí rozvahe, trpezlivosti, zodpovednosti.

Podporuje cieľavedmosť, systémové myslenie, samostatnosť, ohybnosť, silu, kreativitu, výdrž, pohybové a tanečné zručnosti. Rozvíja cit k umeniu a dáva základ v podstate k ďalším tancom a pohybu.“

Podľa Mišky na tancovanie nie je potrebné premýšľať nad tým, či má vaša malá tanečnica nadanie.

„Skutočný talent sa prejaví až po čase a na jeho rozpoznanie je potrebná dobrá učiteľka, To, že vaša slečna nie je v tancovaní perfektná, by vás nemalo odradiť, najmä ak miluje pohyb. Balet po fyzickej stránke dáva deťom veľmi veľa. Posilňuje sa chrbtica, svaly celého tela a koordinácia. 

Baletné pozície tvarujú a spevňujú práve tie svaly chrbta, ktoré zaťažuje dlhé sedenie, napríklad ochabnuté lopatky a krčné svalstvo, keď má dieťa nesprávne návyky pri sedení.

Niekedy majú deti aj vďaka tomu, že sedia nad tabletom či mobilom, sklon nakláňať hlavu neprirodzene dopredu, za čo môže práve oslabené svalstvo krku, ramien a hrudníka. V balete sú cviky, vďaka ktorým sa tieto nešťastné zvyky darí naprávať.“

Vďaka perfektnej kombinácii naťahovacích cvičení a samotného tancovania si dievčatá predovšetkým v puberte udržia ohybnú postavu, za čo vám budú v dospelosti vďačné. Balet je zároveň dokonalým psychickým relaxom, pretože si deti po celom dni nad učením môžu vyčistiť hlavu. 

shutterstock

Niečo pre psychickú pohodu

Miške balet veľmi pomohol v čase, keď robila prijímačky či mala v škole náročné obdobie.

„Keď som sa musela veľa učiť, aby som zvládla chémiu a biológiu, bol to práve balet, ktorý mi pomohol, aby som sa na všetko nevykašlala.

Nechcelo sa mi ešte večer motať do telocvične. Ale keď som šla, dokonale som si oddýchla. Prestala som sa trápiť, ako to celé dopadne a samozrejme, prekrvený mozog bol ochotný večer lepšie pracovať. 

Balet by som odporučila aj deťom, ktoré majú napríklad problém sústrediť sa, sú príliš živé alebo majú ťažkosti s učením.

Viacero mamičiek potvrdilo, že koordinovaný pohyb a prepájanie mysle s telom, lebo balet vyžaduje pozornosť a premýšľanie, pomohli ich deťom aj v škole, mnohé sa vydržali dlhšie sústrediť a zlepšila sa im pamäť.“

Balet je úžasná voľba aj vtedy, ak máte doma malé princezné, ktoré si užívajú všetky pekné veci okolo tancovania, od šatočiek až po potlesk ocka a mamy na vystúpení.

Ak teda vaše slečny bez tancovania a tylovej sukničky nevedia žiť, neváhajte a dajte ich na balet. Za ich radosť a spokojnosť to stojí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Komentáre k článku

  1. Tak je to v tom článku pekne napísané, že aj ja po 40ke mám chuť to vyskúšať a zapísať sa do baletného krúžku…. keby pre nás odrastených, vystresovaných niekde nejaký bol… ale nie je- len samé dynamické ako trx, boxovanie a behanie….

    1. Jasne ze je balet aj pre dospelých zaciatocnikov. Teda minimalne v hlavnom meste je toho vela, staci sa pozriet do Googlu

Pridaj komentár